Քեսաբից հեռանալ չցանկացող մոտ 32 տարեցներից 12-ը դուրս է եկել այնտեղից. Քեսաբի քաղաքապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քեսաբահայերը մեծ հույսեր ունեն, որ հայրենի Քեսաբը շուտով կազատագրվի: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Քեսաբի քաղաքապետ Վազգեն Չափարյանը՝ նշելով, որ սիրիական բանակն առաջ է շարժվում՝ հսկողություն հաստատելով զինյալների գրաված տարածքներում: Վազգեն Չափարյանը նաև տեղեկացրեց, որ Քեսաբից հեռանալ չցանկացող մոտ 32 տարեցներից 12-ը դուրս եկել այնտեղից, և նրանց Թուրքիայի տարածքով հասցրել են Հալեպ կամ Լաթաքիա: Ինչ վերաբերում է տարածված լուրերին, որ 22 քեսաբահայեր են առևանգվել, ովքեր թուրքական բանտերում են կամ սպանվել են, ապա նա նշեց, որ նման լուրեր չկան: «Քեսաբում մնացած հայերը 80 տարեկանն անց տարեց մարդիկ են, իսկ մյուսները, մինչև զինյալների քաղաք մտնելն, ապահով հասել են Լաթաքիա կամ հարակից շրջաններ»,- նշեց Չափարյանը:
Ավելի վաղ լրատվամիջոցները լուրեր էին տարածել, որ Քեսաբի վրա ապստամբների հարձակումից հայեր են զոհվել, և սիրիական բանակն արդեն հսկողություն է հաստատել Քեսաբի վրա:
Քեսաբ գյուղաքաղաքի վրա հարձակումն սկսվել է մարտի 21-ին, Թուրքիայի սահմանի ութ կետերից: Հարձակումն իրականացրել են «Ջաբհա ան Նուսրա» և «Ջեյշ ալ Իսլամ» խմբավորումները: Գյուղաքաղաքում գրեթե բնակիչներ չեն մնացել, նրանք տեղափոխվել են առավել ապահով վայրեր: 700-ից ավելի հայ ընտանիքներ այժմ հաստատվել են Լաթաքիայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում: Տեղի Հայ շտապօգնության մարմինը Սիրիայի Կարմիր մահիկի կազմակերպության հետ բնակիչներին ապահովել է անհրաժեշտ պարագաներով և սննդով:

12 из 32 пожилых армян, не желавших покидать Кессаб, были эвакуированы – мэр Кессаба
Армяне Кессаба надеются, что родной город скоро будет освобожден. Об этом в беседе с Арменпресс сказал мэр Кессаба Вазген Чапарян, отметив, что сирийская армия продвигается вперед, утверждая контроль на захваченных вооруженными группировками территориях.
Чапарян сообщил, что 32 пожилых армян города Кессаба не хотели покидать свои дома, однако 12 из них эвакуированы и по территории Турции доставлены в Алеппо или Ларакию. Что касается распространенных слухов о том, что 22 кессабских армян были похищены и сидят в турецкой тюрьме или убиты, то мэр Кессаба сказал, что таких известий нет.
«В Кессабе остались армяне старше 80 лет, остальные, до вторжения вооруженных террористов, были эвакуированы в Латакию и соседние районы», - отметил Чапарян.
Ранее СМИ распространили слухи о том, что в результате атаки на Кессаб погибли армяне, и сирийская армия уже взяла город под контроль.
Внимание международного сообщества к происходящему в Кессабе привлекли также президент Армении Серж Саргсян, выступив для представителей СМИ ходе международного саммита по вопросам ядерной безопасности в Гааге. А группа армянских депутатов посетила Кессаб, чтобы на месте ознакомиться с судьбой наших соотечественников, вынужденных покинуть Кессаб.