Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Մարաղայի կոտորածն ու հայատյացության այլ դրսևորումները. ԼՂՀ ԱԳՆ
Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Մարաղայի կոտորածն ու
հայատյացության այլ դրսևորումները. ԼՂՀ ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ-ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները 22 տարի առաջ ապրիլի 10-ին հարձակվել են ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղի վրա` խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացնելով դաժան հաշվեհարդար: Մարաղայում կատարած հանցագործության համար առայսօր ադրբեջանական իշխանությունը միջազգային հանրության կողմից չի ստացել արժանի գնահատական: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս կապակցությամբ «Արցախպրես»-ը մեկնաբանության խնդրանքով դիմել է ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությանը:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի ամենաողբերգական դրվագներից մեկը ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղի բնակիչների կոտորածն է։ 1992թ. ապրիլի 10-ին տևական հրետանային գնդակոծությունից հետո ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումները ներխուժել են խաղաղ գյուղը և դաժան հաշվեհարդար տեսել նրա անպաշտպան բնակչության նկատմամբ։ Գյուղի վրա հարձակումը պայմանավորված չէր ռազմական անհրաժեշտությամբ, այլ նպատակ էր հետապնդում ոչնչացնել խաղաղ բնակչությանը:
Ըստ տարբեր տվյալների, այդ թվում Human Rights Watch և Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունների, Մարաղայում սպանվել է 53- 100 մարդ և ավելի քան 60-ը գերի են վերցվել, որոնցից 9 երեխա և 29 կին: Երկու շաբաթ անց, գյուղը կրկին հարձակման է ենթարկվել և հարազատներին հուղարկավորելու նպատակով վերադարձած բնակիչներն ադրբեջանական բանակի նոր վայրագությունների զոհ են դարձել:Մարաղայում իրականացված  հրեշավոր հանցագործությունը  հերթական դրվագ դարձավ Հյուսիսային Արցախում, ինչպես նաև Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի այլ բնակավայրերում տեղի ունեցած հայկական ջարդերի և տեղահանությունների շարքում:
Ցավով նշում ենք, որ Ադրբեջանի տարածքում հայ ազգաբնակչության ջարդերի և էթնիկ զտումների նկատմամբ միջազգային հանրության կողմից համարժեք քաղաքական և իրավական գնահատականի բացակայությունը և  ոճրագործների անպատժելիությունը հիմք դարձան այսօրվա Ադրբեջանում հայերի և ողջ հայկականի նկատմամբ հիվանդագին ատելության պաշտամունքի, այլատյացության, անհանդուրժողականության և ռազմատենչության սանձարձակ քարոզչության համար:
Հետագայում նմանատիպ հանցագործությունների հնարավորությունը կանխելու համար Մարաղայի կոտորածը, ինչպես նաև հայատյացության այլ դրսևորումները պետք է դատապարտվեն միջազգային հանրության կողմից, իսկ նրա կազմակերպիչներն ու իրագործողները ստանան արժանի պատիժ»,- ասված է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայության մեկնաբանության մեջ:

The Maragha Massacre as well as other manifestations of armenophobia should be condemned by the international community. Ministry of Foreign Affairs of Nagorno-Karabakh Republic
The Maragha Massacre as well as other manifestations of armenophobia should be condemned
by the international community. Ministry of Foreign Affairs of Nagorno-Karabakh Republic
Stepanakert, April 10, Armenpress-Artsakhpress. 22 years ago, on April 10, the village Maragha located in the Martakert region of NagornoKarabakh was attacked by the Azerbaijani forces. The Maragha Massacre was the mass murder of ethnic Armenian civilians. Up to now the Azerbaijani government did not receive deserved punishment by the international community. In this connection “Artsakhpress” requested the Information Department of the Ministry of Foreign Affairs of NKR for comment.
“One of the most tragic episodes of Azerbaijan’s military aggression against the Nagorno-Karabakh Republic was the massacre of the population of the village of Maragha in Martakert region, NKR. On April 10, 1992, after intensive artillery shelling the Azerbaijani armed units invaded the peaceful village and committed a ruthless reprisal over defenseless people. The attack on the village was not driven by military necessity but aimed to annihilate its peaceful population.
According to various sources, including those of such human rights organizations as the Human Rights Watch and Amnesty International, from 53 to 100 people were killed, more than 60 people including 9 children and 29 women were taken hostages. More than 30 hostages were subsequently killed in Azerbaijani captivity. Two weeks later, the village was subjected to a renewed attack and its inhabitants who returned to bury their relatives yet again fell victim to the atrocities committed by the Azerbaijani army. This hideous crime in Maragha became the next in the chain of the anti-Armenian pogroms and deportations in Northern Artsakh, as well as Sumgait, Baku, Kirovabad and other settlements of Azerbaijan.
We note with regret, that the lack of the adequate political and legal assessment of the international community of the massacres and ethnic cleansing of the Armenian population in Azerbaijan and the impunity of the perpetrators of the crime paved a way for the cult of zealous hatred towards Armenians and anything Armenian and uncurbed propaganda of xenophobia, intolerance and militarism in today’s Azerbaijan.
To prevent the recurrence of similar tragedies in the future, the massacre in Maragha and other manifestations of armenophobia should be condemned by the international community and its organizers and perpetrators should receive deserved punishment”,- is said in the NKR MFA Press Service commentary.