Doing Business: Ֆուրշետ առաջարկող փոքր ընկերությունը դարձել է հանրային սննդի մեծ կազմակերպություն
Փոքր եւ միջին ձեռնարկատերերի մասին «Արմենպրես»-ի ակնարկների շարքի հերոսը հանրային սննդի սպասարկման ընկերության ղեկավար Հասմիկ Բարխուդարյանն է, ով սկսնակներին խորհուրդ է տալիս մշտապես վերլուծություն կատարել, մանավանդ` գործը սկսելուց առաջ:
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրային սննդի սպասարկման «Արիես քեյթրինգ» ընկերությունն այսօր շատ հայտնի և մեծ պահանջարկ ունեցող ընկերություն է: 45-ամյա Հասմիկ Բարխուդարյանն այն հիմնադրել է 15 տարուց ավելի առաջ: «Դեռ ճգնաժամային տարիներն էին, մութ ու ցուրտ ժամանակն էր: Ինձ մոտ միտք առաջացավ ստեղծել ֆուրշետներ տրամադրող ընկերություն: Մարդիկ ծիծաղում էին, թե` ժողովուրդը 2-3 ժամ հոսանք է ունենում, դու ցանկանում ես ֆուրշետներ տրամադրել: Ուտելու բան չկա, մենակ մակարոն է, իսկ դու որոշել ես կանապեներ, կոկտեյլ, փարթիներ կազմակերպել»,- հիշում է Բարխուդարյանը:
Սակայն, ինչպես ինքն է բնորոշում, որոշել է սկսել դժվարություններով, քան հետագայում «մուտքի տոմսը թանկ գնել»: Նա հավատացել է, որ ամբողջ երկիրն օրերից մի օր առաջ է շարժվելու, այլ ոչ թե դոփելու է նույն տեղում: Սկսել է տնային պայմաններից: «Տարեկան որ մեկ-երկու պատվեր էի ունենում, շատ-շատ ուրախանում էի»,- ասում է կին ձեռնարկատերը: Գործունեության երրորդ տարվանից սկսած`արդեն «շնչելու ժամանակ էլ չէր լինում», հիշում է գործարարը: Դրան նա հասել է մեծ ջանքերի շնորհիվ: Մարկետինգը, գովազդային արշավները և իրազեկության բարձրացումն անձամբ է կատարել` այցելելով դեսպանատներ, միջազգային և տեղական կազմակերպությունների գրասենյակներ:
15 տարիների ընթացքում փոքր տարածքների վարձակալումից ընկերությունը դարձել է հանրային սննդի մեծ կազմակերպություն, իսկ սեփականատերը որոշել է նաև բացել ճաշարանների ցանց: Մասնագիտությամբ ինժեներ Հասմիկ Բարխուդարյանը սննդի սպասարկման բիզնեսը սկսելուց առաջ, քաջ իմանալով, որ կարողանում է համեղ կերակրատեսակներ պատրաստել, մոտ երկու տարի ուսումնասիրել է բազմաթիվ բաղադրատոմսեր, փորձել է պատրաստել դրանք: Կայանալու հարցում շատ է օգնել նույնպես ինժեների մասնագիտություն ունեցող ամուսինը` Ավետիք Ղուկասյանը: «Ինքը հավատում էր, որ կլինի, ու մեր փոքրիկ գումարներն էլ, որ ունեինք, ներդրեցինք բիզնեսի մեջ և հաջողեցինք»,- նշում է Բարխուդարյանը:
Հասմիկ Բարխուդարյանի համար անցած 15 տարիների ընթացքում ամենամեծ դժվարությունը եղել է բիզնեսն ընտանիքի հետ համատեղելը: «Որպես կին` կարող եմ դա նշել: Երեք երեխա ունենք, աշխատելու ժամանակ հղի էի, վազվզում էի աշխատանքից տուն, խնամում երեխաներին: Դա է եղել ամենամեծ դժվարությունը, թե չէ` մնացածը այդքան բարդ չէ»,- նշում է նա: Բարխուդարյանը կարողացել է ստեղծել աշխատողների ամուր թիմ: «Պետք է աշխատողներին սկզբում ինչ-որ բան տաս, հետո պահանջես: Մենք մեծ գումարներ ենք ծախսել աշխատողների վերապատրաստման համար: Արտասահման ենք ուղարկել, արտասահմանից խոհարարների ենք բերել»,- նշում է գործարար, երեք երեխաների մայր Հասմիկ Բարխուդարյանը: Նա 2013թ. ապրիլի 5-ին ՀՀ վարչապետի «Լավագույն կին գործարար 2013» մրցանակաբաշխության շրջանակում ստացել է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի հատուկ մրցանակը:
Հավատը և համառությունը, Բարխուդարյանի խոսքով, իր հաջողության գրավականն են: Հաջողության հասնելու համար իրեն օգնել է նաև ինժեների կրթությունը և համակարգային մտածողությունը: «Երբ դու մտնում ես համակարգ, իսկ այդ համակարգն ինձ համար դժվարություններով լեցուն էր, պետք է գիտակցես, որ այնտեղից երկու լուծում կա: Դու պետք է գտնես ամենաօպտիմալը»,- նշում է նա:
Սկսնակներին փորձառու գործարարը խորհուրդ է տալիս մշտապես վերլուծություն կատարել, մանավանդ` գործը սկսելուց առաջ: «Եթե նույնիսկ հաջողության մի փոքր շանս կա, պետք է ռիսկի գնալ»,- ասում է: Համառությունը և ռիսկը մեծ նշանակություն ունեն: Առանց դժվարությունների ոչինչ չի լինում, սակայն պետք է չվախենալ:
Դժվարություններից մեկն էլ, ըստ Հասմիկ Բարխուդարյանի, այն է, որ փոքր ու միջին բիզնեսը Հայաստանում չունի այն լայն արտոնությունները, որոնք կան աշխարհի գրեթե բոլոր զարգացած երկրներում: «Կառավարությունը պետք է ձգտի, որպեսզի փոքր ու միջին բիզնեսի տեսակարար կշիռը համախառն ներքին արդյունքում կազմի ավելի քան 90 տոկոս, այդպես է ամբողջ աշխարհում: Հատկապես փոքր ընտանեկան բիզնեսներին պետք է ուշադրություն դարձվի»,- վստահ է ինժեներ-գործարարը: Միայն նրա համար, ըստ նրա, որ այդքան մարդ կարող է զբաղված լինել և պետությունից նպաստ չի խնդրի, դա արդեն պետք է պետության համար առիթ դառնա ոլորտը հախուռն զարգացնելու համար:
Իր բիզնեսը ևս Հասմիկ Բարխուդարյանն ընտանեկան է համարում: Սակայն չի պատրաստվում երեխաներին պարտադրել զբաղվել իր բիզնեսով: «Եթե չուզեն զբաղվել, դա իրենց գործն է, ես չեմ պարտադրի»,- ժպտում է կին գործարարը: Կանանց, ասում է, տղամարդիկ այստեղ պետք է գլխի վրա պահեն: Մեր կանայք, ըստ նրա, դրսի կանանց նման էգոցենտրիկ չեն, այլ մինչև վերջ նվիրվում են թե ընտանիքին, թե բիզնեսին և թե աշխատանքին:

