Ստամբուլում հայերն իշխանություններին հիշեցրել են Թաքսիմի հայկական գերեզմանատունը քանդելու պատմությունը
Ստամբուլում հայերն իշխանություններին
հիշեցրել են Թաքսիմի հայկական գերեզմանատունը քանդելու պատմությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի հայերի կողմից ստեղծված «Նոր Զարթօնք» կազմակերպությունն իր մասնակցություն է ցուցաբերել Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում մի քանի օր շարունակվող հակակառավարական ցույցերին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով կազմակերպության պաշտոնական կայքը, «Նոր Զարթօնք»-ի անդամները տապանաքարի տեսքով «Սուրբ Հակոբ հայկական գերեզմանատուն. 1551-1939» գրությամբ քար են տեղադրել «Գեզի» զբոսայգում: Քարի վրա եղել է նաև հետևյալ գրությունը. «Մեր գերեզմանատունը վերցրիք, սակայն մեր զբոսայգին չեք կարողանալու վերցնել»:
Այս փաստի առնչությամբ Facebook-ի իր էջում գրառում է թողել նաև հայտնի թուրք գիտնական, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը: Հրապարակելով Թաքսիմում տեղադրված հայկական տապանաքարի նկարը` նա գրել է. «Մոխիրներից ծնվում է պատմության նոր ըմբռնումներ ունեցող նոր Թուրքիան»:
Ավելի վաղ Թաքսիմ հրապարակում նախկինում եղած հայկական գերեզմանատան մասին խոսել էր նաև քուրդ պատգամավոր Սըրրը Սուրեյյա Օնդերը: Թուրքիայի քրդական «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» կուսակցության Ստամբուլի պատգամավորը թուրքական հեռուստաալիքներից մեկով հեռարձակված հաղորդման ժամանակ հետաքրքիր հարց էր բարձրացրել. «Որտե՞ղ են օգտագործվել հայկական գերեզմանատան քարերը»: Հաղորդման ժամանակ թուրք պատգամավորն անդրադարձել է այն փաստին, որ Դիվան հյուրանոցի կառուցման ժամանակ շինարարական տարածքում գտնվող հայկական գերեզմանատունը քանդվել է, իսկ գերեզմանների մարմարե քարերն օգտագործվել են Թաքսիմի զբոսայգու ճանապարհների կառուցման համար: Սըրրը Սուրեյյա Օնդերը նշել է, որ Թաքսիմի և Բեյօղլուի շրջաններում եղել են հայերի գերեզմաններ: «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» կուսակցության պատգամավորն առաջարկել է «Քոչ» ընկերությանը գերեզմանոցում թաղվածների ապրող սերունդների համար առանձին հարգանքի սյուն տեղադրել հյուրանոցի այգում:
Ստամբուլում հուզումներ են սկսվել, երբ իշխանությունները փորձել են քանդել «Գեզի» զբոսայգին: Իրավապահները բռնություն են կիրառել ակտիվիստների նկատմամբ ու դա Թուրքիայում բուռն հուզումների առիթ է հանդիսացել` պայքարը հասցնելով մինչեւ վարչապետ Էրդողանի հրաժարականի պահանջի:

Армяне в Стамбуле напомнили властям историю разрушения армянского кладбища Таксима
Созданная армянами Турции организация «Новое пробуждение» приняла участие в антиправительственных акциях, которые несколько дней подряд проходят на площади Таксим в Стамбуле.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт организации, члены «Нового пробуждения» разместили надгробный камень в парке «Гези» с записью «Армянское кладбище Св. Иакова. 1551-1939 гг.». На камне было также написано: «Вы захватили наше кладбище, однако не сможете захватить наш парк».
В связи с этим на своей страничке в социальной сети Фейсбук оставил запись также известный турецкий ученый, признавший Геноцид армян историк Танер Акчам. Опубликовав с социальной сети фото армянского надгробного камня, Акчам написал: «Из пепла рождается новая Турция с новым восприятием истории».
Ранее о том, что вместо площади Таксим было когда-то армянское кладбище, говорил также курдский депутат Сырры Сюрейя Ондер. Депутат от курдской партии Мира и демократии в ходе интервью одному и турецких телеканалов поднял интересный вопрос: «Где были использованы камни армянского кладбища?»
Депутат коснулся также вопроса о том, что во время строительства гостиницы «Диван» находящееся на стройплощадке армянское кладбище было разрушено, а мраморные камни были использованы при строительстве дорог парка Таксима. Ондер отметил, что на территории Таксима и Бейоглу были армянские кладбища. Он предложил разместить в парке гостиницы памятник в память захороненных на этих кладбищах людей.
В Стамбуле массовые акции начались после того, как власти попытались демонтировать парк «Гези». Правоохранительные органы использовали силу против активистов, что послужило поводом для массовых волнений среди населения. Сейчас митингующие требуют отставки премьер-министра Турции Эрдогана.