Աֆղանստանում չորս աղջիկ Է զոհվել ռումբի պայթյունից
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանի հարավի Գիլմենդի նահանգում ճամփեզրին պայթած ռումբն սպանել Է չորս աղջնակների: Յոթից մինչեւ տասներկու տարեկան աղջիկները զոհվել են, երբ վերադառնում Էին գետից, որտեղից ջուր Էին տանում, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Ճամփեզրերին ռումբերը կամ ձեռքի տակ եղած նյութերից պատրաստված պայթուցիկ սարքերն Աֆղանստանում տարածված են ամենուրեք, դրանց օգտագործումն զգալի թվով զոհերի Է հանգեցնում քաղաքացիական բնակչության շրջանում:
Այս տարվա հունիսին արեւելյան Աֆղանստանում զինվորական պարեկախմբի վրա մահապարտի հարձակման հետեւանքով զոհվել Էր առնվազն 13 մարդ, նրանցից 10-ը՝ երեխաներ: Ոստիկանների խոսքով՝ պայթյունը զուգադիպել Է այն ժամանակին, երբ տեղական դպրոցի աշակերտները սովորաբար դուրս են գալիս դասամիջոցի:

Четверо детей погибли при взрыве в Афганистане
Девочки в возрасте от семи до двенадцати лет погибли, когда возвращались с реки, где они набрали воды, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Бомбы на обочинах дороги или сделанные из подручных материалов взрывчатые устройства, повсеместно распространены в Афганистане, их использование приводит к значительному количеству жертв среди гражданского населения.
В июне этого года в результате нападения смертника на военный патруль в восточном Афганистане погибли по меньшей мере 13 человек, из них 10 детей. По словам полицейских, взрыв совпал со временем, когда ученики местной школы обычно выходят на перемену.