Լեգենդար ջազմեն Գեորգի Գարանյանի կինը պատմել է ամուսնու` Հայաստանի հանդեպ ունեցած սիրո մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեորգի Գարանյան անունը աքակտելիորեն կապված է խորհրդային ջազի հետ: Լեգենդար սաքսոֆոնահարի հեղինակած երաժշտությունը հնչում է 50-ից ավելի ֆիլմերում:Չնայած նրան, որ Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստը 2010 թվականին 75 տարեկան հասակում սրտի կաթվածից հեռացավ կյանքից, սերունդներին թողած նրա երաժշտական ժառանգությունը անգնահատելի է: «Հայկական ջազ 70» փառատոնի կազմկամիտեի նախագահ Լեւոն Մալխասյանի նախաձեռնությամբ 2008 թվականին Գարանյանը եկավ Երեւան` ելույթ ունենալով հայ անվանի ջազմենների հետ: 2008 թվականին ստեղծվեց լեգենդար երաժիշտի անունը կրող հիմնադրամը, որի նպատակն է ջազային արվեստի զարգացման համար տարբեր ստեղծագործական ծրագրերի իրականացումը: Գարանյանի կյանքից վաղաժամ հեռացումը խոչընդոտ չհանդիսացավ, հիմնադրամի համար իր ծրագրերը հաջողությամբ շարունակելու գործում: Հիմնադրամի կողմից իրականացվող աշխատանքների, ինչպես նաեւ Գարանյանի Հայաստանի հանդեպ ունեցած սիրո մասին«Արմենպրես»-ի թղթակցը զրուցել է Գարանյանի տիկնոջ` Նելլի Գարանյանի հետ:
-2012 թվականի վերջին Գեորգի Գարանյանի անվան հիմնադրամը եւ երաժշտական գործքիների «Ակորդ» սրահը համատեղ իրականացրին ակցիա` ուղղված Ռուսաստանի ռեգիոնալ երաժշտական գրադարանների աջակցմանը: Արդյո՞ք կունենա հիմնադրամը առաջիկայում ծրագրեր կապված Հայաստանի հետ:
-Մենք, իհարկե, մեծ սիրով ցանկություն ունենք աշխատելու Հայաստանի հետ, պարզապես խնդիրն այն է, որ կա նախաձեռնության պակաս: Ես անձամբ չունեմ որեւէ կոնտակտ Հայաստանի հետ: Եվ չնայած նրան, որ դա Գերորգիի երազանքն էր` ինձ տանել Հայաստան եւ ցույց տալ ամեն ինչ: Մենք մեծ սիրով ցանկություն ունենք համագործակցելու հայ մշակութային, հասարակական, պետական գործիչների հետ, հանդես գալ համերգներով: Ի վերջո, «Գարանյան» ազգանունը կրող ընտանիքը չի կարող դեմ լինել Հայաստանի հետ համագործակցությանը:
-Գեորգի Գարանյանի ղեկավարած Big Band-ը Ռուսաստանի ամենալավ ջազային նվագախմբերից մեկն է: Ինչպե՞ս է այն այժմ շարունակում իր ստեղծագործական գործունեությունը Ձեր ամուսնու մահից տարիներ անց, ի՞նչ ձեռքբերումներ է ունեցել:
-Նրա երկու` Կրասնոդարի եւ Մոսկվայի Big band-երը շարունակում են իրենց ակտիվ գործունեությունը: Իհարկե, ոչ այնպես, ինչպես իր կենդանության օրոք, եւ դա բնական է, այնուամենայնիվ, նրանք շարունակում են պահպանել իրենց մակարդակը: Բենդերի ողջ երգացանկը Գեորգիի կողմից գրված օրիգինալ պարտիտուրներ եւ գործիքավորումներ են: Գեորգին այն ոչ մեծամասնություն կազմող ջազ բենդերի լիդերներից էր, ով գործիքավորում էր նաեւ: Նա կարողանում էր համատեղել մի շարք մասնագիտություններ, բազմաթիվ տաղանդներ: Նա հսկայական ժառանգություն է թողել եւ այսօր երկու բենդերն էլ արժանիորեն ելույթներ են ունենում` հանդես գալով համերգներով, հյուրախաղերով: Դրանք բրենդային կոլեկտիվներ են, որոնք շարունակում են մնալ այդպիսին:
-2012 թվականի օգոստոսին` Մոսկվայի Վագանկովսկու գերեզմանատանը բացվեց Գեորգի Գարանյանի արձանը: Ինչպե՞ս առաջացավ այն արձանի գաղափարը, որտեղ լեգենդար ջազային երաժիշտը հանդես է գալիս ոչ թե իր ավանդական «սմոքինգով», այլ ջինսերով եւ վերնշապիկով:
