Վարուժան Ոսկանյանի և Աքրամ Այլիսլիի գործերը դարձան Հայաստանի տարվա բեսթսելեր
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» նախագիծը փաստում է, որ Հայաստանում ժողովրդականություն են վայելում բարձրարժեք գրական ստեղծագործությունները: Գործակալության վարկածով տարվա բեսթսելեր են ճանաչվել Նոբելյան մրցանակի ներկայացված ռումինահայ գրող Վարուժան Ոսկանյանի «Շշուկների մատյան» վեպն ու ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիի «Քարե երազներ» վիպակը:
Հայաստանի ամենապահանջված գրքերը շաբաթներ շարունակ ներկայացնող նախագիծը յուրահատուկ նախաձեռնությամբ ամփոփեց տարին: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում Մայրենի լեզվի խորհրդանշական օրը` փետրվարի 21-ին, անցկացվեց «Տարվա բեսթսելեր» մրցանակաբաշխությունը և մի շարք անվանակարգերում ընտրվեցին հաղթողներ:
«Նախագիծն սկսել ենք մեկ տարի առաջ: «Երևանյան բեսթսելերը» միտված է հայ գրքի, գրականության, ընթերցանության խրախուսմանը: Գաղափարը ծագեց մեկ տարի առաջ, և արդեն մեկ տարի է` հաջողությամբ իրականացնում ենք ծրագիրը: Ամեն շաբաթ նկատում ենք, որ ավելանում է գրքերի ընթերցումների թիվը և նախագիծը փաստում է իր նշանակությունը: Գրքի նվիրյալները արժանի են շատ ավելի մեծ խրախուսման և գնահատանքի: Օրը պատահական չենք ընտրել` փորձեցինք համադրել Գիրք նվիրելու և Մայրենի լեզվի օրերը»,- նշեց «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը: «Եթե մեզնից յուրաքանչյուրը մյուսին գիրք նվիրի, ապա մեր գրքերի վաճառքը կմեծանա, դրանք կդառնան բեսթսելեր և մարդիկ միմյանց կնվիրեն լավագույնը` գիրքը: Գաղափարն ինքը շատ լավն է»,- նշեց Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը: Արամ Անանյանը բացատրեց նաև վարկանիշի կազմման մեթոդաբանությունը: «Մենք տվյալները փորձում ենք ստանալ հենց գիրքը վաճառողից: Այդ տվյալները մենք չենք փոփոխում, այնպես, ինչպես ստանում ենք, այդպես էլ արտացոլում: Մենք նախագիծն անում ենք խղճի մտոք, ազնվորեն` լավը, ընթերցվողը, փնտրվողն ընթերցողին հասցնելու համար»,-ընդգծեց Արամ Անանյանը: «Արմենպրես»-ի տնօրենը նշեց, որ անհրաժեշտ է խրախուսել գրքերի վաճառքը մարզերում: Մրցանակների հավաստագրերը շնորհվեցին վեց անվանակարգերում:
«Ժամանակակից հայ հեղինակ» ճանաչվեց Վարուժան Ոսկանյանն իր «Շշուկների մատյան» վեպով: Հավաստագիրը հեղինակի փոխարեն ստացավ ՀՀ-ում Ռումինիայի հյուպատոս Դրագոս Զամֆիրեսկուն, այն Ոսկանյանին կփոխանցվի Հայաստանում Ռումինիայի դեսպանության ջանքերով: «Տարվա արտասահմանյան բեսթսելեր» ճանաչվեց Աքրամ Այլիսլիի «Քարե երազները» վիպակը, որն իր երեք հրատարակություններով մշտապես տեղ է գտել վարկանիշային աղյուսակում: Արամ Անանյանը Հայաստանի գրողների միության նախագահին խնդրեց, օգտագործելով գրական կապերը, Աքրամ Այլիսլիին փոխանցել հավաստագիրը «Դրուժբա նարոդով» ամսագրի միջոցով, որտեղ էլ հենց լույս է տեսել Այլիսլիի ստեղծագործությունը: «Տարվա ամենապահանջված թարգմանություն»-ը կատարել է Հովհաննես Այվազյանը` թարգմանելով Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի «Վերհիշելով իմ տխուր պոռնիկներին» գործը: «Բեսթսելերների տարվա հրատարակիչ» ճանաչվեց «Անտարեսը»: 56 շաբաթ շարունակ «Անտարես»-ի գրքերը մշտապես տեղ են գտել վարկանիշային աղյուսակում: «Տարվա մանկական ստեղծագործություն մայրենի լեզվով» անվանակարգում հաղթեց Հայաստանի գրողների միության նախկին նախագահ երջանկահիշատակ Լևոն Անանյանի «Մայրենի լեզվի դասը» ստեղծագործությունը: «Բուկինիստ» հրատարակչության «Մաշան և արջը. առաջին հանդիպումը» դարձավ «Ամենապահանջված թարգմանական մանկական ստեղծագործություն»:
