«Ականատեսը». Կարսը թողած, Կարսի այգին... 101-այմա Անդրանիկ պապը գաղթի ճանապարհի ու չիրականացած երազանքի մասին
«Ականատեսը». Կարսը թողած, Կարսի այգին... 101-այմա Անդրանիկ պապը գաղթի
ճանապարհի ու չիրականացած երազանքի մասին
«Արմենպրես»-ի «Ականատեսը» հատուկ նախագիծը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ ներկայացնում է այդ ոճրագործությունների կենդանի վկաների` վերապրածների կյանքի պատմությունները: Նախագծի այս շաբաթվա պատմությունը 101-ամյա Անդրանիկ Մաթեւոսյանի մասին է:
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանի Սարի թաղում գտնվող համեստ տանը հեռուստատեսությամբ լուրերի ոչ մի թողարկում բաց չեն թողնում` ակնկալիքով, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւս մեկ լուր կհաղորդեն: Հեռուստացույցի առաջ կրկին Անդրանիկ պապն է, ով իր հիշողություններում սրբորեն պահում է 95 տարի առաջ գաղթի ճանապարհը բռնած կարսեցի իր ընտանիքի պատմությունը: 101-ամյա Անդրանիկ Մաթեւոսյանը Երեւանում բնակվող ամենատարեց վերապրածներից է: «Ես վեց տարեկան էի, երբ իմ ընտանիքը 1918 թվականին կարողացավ գաղթել Բաթում: Շատ բան չեմ հիշում, սակայն հետագայում մորիցս եմ լսել մեր ընտանիքի պատմության մանրամասները»,- պատմում է Անդրանիկը:
Կարսը (կոչվել է նաեւ Կարուցբերդ, Կարուց քաղաք, Վանանդ, Ղարս եւ այլն) Ախուրյանի աջակողմյան վտակ Կարս գետի ափին է՝ բլուրներով շրջապատված բարեբեր դաշտում:  1918 թ-ի ապրիլի 25-ին Անդրկովկասյան սեյմը լավ զինված կայազոր ունեցող Կարսն առանց կռվի հանձնել է թուրքերին. 1919 թ-ի մայիսին քաղաքն անցել է Հայաստանի առաջին հանրապետությանը (1918–20 թթ.): Կարճ ժամանակամիջոցում վերադարձել են բազմաթիվ հայեր, սակայն 1920 թ-ի հոկտեմբերի 30-ին քեմալական զորքերը, կրկին առանց դիմադրության, գրավել են Կարսը եւ կոտորել 8 հազար հայի: 1921 թ-ի մարտի 16-ի Մոսկվայի պայմանագրով Կարսը հանձնվել է Թուրքիային: Այժմ (2010 թ.) այն 65 հազար բնակիչ (հիմնականում՝ քրդեր և թուրքեր) ունեցող գավառական քաղաք է, Թուրքիայի համանուն վիլայեթի վարչական կենտրոնը: Կարսի պատմաճարտարապետական հուշարձաններից ամենաարժեքավորը Մայր եկեղեցին է (X դար): Հայտնի էին նաեւ հայկական Սբ Նշան, Սբ Աստվածածին, Սբ Գրիգոր, Սբ Մարիամ, Սբ Առաքելոց, ինչպես եւ Միքայել Հրեշտակապետի ռուսական և Սբ Գևորգ հունական եկեղեցիները, Կարսի բերդը, Կարս գետի քարաշեն 3 կամուրջները և այլ շինություններ:
Կարսում են ծնվել հայ մշակույթի ու գիտության մի շարք երախտավորներ, այդ թվում՝ բանաստեղծ Եղիշե Չարենցը:
Փախչում էինք ու չգիտեինք, թե ուր
«Մենք չգիտեինք, թե ուր ենք գնում, բայց գիտեինք, որ եթե չփախչեինք, թուրքերը պարզապես կսպանեին մեզ: Շատ ծնողեր, ովքեր այլեւս չէին կարողանում իրենց երեխաներին գրկած գնալ, նախընտրում էին երեխաներին գցել գետը` վստահ լինելով, որ եթե անգամ իրենք մահանան, երեխաները կկարողանան կենդանի մնալ` այդ կերպ փրկվելով»,- հիշում է ցեղասպանության ականատեսը` հավելելով, որ երեք եղբայրներից ինքը միակն էր, ում ծնողների հետ միասին հաջողվեց կենդանի մնալ: Անդրանիկը պատմում է, որ գաղթի ճանապարհին հայերը ներկայանում էին որպես քրդեր եւ ողջ ճանապարհի ընթացքում չէին խոսում` թուրքերի առաջ իրենց ծագումը չբացահայտելու համար:
Նա լավ է հիշում, թե ինչպես իր հայրը ծածկում էր մոր դեմքը վարսերով, որպեսի թուրքերը նրան չնկատեն եւ չտանեն իրենց հետ: Կարսում սպանվել են Անդրանիկի քեռիները, տատիկն ու պապիկը: «Փախստականները գնում էին անդադար, առանց հանգստի, միայն մի քանի օրը մեկ կարող էին հանգստանալ ծառերի տակ: Ճանապարհին մենք կորցրինք շատ բարեկամների, հարեւանների: Շուրջ մեկ ամիս տարբեր վայրերում կանգ առնելուց հետո հասանք Բաթում, որտեղ կային զինվորական կազարմաներ, ուր տեղավորում էին փախստականներին: Շատերը դրանից հետո ճանապարհ բռնեցին դեպի Անգլիա, մենք մնացինք Բաթումում»,- ավելացնում է Անդրանիկը:
1900-ական թթ. սկզբին ավելացել է գաղթը դեպի Բաթում, Սուխում եւ Կովկասի այլ քաղաքներ: Ընդհանուր առմամբ, XIX դ. վերջին եւ XX դ. սկզբին Արեւմտյան Հայաստանից եւ Թուրքիայի հայաբնակ շրջաններից Ռուսաստան, Պարսկաստան, Բալկանյան երկրներ, Ֆրանսիա, Անգլիա, Ամերիկա են գաղթել մոտ 290 հազար հայեր: Գաղթականների մեծ մասը հայտնվել է թշվառ ու անօգնական վիճակում, առանց գոյության միջոցների:
Կարսը տեսնելը` չիրականացած երազանք
1928 թվականին Մաթեւոսյանների ընտանիքը ուղեւորվում է Ռուսաստան` բնակություն հաստատելով Մայկոպ քաղաքում: «Երբ մեկնեցինք Ռուսաստան, արդեն խելքս այսպես ասած կտրում էր, որոշ ժամանակ անց ամուսնացա Սիրանուշ անունով աղջկա հետ, երեխաներ ունեցա: Մի քանի տարի անց` 1936 թվականին, եկանք Հայաստան»,- նշում է պատմության հերոսը: Նա կրթություն չի ստացել, ողջ կյանքում աշխատել է որպես բանվոր ճանապարհաշինության ոլորտում` գործուղվելով Գորիս, Ախալքալաք, Էջմիածին:
Տարիներ անց Կարսը վերհիշելիս Անդրանիկը մեծ ոգեւորությամբ է պատմում ծնողների` հողագործությամբ զբաղվող Արտեմի եւ Սիրանուշի` Կարսում թողած տան, անասունների մասին: «Իհարկե, սիրտս ուզում է գնալ այնտեղ, ուզում է, որ մեր հողերը վերադարձնեն, բայց արդեն ուր գնամ, ինչպե՞ս գնամ»,- ասում է Անդրանիկը` նշելով, որ Կարսը տեսնելն այս տարիքում երազանքի նման մի բան է, որն այլեւս չի իրականանա: «Մարդը հույսով է ապրում, հուսանք, որ մի լավ բան կլինի»,- ասում է նա` ավելացնելով, որ թուրքերին չի վստահում:
Անդրանիկ Մաթեւոսյանն իր օրինակով շտապում է վկայել, որ անցած 101 տարիները լոկ իր կենսաբանական տարիքն են խորհրդանշում, պապն անգամ այս տարիքում շուկա է գնում, զբոսնում, զբաղվում կենցաղային գործերով: Նա ապրում է տանը, որը սեփական ձեռքերով է կառուցել, նրան բոլորն են ճանաչում եւ հարգում: Անդրանիկ պապն ունի յոթ երեխա. նրա թոռներով, ծոռներով, կոռներով եւ հարսներով ընտանիքի անդամների ընդհանուր թիվը գերազանցում է 70-ը:

«Свидетель»: 101-летний дед Андраник о покинутом Карсе, дороге беженцев и неосуществимой мечте
Спецпроект Арменпресс «Свидетель» в преддверии 100-летия Геноцида армян представляет истории людей, свидетелей и жертв этого величайшего преступления против человечества начала 20 века. На этой неделе «героем» нашей истории будет 101-летний Андраник Матевосян.