Doing Business: организующая фуршеты в годы кризиса маленькая компания превратилась в большую организацию по обслуживанию общепита
Doing Business: организующая фуршеты в годы кризиса маленькая компания
превратилась в большую организацию по обслуживанию общепита
Очередная героиня одной из бизнес-историй в рамках спецпроекта информационного агентства Арменпресс - Doing Business, руководитель компании по обслуживанию общепита Асмик Бархударян, которая советует новичкам постоянно анализировать, особенно перед тем, как начать дело.
Компания по обслуживанию общественного питания «Ариес кейтринг» сегодня очень известна и пользуется большим спросом. 45-летняя Асмик Бархударян создала компанию более 15 лет назад.
«Еще были кризисные годы, темные и холодные времена. У меня возникла мысль создать компании по организации фуршетов. Люди смеялись, говоря, что электроэнергию дают на 2-3 часа, а ты хочешь организовывать фуршеты. Нечего есть, только макароны, а ты решила давать канапе, коктейли, организовывать вечеринки», - вспоминает Бархударян
Однако, как она сама говорит, решила начать с трудностями, чем потом «покупать билет дороже». Она поверила, что вся страна однажды двинется вперед, а не будет топтаться на месте. Начала в домашних условиях.
«Если получала один-два заказа в год, то очень радовалась», - говорит бизнеследи. Начиная с третьего года деятельности «уже не было времени дышать». Этого она достигла благодаря большим усилиям. Маркетинг, рекламные кампании и повышение информированности – все это она делала дама, посещая посольства, офисы международных и местных организаций.
В течение 15 лет арендующая маленькие территории компания стала большой организацией, а хозяйка решила открыть сеть ресторанов. Инженер по специальности, Асмик Бархударян перед началом бизнеса, хорошо понимая, что может готовить вкусные блюда, около двух лет исследовала разные рецепты, пыталась готовить по ним.
В вопросе становления очень помог муж, тоже инженер по специальности Аветик Гукасян. «Он верил, что получится, и наши малые деньги мы вложили в бизнес, и удалось», - отмечает Бархударян.
Для нее за 15 лет самое трудное было совместить бизнес с семьей. «Как женщина, я могу отметить это. у нас трое детей, когда работала, была беременной, бегала с работы домой, воспитывала детей. Это было самое трудное, а остальное – не так трудно», - говорит она.
Бархударян удалось создать крепкую команду работников. «Ты должен что-то давать работнику, а потом требовать. Мы потратили много денег на стажировку сотрудников. Мы отправили их за границу, пригласили оттуда поваров», - отмечает бизнеследи.
5 апреля 2013 года в рамках премии премьер-министра Армении «Лучшая женщина предприниматель» Асмик Бархударян получила специальный приз Международной финансовой корпорации.
Вера и упорство, по ее словам, являются гарантом ее успеха. В достижении успеха ей помогли образование инженера и системное мышление. «Когда ты входишь в систему, а эта система для меня была полна трудностей, должен осознавать, что оттуда есть два выхода. Ты должна найти самый оптимальный», - отмечает Бархударян.
Опытный предприниматель советует новичкам постоянно анализировать, особенно перед началом дела. «Даже если есть маленький шанс на успех, надо идти на риск», - считает она. Упорность и риск имеют важное значение. Без трудностей ничего не бывает, однако надо не бояться.
Одна из трудностей заключается в том, что, по словам Бархударян, малый и средний бизнес в Армении не имеет широких привилегий, которые есть почти во всех развитых странах.
«Правительство должно стремиться, чтобы удельный вес малого и среднего бизнеса в ВВП составил более 90%, так во всем мире. Особенное внимание должно быть уделено маленьким семейным бизнесам», - уверена она.
По словам Бархударян, только тот факт, что столько человек будет занято и не будет просить пособий у государства, должен стать поводом для государства бурно развивать сферу.
Свой бизнес она тоже считает семейным. Однако не собирается заставлять детей заниматься этим бизнесом.
«Если не захотят заниматься, то это их дело, я не буду заставлять», - говорит Асмик.
Женщин, считает она, мужчины должны носить на руках. «Наши женщины не такие эгоцентричные, как иностранки, а до конца посвящают себя и семье, и бизнесу, и работе», - считает Бархударян.