Ամանորը Հայաստանի զբոսաշրջային քաղաքներում անցկացնելը գրավիչ է դարձել տեղացիների համար
ԵՐԵՎԱՆ,  17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ձմեռային տուրիզմի նկատմամբ հետաքրքրությունը տարեցտարի աճում է, և Հայաստանի այն քաղաքները, որ հայտնի են որպես ձմեռային հանգիստն անցկացնելու լավագույն վայրեր, արդեն իսկ լի են զբոսաշրջիկներով։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը նշեց, որ Հայաստանում տարեցտարի աճում է ներգնա զբոսաշրջությունը և ոչ միայն Ամանորին։ «Ամանորին հյուրանոցները հիմնականում առաջարկում են ընտանեկան փաթեթներ, որոնք ներառում են մի քանի օրվա ծախսերը, ինչպես նաև այն հավելյալ ծառայությունները, որոնք առաջարկվում են տոների ժամանակ։ Ձմեռային զբոսաշրջության ակտիվություն, իհարկե, նկատվում է։ Ըստ ոչ պաշտոնական տվյալների՝ ձմեռվա ամիսներին Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվն ավելացել է մոտ 13 տոկոսով։ Ամանորին մեր հանգստավայրերը հիմնականում զբաղված են լինում տեղացի զբոսաշրջիկներով, սակայն օտարերկրյա զբոսաշրջիկներ նույնպես ունենում ենք»,-ասաց Ապրեսյանը։
Ծաղկաձորի քաղաքապետարանի Մշակույթի և տուրիզմի հարցերով պատասխանատու Գերասիմ Մկրտչյանը տեղեկացրեց, որ ձմեռային տուրիզմի համար բարենպաստ եղանակով պայմանավորված՝ այս տարի մեծ ակտիվություն է նկատվում։ «Բոլոր հուրանոցներն աշխատում են ծանր ռեժիմով, որը կկրկնապատկվի Ամանորյա տոներին։ Այս տարի ակնկալում ենք ավելի մեծ թվով հանգստացողներ։ Տոնական օրերի համար արդեն իսկ բոլոր հանգստավայրերը զբաղված են»,-ասաց նա։
Հայաստանի զբոսաշրջային քաղաքներում Նոր տարվա տոնական 6 օրը մեկ անձի համար արժե ավելի քան 500 հազար դրամ դրամ։ Գումարը ներառում է երեքանգամյա սնունդ և մասնակցություն Ամանորի միջոցառմանը։ Առավել հայտնի հյուրանոցներում դեկտեմբերի 31-ից հունվարի 6-ը երկու անձի համար գինն սկսվում է 1 մլն 100 հազար ՀՀ դրամից, որն իր մեջ ներառում է Ամանորի շոու ծրագիր` հայտնի երգիչ-երգչուհիների մասնակցությամբ, մանկական ծրագիր, 3-անգամյա սնունդ:
2013թ. հունվարից սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստան է այցելել 677 հազար 906 զբոսաշրջիկ։ Այդ թիվը 12,4 տոկոսով ավելի է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից։ 2012թ. ամբողջ ընթացքում Հայաստան է այցելել 843 հազար 330 զբոսաշրջիկ, ինչը 11,3 տոկոսով գերազանցել է 2011թ. ցուցանիշը։

Проведение новогодних праздников в Армении стало привлекательным для местных жителей
Интерес к зимнему туризму растет год от года, и те города Армении, которые признаны лучшими для проведения зимнего отдыха, уже полны туристов.
В беседе с Арменпресс начальник управления туризма министерства экономики РА Мехак Апресян отметил, что в Армении с каждым годом растет внутренний туризм,  и не только в Новый год.  «На Новый год в основном предлагаются семейные пакеты, в который включается расходы на несколько дней, а также все те дополнительные услуги, которые обычно предлагаются к празднику. Активизация зимнего туризма, конечно, очевидна. По неофициальным данным, число туристов, посещающих Армению в зимнее время, увеличилось примерно на 13%. На Новый год наши курорты в основным бывают заняты  местными туристами, но есть и иностранные», - сказал Апресян.
Ответственный по вопросам туризма и культуры мэрии Цахкадзора Герасим Мкртчян сообщил, что ввиду достаточно благоприятной погоды в этом году отмечается высокая активность. «Все отели работают в усиленном режиме, и к Новому году станет «жарче». В этом году мы ожидаем большой наплыв отдыхающих. На праздничные дни все места отдыха уже забронированы», - сказал он.
В курортных городах Армении 6 дней новогоднего отдыха на одного человека стоит более 500 тысяч драмов. В эту сумму входит питание и участие в новогоднем празднике. В наиболее популярных отелях цена на отдых с 31 декабря по 6 января начинается  с 1 млн 100 тысяч драмов, что включает новогоднее шоу с участием популярных артистов, детское представление, 3-разовое питание.
За период январь-сентябрь 2013г. Армению посетили 677.906 туристов. Это на 12.4%  больше  прошлогоднего показателя за тот же период. За весь 2012г. Армению посетили 843.330 туристов, что на 11% превысило показатель 2011г.