Ադրբեջանի ԶՈՒ թիրախում վերստին Տավուշի մարզի քաղաքացիական ավտոմեքենաներն են եղել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այսօր՝ նոյեմբերի 16-ին, ժամը 12:30-ի սահմաններից մինչև 14:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, ադրբեջանական զինված ուժերը, չանսալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կոչին, խախտել են հրադադարի ռեժիմը և ինտենսիվ կրակ բացել Տավուշի մարզի ուղղությամբ, մասնավորապես, կրակել են Վազաշեն գյուղի ուղղությամբ ճանապարհով ընթացող քաղաքացիական մեքենաների վրա, ինչպես նաև՝ այլ հատվածներ ունենալով իրենց թիրախում: Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Հիմնականում կրակ է արձակվել գնդացիրներից, ինչպես նաև մեծ տրամաչափի հրաձգային զենքերից: Գնդակոծության հետևանքով, բարեբախտաբար, տուժածներ չկան»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`նշել է նա` հավելելով, որ հայկական Զինված ուժերը`կատարելով ՀՀ ՊՆ Սեյրան Օհանյանի հրահանգը, պահպանում են լռություն:
«Հերթական անգամ ադրբեջանական կողմը չի պահպանում հրադադարի ռեժիմը և անտեսում է խաղաղության բոլոր կոչերը, ինչի արդյունքում՝ միջադեպի ամբողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է իրենց վրա»,- եզրափակել է Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հոկտեմբերի 30-ին ադրբեջանական զինված ուժերը կրկին կրակ են արձակել Ոսկեպար-Բաղանիս հատվածում: Այդ անգամ ադրբեջանական կողմից կրակոցներն արձակվել են փոքր տրամաչափի զինատեսակներով: Զոհեր և վիրավորներ չեն եղել:
Հոկտեմբերի 12-ին ադրբեջանական զինուժը կրակ էր բացել Տավուշի մարզի Ներքին Կարմիրաղբյուրի խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ, որոնք աշխատելիս են եղել հանդերում: Մեքենայի ուղղությամբ կրակի հետևանքով կրծքավանդակի ձախ կողմի հետին մասից վիրավորվել էր Նավուր գյուղի բնակիչ Հայկ Ստեփանի Քոսակյանը:

Мишенью азербайджанских ВС в Тавушской области Армении вновь стал гражданский автомобиль
Сегодня, 16 ноября, в промежутке 12:30-14:00 часов, игнорируя призывы Минской группы ОБСЕ,  азербайджанские ВС нарушили режим перемирия и открыли интенсивный огонь в направлении Тавушской области Армении, в частности, обстреляв гражданские автомобили, двигавшиеся по дороге в село Вазашен. В прицеле азербайджанцев были и другие направления. Об этом на своей фейсбуковской странице сообщил пресс-секретарь Минобороны РА Арцрун Ованесян.
«В основном стреляли из пулеметов, а также из крупнокалиберного оружия. К счастью, пострадавших нет», - сказал он, добавив, что армянские ВС,  во исполнение указания министра обороны Сейрана Оганяна, хранили молчание.
«В очередной раз азербайджанцы  нарушили перемирие и игнорировали все призывы. Вся ответственность за этот инцидент лежит на азербайджанской стороне», - подытожил Арцрун Ованесян.
30 октября  азербайджанские ВС открыли огонь из мелкокалиберного оружия на участке Воскепар-Баганис.  Тогда жертв и раненых не было.
12  октября  азербайджанские ВС открыли огонь по мирным жителям села НеркинКармирахпюрТавушской области, которые работали в поле. В результате обстрела машины ранение в области грудной клетку  получил житель села Навур Айк Косакян.