Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը խոստովանում է կորուստները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմանի շփման գծում երկու պատահարի մասին, որոնց արդյունքում 4 զինծառայողներ են վիրավորվել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ հաղորդագրությունը Ադրբեջանի ՊՆ-ը տարածել է ԼՂՀ պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից երեկ գիշեր իրականացված դիվերսիոն գործողությունների եւ հայ դիրքապահների միջեւ տեղի ունեցած մարտերից մեկ օր անց:
Ադրբեջանական APA լրատվական գործակալությունը` հղում կատարելով Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայությանը, այսօր հայտնել է, որ 19-ամյա զինվոր Ռոյալ Ռամիզ օղլու Հուսեյնովը «իրեն ամրակցված զենքից վիրավորվել է` անվտանգության կաոնները խախտելու» պատճառով: Նշվում է, որ Ադրբեջանի ՊՆ զորամասերից մեկում միջադեպը տեղի է ունեցել «զորքերի շփման գծի մոտ»: Ոտքից վիրավորված զինվորը հոսպիտալացվել է: Հուսեյնովը պարտադիր զինծառայության էր կանչվել 2013 թ-ի հոկտեմբերին` Գյանջայից:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն այսօր խոստովանել է իր եւս երեք զինվորների վիրավորվելու փաստը: APA-ն հայտնել է, որ Ադրբեջանի ՊՆ ռազմական ավտոմեքենայի վթարի ենթարկվելու պատճառով երեք զինծառայողներ վիրավորվել են: Նշվում է, որ վթարը տեղի է ունեցել «առաջնագծին մոտ գոտում»:
Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ադրբեջանական զորքերը դիվերսիայի փորձ են կատարել ԼՂՀ ՊՆ եւ Ադրբեջանի զորքերի շփման գծի հյուսիս-արեւելյան (Ջրաբերդ) եւ հարավ-արեւելյան (Կորգան) ուղղություններով: ԼՂՀ պաշտպանության բանակի մարտիկները կանխել են դիվերսիայի փորձը` հակառակորդին հետ շպրտելով ելման դիրքեր: Փախուստի ժամանակ ադրբեջանցի դիվերսանտները միջադեպի վայրում թողել են քարտեզներ, զենք, տեխնիկա եւ պաշտպանության միջոցներ: Հայկական կողմը թույլ է տվել, որպեսզի նրանք իրենց հետ տանեն զոհվածներին եւ վիրավորներին: Փոխհրաձագության ընթացքում, մարտական խնդիրը կատարելու ժամանակ զոհվել է ԼՂՀ ՊՆ կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը, ով հետմահու պարգեւատրվել է «Արիության համար» մեդալով:
Ադրբեջանը մշտապես հերքում է առաջնագծում իրագործած դիվերսիոն գործողություններից հետո ունեցած իր կորուստները: Որպես կանոն, այդ կորուստները ադրբեջանական կողմը միջադեպին հաջորդող օրերին ներկայացնում է որպես ինքնասպանության, անվտանգության կանոնների խախտման, հիվանդության կամ ճանապարհատրանսպորտային պատահարի արդյունք:
2014 թ-ի սկզբից մինչ այժմ Ադրբեջանի ՊՆ-ը արդեն հաստատել է իր 4 զինվորների մահը` նշելով, որ նրանք բոլորը ինքնասպանություն  են գործել: 10 զինվորներ վիրավորվել են: Նրանցից 6-ը վիրավորվել է ՃՏՊ-ի, 2-ը ինքնասպանության փորձի, եւ երկուսը` զենքի հետ անզգույշ վարվելու արդյունքում:

Министерство обороны Азербайджана призналось в понесенных потерях
Министерство обороны Азербайджана заявило о двух «происшествиях» на линии соприкосновения с Нагорно-Карабахской Республикой, в результате которых были ранены 4 военнослужащих. Как сообщает Арменпресс, это заявление МО Азербайджана распространило через день после инцидента, связанного с  действиями азербайджанских диверсионных групп, предпринятых  прошлой ночью в направлении боевых позиций Армии обороны НКР, которым дали отпор армянские дозорные.
Азербайджанское информационное агентство APA, ссылаясь на пресс-службу МО Азербайджана, сегодня заявило, что 19-летний солдат Ройял Рамиз оглы Хусейнов «ранен из своего же оружия из-за нарушения правил безопасности». Отмечается, что в одной из воинских частей МО Азербайджана произошел инцидент «около линии соприкосновения сил». Раненный в ногу солдат госпитализирован. Хусейнов был призван на обязательную военную службу в октябре 2013 года из Гянджи.
МО Азербайджана сегодня также признало понесенные потери: факт ранения трех своих солдат. APA сообщило, что эти трое военнослужащих были ранены в результате аварии военной машины МО. Отмечается также, что авария произошла «в зоне, близкой к передовой».
В ночь с 19 на 20 января в районе  от 23.50 до 00.15 на северо-восточном (Джраберд) и юго-восточном (Корган) направлениях линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил одновременно были зафиксированы  попытки проникновения диверсионных групп противника. Бойцы Армии обороны НКР пресекли попытку диверсии, отбросив противника на исходные позиции.
При бегстве  азербайджанские диверсанты оставили на месте инцидента карты, оружие, технику и средства обороны. Армянская сторона разрешила им унести с собой убитых и раненых.
В  результате завязавшейся перестрелки от полученного стрелкового ранения при выполнении боевого задания погиб младший сержант Армен Левонович Ованнисян. Указом президента НКР Бако Саакяна, за проявленное мужество при защите границ НКР младший сержант Армен Ованнисян  посмертно награжден медалью «За мужество».
Азербайджан постоянно опровергает понесенные им потери при диверсионных операциях. Как правило, в последующие после инцидента дни азербайджанская сторона представляет эти потери как случаи самоубийства, нарушения правил безопасности, болезни или как результат ДТП.
С начала 2014 года до сего дня МО Азербайджана подтвердило смерть 4-х своих военнослужащих, отметив, что все они совершили самоубийство. 10 солдат получили ранения:  6 из них в результате ДТП,  2 – попытки самоубийства и 2 – из-за неосторожного обращения с оружием.