Ադրբեջանի ԶՈՒ թիրախում վերստին Տավուշի մարզի քաղաքացիական ավտոմեքենաներն են եղել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այսօր՝ նոյեմբերի 16-ին, ժամը 12:30-ի սահմաններից մինչև 14:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, ադրբեջանական զինված ուժերը, չանսալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կոչին, խախտել են հրադադարի ռեժիմը և ինտենսիվ կրակ բացել Տավուշի մարզի ուղղությամբ, մասնավորապես, կրակել են Վազաշեն գյուղի ուղղությամբ ճանապարհով ընթացող քաղաքացիական մեքենաների վրա, ինչպես նաև՝ այլ հատվածներ ունենալով իրենց թիրախում: Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Հիմնականում կրակ է արձակվել գնդացիրներից, ինչպես նաև մեծ տրամաչափի հրաձգային զենքերից: Գնդակոծության հետևանքով, բարեբախտաբար, տուժածներ չկան»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`նշել է նա` հավելելով, որ հայկական Զինված ուժերը`կատարելով ՀՀ ՊՆ Սեյրան Օհանյանի հրահանգը, պահպանում են լռություն:
«Հերթական անգամ ադրբեջանական կողմը չի պահպանում հրադադարի ռեժիմը և անտեսում է խաղաղության բոլոր կոչերը, ինչի արդյունքում՝ միջադեպի ամբողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է իրենց վրա»,- եզրափակել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հոկտեմբերի 30-ին ադրբեջանական զինված ուժերը կրկին կրակ են արձակել Ոսկեպար-Բաղանիս հատվածում: Այդ անգամ ադրբեջանական կողմից կրակոցներն արձակվել են փոքր տրամաչափի զինատեսակներով: Զոհեր և վիրավորներ չեն եղել:
Հոկտեմբերի 12-ին ադրբեջանական զինուժը կրակ էր բացել Տավուշի մարզի Ներքին Կարմիրաղբյուրի խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ, որոնք աշխատելիս են եղել հանդերում: Մեքենայի ուղղությամբ կրակի հետևանքով կրծքավանդակի ձախ կողմի հետին մասից վիրավորվել էր Նավուր գյուղի բնակիչ Հայկ Ստեփանի Քոսակյանը:

Azerbaijan targets Armenian civil cars
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS: The Azerbaijani Armed Forces again violated the ceasefire regime on November 16 at 12:30-14:00 period and opened an intensive fire in the direction of the Tavush Province, especially on the civil cars driving to the Vazashen Village. Armenpress reports that the Spokesperson of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia Artsrun Hovhannisyan wrote about it in his Facebook profile.
“Fortunately, there are no wounded or killed in the result of the shooting”, - noted Hovhannisyan, adding that the Armenian Armed Forces, implementing the order of the Minister of Defense of Armenia Seyran Ohanyan, keep silence.
“The Azerbaijani side does not preserve the ceasefire regime and ignore all the appeals for peace, in the result of which the entire responsibility will be imposed to them”, - concluded the Spokesperson of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia Artsrun Hovhannisyan.
The Azerbaijani Armed Forces on October 30 again opened fire in the sector of Voskepar-Baghanis. This time the shots by the Azerbaijani side were released by small caliber weapons. There are no victims and injured.
The Azerbaijani troops opened fire on October 12 at the peaceful population of Inner Karmiraghbyur in Tavush Province, who were working in the fields. The resident of Navur village Hayk Kosakyan was wounded in his chest because of the fire towards the vehicle.