Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Մարաղայի կոտորածն ու հայատյացության այլ դրսևորումները. ԼՂՀ ԱԳՆ
Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Մարաղայի կոտորածն ու
հայատյացության այլ դրսևորումները. ԼՂՀ ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ-ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները 22 տարի առաջ ապրիլի 10-ին հարձակվել են ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղի վրա` խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացնելով դաժան հաշվեհարդար: Մարաղայում կատարած հանցագործության համար առայսօր ադրբեջանական իշխանությունը միջազգային հանրության կողմից չի ստացել արժանի գնահատական: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս կապակցությամբ «Արցախպրես»-ը մեկնաբանության խնդրանքով դիմել է ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությանը:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի ամենաողբերգական դրվագներից մեկը ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղի բնակիչների կոտորածն է։ 1992թ. ապրիլի 10-ին տևական հրետանային գնդակոծությունից հետո ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումները ներխուժել են խաղաղ գյուղը և դաժան հաշվեհարդար տեսել նրա անպաշտպան բնակչության նկատմամբ։ Գյուղի վրա հարձակումը պայմանավորված չէր ռազմական անհրաժեշտությամբ, այլ նպատակ էր հետապնդում ոչնչացնել խաղաղ բնակչությանը:
Ըստ տարբեր տվյալների, այդ թվում Human Rights Watch և Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունների, Մարաղայում սպանվել է 53- 100 մարդ և ավելի քան 60-ը գերի են վերցվել, որոնցից 9 երեխա և 29 կին: Երկու շաբաթ անց, գյուղը կրկին հարձակման է ենթարկվել և հարազատներին հուղարկավորելու նպատակով վերադարձած բնակիչներն ադրբեջանական բանակի նոր վայրագությունների զոհ են դարձել:Մարաղայում իրականացված  հրեշավոր հանցագործությունը  հերթական դրվագ դարձավ Հյուսիսային Արցախում, ինչպես նաև Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի այլ բնակավայրերում տեղի ունեցած հայկական ջարդերի և տեղահանությունների շարքում:
Ցավով նշում ենք, որ Ադրբեջանի տարածքում հայ ազգաբնակչության ջարդերի և էթնիկ զտումների նկատմամբ միջազգային հանրության կողմից համարժեք քաղաքական և իրավական գնահատականի բացակայությունը և  ոճրագործների անպատժելիությունը հիմք դարձան այսօրվա Ադրբեջանում հայերի և ողջ հայկականի նկատմամբ հիվանդագին ատելության պաշտամունքի, այլատյացության, անհանդուրժողականության և ռազմատենչության սանձարձակ քարոզչության համար:
Հետագայում նմանատիպ հանցագործությունների հնարավորությունը կանխելու համար Մարաղայի կոտորածը, ինչպես նաև հայատյացության այլ դրսևորումները պետք է դատապարտվեն միջազգային հանրության կողմից, իսկ նրա կազմակերպիչներն ու իրագործողները ստանան արժանի պատիժ»,- ասված է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայության մեկնաբանության մեջ:

Резня в Мараге , как и другие преступления против армян, должны быть осуждены международным сообществом
Резня в Мараге , как и другие преступления против армян, должны быть осуждены
международным сообществом
Ровно 22 года назад 10 апреля азербайджанские войска напали на село Марага Мартакертского района Нагорно-Карабахской Республики, зверски убив мирное население . Однако трагическим событиям в Мараге по сей день  не дана соответствующая оценка со стороны мирового сообщества.
Как передает Арменпрессв связи с этими событиями Арцахпресс обратился в пресс-службу МИД НКР с просьбой прокомментировать события в Мараге. “Одним из самых трагических эпизодов азербайджанской агрессии против Нагорно-Карабахской Республики стала резня жителей села Марага Мартакертского района НКР. 10 апреля 1992 года после продолжительного артиллерийского обстрела азербайджанские вооруженные подразделения вторглись в мирное село и учинили безжалостную расправу над его беззащитными жителями. Нападение на село не было обусловлено военной необходимостью, а преследовало цель уничтожить его мирных жителей. Жертвами этого военного преступления по разным данным, в том числе правозащитных организаций, таких как Human Rights Watch и Amnesty International, стали от 53 до 100 человек, более 60 человек, среди которых 9 детей и 29 женщин были взяты в заложники. Более 30 заложников в последующем были убиты в азербайджанском плену. Спустя две недели село подверглось повторной атаке, а вернувшиеся похоронить своих близких жители стали жертвами новых бесчинств азербайджанской армии. Чудовищное преступление в Мараге стало очередным эпизодом в череде армянских погромов и депортаций в Северном Арцахе, а также Сумгаите, Баку, Кировабаде и других населенных пунктах Азербайджана.
С сожалением должны констатировать, что отсутствие адекватной политической и юридической оценки со стороны международного сообщества погромов и этнических чисток армянского населения на территории Азербайджана и безнаказанность виновников преступления заложили основу для процветания культа патологической ненависти по отношению к армянам и всему армянскому и разнузданной пропаганды ксенофобии, нетерпимости и милитаризма в сегодняшнем Азербайджане.
Для предотвращения возможности повторения подобных трагедий в будущем, резня в Мараге, также как и другие проявления армянофобии, должна быть осуждена международным сообществом, а ее организаторы и исполнители - понести заслуженное наказание,"- говорится в комментарии пресс-службы МИД НКР.