«Երևանյան բեսթսելլեր» հեղինակային նախագիծը «Արմենպրես»-ի բազմաթիվ հաջողված եւ ընթերցված նախագծերից է, որն արդեն ավելի քան 50 շաբաթ շարունակում է հավաքել և ներկայացնել գրախանութների տրամադրած տվյալները` ամենավաճառվող գրքերի մասին: Նախագծի` մանկական լսարանին միտված գրականությունը ներկայացնող մյուս տարբերակն է «Մանկական բեսթսելերը», որը հաջողությամբ շարունակում է իր ընթացքը: «Արմենպրես»-ի այս հատուկ նախագիծը գիրքն ու գրականությունը լավագույնս եւ անաչառ ներկայացնելու համար նախորդ տարի արժանացել էր «Գրքի ընկեր» մրցանակին: «Արմենպրես»-ը կշարունակի ձեզ ամեն շաբաթ ներկայացնել ամենապահանջված գրքերի ցանկը և մրցանակաբաշխությունը կդարձնի բարի ավանդույթ:

Произведения Варужана Восканяна и Акрама Айлисли стали в Армении бестселлерами года
Спецпроект «Ереванский бестселлер» информационного агентства «Арменпресс» свидетельствует о том, что в Армении пользуется популярностью высококачественная художественная литература. По версии агентства, бестселлерами года признаны выдвинутый на соискание Нобелевской премии роман «Книга шепотов» румынского писателя армянского происхождения Варужана Восканяна и повесть азербайджанского писателя Акрама Айлисли «Каменные сны».
Проект, представлявший на протяжение года самые популярные книги недели, подвел итоги этого гола еще одной инициативой: в конференц-зале агентства Арменпресс 21 февраля - в День родного языка – состоялась  церемония присуждения премии «Бестселлер года» и были названы победители конкурса в 6-ти номинациях.
«Этот проект мы начали осуществлять год назад. «Ереванский бестселлер» призван популяризировать армянскую книгу, литературу, чтение. Идея родилась год назад и уже год мы успешно реализуем эту программу, с  каждой неделей замечая, что число читателей увеличивается. А, значит, проект выполняет свое предназначение. Этот день выбран неслучайно, мы решили объединить «День дарения книги» и  «День родного языка» – сказал директор информационного агентства «Арменпресс» Арам Ананян.
О важности и значимости этой идеи и воплощении в ее жизнь для популяризации художественной литературы, в том числе произведений армяноязычных писателей сказал и председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян.
Роман «Книга шепотов» стал победителем в номинации «Современный армянский автор». Свидетельство за автора книги получил консул Румынии в Армении Драгос Замфиреску, который передаст его Варужану Восканяну посредством посольства Румынии в Армении.
Повесть «Каменные сны» азербайджанского писателя Акрама Айлисли была признана  победителем в номинации «Зарубежный бестселлер года». Она в трех своих изданиях всегда занимала место в рейтинговом списке “Арменпресс”. Арам Ананян попросил председателя Союза писателей Армении передать свидетельство Акраму Айлисли через журнал “Дружба народов”, где и была впервые опубликована эта повесть.
В номинации «Самые востребованные переводы года» победил Ованес Айвазян, в переводе которого вышла книга Габриела Гарсиа Маркеса «Вспоминая моих печальных шлюх».
«Издателем бестселлеров года» было признано издательство «Антарес».
В номинации «Детские произведения года на родном языке» победителем признан «Урок родного языка» бывшего председателя Союза писателей Армении Левона Ананяна.
А книга «Маша и медведь: первая встреча» издательства «Букинист» стала   «Самым востребованным детским произведением в переводе».
Спецпроект информационного агентства «Арменпресс»  -  один из самых успешных и долговечных - продолжает представлять самые востребованные и популярные издания на протяжении более  50 недель. «Младший брат»  Ереванского бестселлера» - «Детский бестселлер» -  не менее популярен и также успешно существует.
«Арменпресс» за этот  свой спецпроект и объективное представление и популяризацию художественной  литературы в прошлом году удостоился премии «Друг книги».