ԼՂՀ ղեկավարությունը Ստեփանակերտի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցեց Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին
ԼՂՀ ղեկավարությունը Ստեփանակերտի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք
մատուցեց Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցի կապակցությամբ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բարձրաստիճան ղեկավարությունը` նախագահ Բակո Սահակյանի գլխավորությամբ, Ստեփանակերտի հուշահամալիրում իրենց հարգանքի տուրքն են մատուցել Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ առավոտից տասնյակ հազարավոր մարդիկ արդեն այցելել են հուշահամալիր եւ ծաղիկներ են դրել: Հուշահամալիրում հոգեհանգստյան կարգ է կատարվել: «Անձրեւոտ եղանակն անգամ չի ազդել մարդկանց հոսքի վրա: Այս տարի մարդկանց հոսքն աննախադեպ էր` ամենամեծ հոսքն էր վերջին տարիներին»,-ասաց նա:
Բաբայանը նշեց, որ ապրիլի 23-ին տեղի է ունեցել նաեւ արդեն ավանդույթ դարձած ջահերով երթը, որին բազմաթիվ երիտասարդներ են մասնակցել: «Սա, կարծում եմ, եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ մեր ազգային արժեքները եւ համազգային խնդիրները նաեւ շատ բարձր դիտարկվում են Արցախում, ինչը ողջունելի է»,-ասաց  Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի մամուլի քարտուղարը:
1915 թվականին հայերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր: Օսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության մասայական կոտորածները որպես նախապես ծրագրավորված ու ամբողջությամբ իրագործված ցեղասպանական ակտ որակող փաստաթղթերի ամբողջական շարքը հսկայական է: Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել են այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Եվրոպայի Խորհուրդը, Եվրախորհրդարանը, ՄԱԿ-ի մի քանի հանձնաժողովներ, Եկեղեցիների համաշխարհային միությունը եւ այլն: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են շատ պետություններ. առաջինը պաշտոնապես ընդունել է Ուրուգվայը 1965 թ-ին: Հայ ժողովրդի կոտորածը պաշտոնապես քննադատել եւ ճանաչել են որպես ցեղասպանություն` ըստ միջազգային իրավունքի, հետեւյալ երկրները` Ֆրանսիա, Գերմանիա, Իտալիա, Բելգիա, Նիդեռլանդներ, Շվեյցարիա, Շվեդիա, Ռուսաստան, Լեհաստան, Լիտվա, Հունաստան, Սլովակիա, Կիպրոս, Լիբանան, Ուրուգվայ, Արգենտինա (2 օրենք, 5 բանաձեւ), Վենեսուելա, Չիլի, Կանադա, Վատիկան, Ավստրալիա:

NKR authorities paid tribute in memory of Armenian Genocide victims in Stepanakert Memorial
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS: On April 24 the Artsakh Republic President Bako Sahakyan accompanied by top officials of the republic visited the memorial complex of the capital and laid flowers to the monument of innocent victims of the 1915 Armenian Genocide. As Armenpress was reported by the Press Secretary of the Artsakh Republic President David Babayan, tens of thousands of people had already visited the Memorial and laid wreaths in the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide. “Even the rainy weather did not affect the flow of the people. This year the flow of the people was unprecedented. It was the largest during the last years”, - said the Press Secretary of the Artsakh Republic President David Babayan.
David Babayan noted that on April 23 the traditional torchlight procession was held, attended by many young people. “I think that it shows one more time that our national values and problems are highly considered in Artsakh, which is commendable”, - stated the Press Secretary of the Artsakh Republic President David Babayan.
The entire series of the documents, proving the fact of the mass massacres of the Armenian people in 1915-1923 in the Ottoman Turkey as a premeditated and thoroughly executed act of genocide, is enormous. The Armenian Genocide was recognized by different organizations, such as the European Council, the European Parliament, some commission of the UN Organization, the World Church Union, etc.
The Armenian Genocide was recognized by many states. The first country to officially recognize the Armenian Tragedy was Uruguay in 1965. The massacres of the Armenian people were officially condemned and recognized as a genocide, in accordance with the international law, by France, Germany, Italy, Belgium, Netherlands, Switzerland, Sweden, Russia, Poland, Lithuania, Greece, Slovakia, Cyprus, Lebanon, Uruguay, Argentina (2 laws and 5 draft bills), Venezuela, Chile, Canada, Vatican, and Australia.