Հայաստանում մեկնարկեց նախագահի ընտրությունների քվեարկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները վեցերորդ անգամ մասնակցում են նախագահի ընտրության քվեարկությանը. փետրվարի 18-ի ժամը 08:00-ի դրությամբ 41 ընտրատարածքների բոլոր` 1988 ընտրատեղամասերը բացված են: Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված ընտրողների ընդհանուր թիվը փետրվարի 17-ի դրությամբ 2 մլն 505 հազար 980 է: Երկրի ղեկավարի պաշտոնի համար պայքարում է յոթ թեկնածու՝ Հրանտ Բագրատյան, Պարույր Հայրիկյան, Րաֆֆի Հովհաննիսյան, Անդրիաս Ղուկասյան, Արման Մելիքյան, Սերժ Սարգսյան, Վարդան Սեդրակյան (քվեաթերթիկներում թեկնածուների անուններն այբբենական կարգով են):
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ քվեարկության օրը, ինչպես եւ խորհրդարանական ընտրություններին, հանձնաժողովը շարունակելու է իր աշխատանքը բացառապես թափանցիկ ընթացակարգերով: «Առավոտյան ԿԸՀ-ում իր աշխատանքն է սկսում մեր տեղեկատվական կենտրոնը, որտեղ նախատեսվում են բազմաթիվ բրիֆինգներ` տարբեր գերատեսչությունների, տարբեր պետական մարմինների ներկայացուցիչների, ովքեր կներկայացնեն ընտրական գործընթացի կազմակերպման ուղղությամբ իրենց կատարած աշխատանքները»,- նշեց նա: Միաժամանակ առավոտյան` 09:00-ին կլինի առաջին հրապարակումն ուղիղ եթերով, կներկայացվեն տեղեկություններ քվեարկության սկզբի մասին, այնուհետեւ երեքժամյա պարբերականությամբ կտրամադրվի ընտրողների մասնակցության վերաբերյալ տեղեկատվություն` ըստ Երեւան քաղաքի եւ տասը հազար ու ավելի բնակչություն ունեցող բնակավայրերի: Այդ տեղեկատվությունը, տեղամաս առ տեղամաս, անմիջապես հրապարակումից հետո կհայտնվի ԿԸՀ համացանցային կայքում:
Երեկոյան վերջին հրապարակումը կլինի ժամը 21:00-ին, երբ արդեն կներկայացվեն նախնական տվյալներ` ընտրողների ընդհանուր մասնակցության վերաբերյալ, ժամը 22:00-ին նախատեսվում է ԿԸՀ-ում էլեկտրոնային քվեարկության արդյունքների ամփոփման նիստի անցկացում. փետրվարի 9-13-ն անցկացված այս քվեարկությունը նախատեսված էր ՀՀ դիվանագիտական եւ հյուպատոսական ներկայացուցչություններում դիվանագիտական ծառայություն անցնող ընտրողների եւ նրանց հետ արտերկրում բնակվող ընտանիքի՝ ընտրելու իրավունք ունեցող անդամների, ընդհանուր թվով` 243 հոգու համար: Էլեկտրոնային քվեարկության արդյունքների ներկայացումից հետո տեղամասերից կստացվեն առաջին տվյալները, դրանք կամփոփվեն, կներկայացվեն ԿԸՀ, որտեղից անմիջապես մուտք կլինի համակարգ: Տվյալները ԿԸՀ-ում ստացվելուն զուգահեռ կհրապարակվեն համացանցում. ԿԸՀ կայքից ընտրողները տեղամաս առ տեղամաս կարող են տեղեկանալ քվեարկության արդյունքների մասին:
Քվեարկությունը կավարտվի 20:00-ին: Նախագահական ընտրությունների արդյունքների ամփոփումը տեղի կունենա 2013-ի փետրվարի 25-ին: Տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներն ունեն 8-ական անդամ: Մեկական անդամ նշանակելու իրավունք ունեին Ազգային ժողովում խմբակցություն ունեցող 5 կուսակցությունները` ՀՀԿ, «Բարգավաճ Հայաստան», ՀՅԴ, «Ժառանգություն», «Օրինաց երկիր» և «Հայ ազգային կոնգրես» դաշինքը:
Ընտրություններին կհետեւեն տեղական եւ միջազգային հասարակական կազմակերպություններ: Դիտորդական առաքելություն կիրականացնեն միջազգային 12 կազմակերպության 632, եւ տեղական 26 կազմակերպության 6251 դիտորդներ: Ըստ հաշվառման վայրի ընտրողների ցուցակից ժամանակավորապես հանված և ըստ քվեարկելու օրը գտնվելու վայրի ընտրական տեղամասի ընտրողների լրացուցիչ ցուցակ ընդգրկվել է 14285 ընտրող, Հայաստանում հաշվառում չունեցող, քվեարկության օրը Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու վայրի մոտակա ընտրական տեղամասի ընտրողների լրացուցիչ ցուցակում` 502, քվեարկության օրը ընտրական տեղամասեր գործուղվող, իրենց հաշվառման վայրի ընտրողների ցուցակից հանված և ընտրական տեղամասում քվեարկող ոստիկաների լրացուցիչ ցուցակում` 1719, ստացիոնար բուժում իրականացնող բժշկական հաստատությունում քվեարկությանը մասնակցող ընտրողների լրացուցիչ ցուցակում` 1628 ընտրող:

На президентских выборах в Армении началось голосование
На президентских выборах в Армении началось голосование. В 08.00 часов открылись все 1988 избирательных участков в 41 избирательном округе. По положению на 17 февраля общее число избирателей, включенных в регистр, составляет 2 млн 505 тыс. 980 человек. За пост президента Армении борются семь кандидатов. В бюллетенях имена и фамилии кандидатов располагаются в алфавитном порядке (армянском): Грант Багратян, Паруйр Айрикян, Раффи Ованнисян. Андреас Гукасян, АрманМеликян, Серж Саргсян, Вардан Седракян.
В беседе с Арменпресс председатель Центральной избирательной комиссии РА Тигран Мукучян отметил, что в день голосования, как и во время парламентских выборов, комиссия будет работать в режиме прозрачности. «Утром в ЦИК начнет работать наш информцентр, где намечены многочисленные брифинги представителей различных ведомств, государственных органов, которые расскажут о проделанной работе по организации и проведении избирательного процесса», - сказал он.
Голосование завершится в 20.00 часов. Итоги выборов будут подведены 25 февраля 2013г.  В 22.00 часов намечено заседание ЦИК по подведению итогов электронного голосования: это голосование, проведенное 9-13 февраля, было предусмотрено для избирателей, находящихся на службе в посольствах и диппредставительствах Армении, и обладающих избирательным правом членов их семей, их общее число – 243 человека. После представления итогов электронного голосования будут получены первые данные с участков. Они будут обобщены, представлены в ЦИК, откуда сразу же будут введены в систему. Параллельно с поступлением в ЦИК, данные будут загружены в сеть: пользователи смогут на сайте ЦИК проследить за результатами  голосования по каждому участку.
За выборами наблюдают  местные и международные общественные организации. Наблюдательскую миссию осуществляют 632 представителя 12 международных и 6251 наблюдатель из26 местных организаций. В дополнительном списке избирателей, временно снятых из списков по месту учета и внесенных в список по месту нахождения на момент голосования состоит 14.285 человек; в дополнительном списке избирателей, не имеющих учета в Армении, на момент голосования находящихся в ближайшем к избирательному участку месте на территории Республики Армения – 502 человека; в дополнительном списке полицейских, в день голосования командированных  в избирательные участки, снятых из списков по месту  учета и голосующих на избирательном участке – 1719 человек; в дополнительном списке избирателей, находящихся на стационарном лечении и участвующих в голосовании в медицинском учреждении– 1628 человек.