В скромном домике в районе Сари таг Еревана не пропускают ни одного телевизионного информационного выпуска в надежде услышать весть об очередном факте признания Геноцида армян. Перед телевизором. как всегда, дед Андраник, который свято хранит в своей памяти историю своей семьи, покинувшей 95 лет назад волею судеб Карс и ставшей беженцами.
Андраник Матевосян самый старый их жителей Еревана, переживших Геноцид армян. «Мне было 6 лет, когда моя семья в 1918 году смогла эмигрировать в Батум. Я помню немного, однако, впоследствии слышал подробности этих событий и скитаний моей семьи от своей матери», - рассказывает дед Андраник.
Карс, несмотря на наличие сильного военного гарнизона, 25 апреля 1918 года был сдан Закавказским сеймом туркам без боя. В мае 1919 года Карс был перешел к первой Армянской республике (1918-1920. Сюда за короткий период вернулось много армян, однако 30 октября 1920 года   войска Кемаля-паши вновь захватили Карс и перебили 8 тысяч армян. А 16 марта 1921 года, согласно Московскому договору, Карс был передан Турции. Сейчас Карс – провинциальный город с 65 тысячами жителей (в основном, курды и турки, по данным 2010 года).
Мы бежали, сами не зная куда…
Мы не знали, куда мы идем, но понимали, что  если нам не удастся бежать, то турки нас просто убьют. Многие родители, когда были уже не в силах нести своих детей,  бросали их в реку, надеясь, что им удастся таким образом спастись», - вспоминает свидетель этих событий, добавляя, что из трех его братьев спасся вместе с родителями только он.
По его словам, на дорогах скитаний армяне выдавали себя за курдов и не общались между собой на родном языке, чтобы турки не догадались об их истинном происхождении.
Он хорошо помнит, как отец пытался прикрыть лицо его матери волосами, чтобы турки не обратили на нее внимания и забрали ее с собой. В Карсе были убиты братья его матери, бабушка и дед. «Беженцы шли без остановок, без отдыха, только раз в несколько дней мы решались передохнуть под  деревьями. Было много потерь – умирали, не выдержав тягот пути,  наши близкие, друзья, соседи… Где-то через месяц мы, наконец, добрались до Батума, где были военные казармы и куда размещали беженцев. Через какое-то время многие из беженцы снова пустились в путь, отправившись в поисках лучшей жизни в Великобританию, мы же остались в Батуме», - сказал дед Андраник.
В начале 1900-х увеличился поток беженцев в Батум, Сухуми и другие города Кавказа.. В целом в конце 19-го-начале 20 века из Западной Армении и армянонаселенных районов Турции эмигрировали в Россию,  Персию, Балканские страны, Францию, Великобританию, США около 290 тысяч армян. Большая их часть оказалась на грани гибели без каких-либо средств к существованию.
Увидеть Карс – неосуществимая мечта
В 1928 году семья Матевосянов решила обосноваться в России – в городе Майкоп. «Скоро я женился, родились дети. А спустя еще несколько лет - в 1936 году - мы приехали в Армению» - продолжает свой рассказ дед Андраник. Образования ему так и не пришлось получить, всю жизнь работал как дорожный рабочий – в Горисе, Ахалкалаке, Эчмиадзине.
Спустя годы, вспоминая Карс, он рассказывает о своих родителях Артеме и Сирануш, которые работали на земле, об оставленном в Карсе домашнем скоте.  «Конечно, мое сердце рвется туда, мне хочется, чтобы наши земли вернули, но уже куда и как я могу поехать», - говорит 101-летний свидетель Геноцида армян.
«Увидеть Карс в мои голы - подобно мечте, которая никогда не осуществится. Но, человек живет с надеждой, будем надеяться, что-то хорошее все-таки случится», - говорит он, добавляя, что не доверяет туркам.
Дед Андраник спешит заверить, что 101 год – это только его биологический возраст, на самом деле он не чувствует своих лет: ходит на рынок, гуляет, занимается делами по дому.
Дед Андраник живет в доме, поостренном его собственными руками, его все в этих местах знают и уважают. У деда Андраника 7 детей, а вместе со внуками, правнуками и невестками членов семьи более 70.