Հայաստանում մեկնարկեց նախագահի ընտրությունների քվեարկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները վեցերորդ անգամ մասնակցում են նախագահի ընտրության քվեարկությանը. փետրվարի 18-ի ժամը 08:00-ի դրությամբ 41 ընտրատարածքների բոլոր` 1988 ընտրատեղամասերը բացված են: Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված ընտրողների ընդհանուր թիվը փետրվարի 17-ի դրությամբ 2 մլն 505 հազար 980 է: Երկրի ղեկավարի պաշտոնի համար պայքարում է յոթ թեկնածու՝ Հրանտ Բագրատյան, Պարույր Հայրիկյան, Րաֆֆի Հովհաննիսյան, Անդրիաս Ղուկասյան, Արման Մելիքյան, Սերժ Սարգսյան, Վարդան Սեդրակյան (քվեաթերթիկներում թեկնածուների անուններն այբբենական կարգով են):
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ քվեարկության օրը, ինչպես եւ խորհրդարանական ընտրություններին, հանձնաժողովը շարունակելու է իր աշխատանքը բացառապես թափանցիկ ընթացակարգերով: «Առավոտյան ԿԸՀ-ում իր աշխատանքն է սկսում մեր տեղեկատվական կենտրոնը, որտեղ նախատեսվում են բազմաթիվ բրիֆինգներ` տարբեր գերատեսչությունների, տարբեր պետական մարմինների ներկայացուցիչների, ովքեր կներկայացնեն ընտրական գործընթացի կազմակերպման ուղղությամբ իրենց կատարած աշխատանքները»,- նշեց նա: Միաժամանակ առավոտյան` 09:00-ին կլինի առաջին հրապարակումն ուղիղ եթերով, կներկայացվեն տեղեկություններ քվեարկության սկզբի մասին, այնուհետեւ երեքժամյա պարբերականությամբ կտրամադրվի ընտրողների մասնակցության վերաբերյալ տեղեկատվություն` ըստ Երեւան քաղաքի եւ տասը հազար ու ավելի բնակչություն ունեցող բնակավայրերի: Այդ տեղեկատվությունը, տեղամաս առ տեղամաս, անմիջապես հրապարակումից հետո կհայտնվի ԿԸՀ համացանցային կայքում:
Երեկոյան վերջին հրապարակումը կլինի ժամը 21:00-ին, երբ արդեն կներկայացվեն նախնական տվյալներ` ընտրողների ընդհանուր մասնակցության վերաբերյալ, ժամը 22:00-ին նախատեսվում է ԿԸՀ-ում էլեկտրոնային քվեարկության արդյունքների ամփոփման նիստի անցկացում. փետրվարի 9-13-ն անցկացված այս քվեարկությունը նախատեսված էր ՀՀ դիվանագիտական եւ հյուպատոսական ներկայացուցչություններում դիվանագիտական ծառայություն անցնող ընտրողների եւ նրանց հետ արտերկրում բնակվող ընտանիքի՝ ընտրելու իրավունք ունեցող անդամների, ընդհանուր թվով` 243 հոգու համար: Էլեկտրոնային քվեարկության արդյունքների ներկայացումից հետո տեղամասերից կստացվեն առաջին տվյալները, դրանք կամփոփվեն, կներկայացվեն ԿԸՀ, որտեղից անմիջապես մուտք կլինի համակարգ: Տվյալները ԿԸՀ-ում ստացվելուն զուգահեռ կհրապարակվեն համացանցում. ԿԸՀ կայքից ընտրողները տեղամաս առ տեղամաս կարող են տեղեկանալ քվեարկության արդյունքների մասին:
Քվեարկությունը կավարտվի 20:00-ին: Նախագահական ընտրությունների արդյունքների ամփոփումը տեղի կունենա 2013-ի փետրվարի 25-ին: Տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներն ունեն 8-ական անդամ: Մեկական անդամ նշանակելու իրավունք ունեին Ազգային ժողովում խմբակցություն ունեցող 5 կուսակցությունները` ՀՀԿ, «Բարգավաճ Հայաստան», ՀՅԴ, «Ժառանգություն», «Օրինաց երկիր» և «Հայ ազգային կոնգրես» դաշինքը:
Ընտրություններին կհետեւեն տեղական եւ միջազգային հասարակական կազմակերպություններ: Դիտորդական առաքելություն կիրականացնեն միջազգային 12 կազմակերպության 632, եւ տեղական 26 կազմակերպության 6251 դիտորդներ: Ըստ հաշվառման վայրի ընտրողների ցուցակից ժամանակավորապես հանված և ըստ քվեարկելու օրը գտնվելու վայրի ընտրական տեղամասի ընտրողների լրացուցիչ ցուցակ ընդգրկվել է 14285 ընտրող, Հայաստանում հաշվառում չունեցող, քվեարկության օրը Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու վայրի մոտակա ընտրական տեղամասի ընտրողների լրացուցիչ ցուցակում` 502, քվեարկության օրը ընտրական տեղամասեր գործուղվող, իրենց հաշվառման վայրի ընտրողների ցուցակից հանված և ընտրական տեղամասում քվեարկող ոստիկաների լրացուցիչ ցուցակում` 1719, ստացիոնար բուժում իրականացնող բժշկական հաստատությունում քվեարկությանը մասնակցող ընտրողների լրացուցիչ ցուցակում` 1628 ընտրող:

Armenian presidential elections launched
YEREVAN, FEBRUARY 18, ARMENPRESS. Presidential elections launched in Armenia. 1988 polling stations of 41 electoral districts are open by 08:00. The total number of the voters included in the voters' register of the Republic of Armenia is 2.505.980 by February 17. There are seven contenders running for president in the Republic of Armenia. The names of the presidential candidates are introduced in the alphabetical order in the ballots. They are as follows: Hrant Bagratyan, Paruyr Hayrikyan, Raffi Hovhannisian, Andrias Ghukasyan, Arman Melikyan, Serzh Sargsyan, Vardan Sedrakyan.
In a conversation with “Armenpress” the Chairman of the Central Electoral Commission of the Republic of Armenia Tigran Mukuchyan stated that the commission will continue its activity via solely transparent procedures, as it used to do during the parliamentary elections. Among other things he noted: “Our informational centre will start functioning from morning in the Central Electoral Commission, where a number of briefings have been scheduled to be held with the representatives of various departments and governmental bodies. They will introduce their activity aimed at the organization of electoral procedure.”
The votes will be over at 20:00. Final results of the presidential elections will be summed up on February 25, 2013. A session dedicated to the results of the electronic votes is due to be held in the Central Electoral Commission at 22:00. The electronic votes were held on February 9-13 and were meant for 243 people. The electronic votes are meant for those voters, who are in service in the diplomatic and consular representations of the Republic of Armenia and for the members of their families who live abroad and are authorized to vote. After introducing the results of the electronic votes, first data will be received from the polling stations, which will be summed up, introduced to the Central Electoral Commission and immediately entered to the system. The data will be publicized on internet as soon as the Central Electoral Commission receives them. The voters can find information regarding the results of the votes from the website of the Central Electoral Commission.
Local and international NGO’s will follow the course of the presidential elections. 632 observers of 12 international organizations and 6251 observers of 26 local organizations will conduct observation mission.