Իտալիայի Չեզենա քաղաքում Հայոց ցեղասպանության մասին դասախոսություն է անցկացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի Չեզենա քաղաքի Բոլոնիայի համալսարանի մասնաճյուղում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության մասին դասախոսություն, որին ներկա է գտնվել ավելի քան 500 ուսանող: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Իտալիայի «Փյունիկ» տեղեկատվական կենտրոնից,հանդիպումը կազմակերպվել էր Չեզենա քաղաքի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների կրթական խորհրդի որոշմամբ և Իտալիայի Հայոց Միության աջակցությամբ:
Դասախոսության ընթացքում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հետ կապված խնդիրները ներկայացրել և ուսանողների հարցերին է պատասխանել Իտալիայի Հայոց միության նախագահ Պայքար Սվազիլյանը: Միջոցառումը Իտալիայի Հայոց միության` Հայոց Մեծ եղեռնի հանրայնացմանն ու ճանաչմանն ուղղված 2014 թվականի ծրագրի առաջին կարևոր քայլն էր:

Cezena city of Italy holds lecture on Armenian Genocide
YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS.  Branch of Bologna University in Cezena city of Italy held a lecture on the Armenian Genocide. More than 500 students participated in the lecture. “Phoenix” informational center of Italy informed “Armenpress” that the meeting was organized by the resolution of the educational council of higher educational institutions of Cezena city and by the support of the Armenian Union of Italy.
At the course of the lecture President of the Armenian Union of Italy Paykar Svazilyan introduced issues related to the international recognition of the Armenian Genocide and answered the questions of the students. The event was the first vital step of 2014 program by the Armenian Union of Italy towards making public and recognizing the Armenian Genocide.