-Ես արձանը լավ եմ գնահատում: Մենք ջանում էինք հասնել նմանության: Արձանի քանդակագործը` Լեւ Մատյուշինը տարբեր լուսանկարներ եւ վիդիոնյութեր էր դիտել, եւ գտել էր մի լուսանկար` արված Մոսկվայում կայացած ջազային փառատոնի ժամանակ, որտեղ Գարանյանի ձեռքերը վեր են պարզած: Մատյուշինն ասաց, որ ցանկանում է հենց ոչ ֆորմալ արձան նախագծել եւ այսպես էլ առաջացավ այդ գաղափարը: Իհարկե կային մարդիկ, ովքեր առարկում էին, քանի որ չէին պատկերցնում Գարանյանին առանց «սմոքինգի», թիթեռի, սակայն արձանը իր վերջնական արդյունքում դուր եկավ բոլորին եւ անգամ շրջանառվում է կարծիք, որ այն ոչ միայն Գարանյանի արձանն է, այլեւ խորհրդանիշն է ողջ խորհրդային ջազի:
-«Նայեք իմ քթին, եւ ամեն ինչ պարզ կդառնա իմ կենսագրության հայկական բաղկացուցիչի մասին»,- հարցազրույցներից մեկում նշել էր Գարանյանը` հավելելով որ վարպետորեն կարողանում է պատրաստել հայկական ավանդական տոլմա: Ի՞նչ հայկական ավանդույթներն են պահպանվում Ձեր ընտանիքում առ այսօր:
-Տոլմա պատրաստելու հարցում ես իհարկե նրա հետ մրցակցել չէի կարող, բայց բազմիցս տեսել եմ թե ինչպես էր նա պատրաստում այս հայկական ճաշատեսակը, եւ ես, նույնպես փորձելով կրկնօրինակել, վերհիշելով պատրաստում եմ տոլմա: Միշտ ուշադիր լսում եմ այն բոլոր իրադարձությունների մասին, որոնք տեղի են ունենում Հայաստանում: Օրինակ, Սեգեյ Մանուկյանը մեր սիրած երաժշիտն է, եւ Գեորգին շատ էր ասում, որ նա այն հազվագյուտ երաժիշտներից է, որը աշխատում է համաշխարհային մակարդակում: Գուցե այն ավանդույթները, որոնք այսօր պահպանվում են հայկական հեռավոր կամ խուլ գյուղերում մեր ընտանիքում չկան, որովհետեւ մեր ընտանիքը ժամանակակից է, սակայն, այդուհանդերձ, ինչ վերաբերում է հայկական ատրիբուտիկային, ապա այդ ամենն անշուշտ առկա է մեր ընտանիքում: Երկու նկար ունենք մեր տանը, որտեղ պատկերված է Արարատ լեռը: Իրականում նա շատ նրբորեն էր վերաբերում իր հայկական արմատներին, եւ շատ ու շատ սիրում էր Հայաստանն ու այն ամենը, ինչ կապված է Հայաստանի հետ: Նրա երազանքներից մեկն էր տանել Հայաստան իր նվագախումբը եւ ներկայացնել այն տեղի հանդիսատեսին: Այդ պատճառով մենք պետք է պահպանենք այն, ինչ ունենք, իսկ եթե առաջիկայում առաջանան համագործակցության նոր եզրեր, ապա մենք միայն ուրախ կլինենք: Տարիներ առաջ Գեորգին անգամ գովազդում էր հայկական կոնյակ, դա ակցիա էր, երբ «Արարատ» ապրանքանիշի կոնյակը ներառեց ամենահայտնի հայերից վեցին, այդ թվում` Ջիգարխանյանին, Շահնազարովին, այլոց, պատվիրելով իրենց հեղինակել կարգախոս, որը հայտնվել էր բաժակների վրա: Հեղինակների ինքնագրերով այդ անվանական բաժակները խնամքով պահպանվում են մեր տանը, նա ոչ մեկին չէր թողնում խմել դրանցով:

Супруга легендарного джазмена Георгия Гараняна рассказала о его любви к Армении
Легендарный саксофонист является автором музыки к более, чем 50-ти фильмам. Несмотря на то, что Народный артист России Георгий Гаранян ушел из жизни в возрасте 75 лет в 2010 году, оставленное им музыкальное, да и человеческое наследие, поистине бесценно. В 2008 году по инициативе председателя оргкомитета фестиваля «Армянский джаз-70» Гаранян приехал в Ереван и выступил вместе со своими коллегами из Армении. В 2008 году был создан Фонд Георгия Гараняна для реализации разных джазовых проектов с целью пропаганды и развития джазового искусства. Этот фонд продолжает свою миссию и после ухода Мастера из жизни.
О деятельности Фонда, о любви Гараняна к Армении и о многом другом корр.Арменпресс беседует с супругой музыканта – Нелли Гаранян.
В конце 2012 года Фонд имени Георгия Гараняна и салон музыкальных инструментов «Аккорд» совместно провели акцию в поддержку региональных музыкальных библиотек России. Планирует ли Фонд реализацию каких-то программ в Армении?
Мы, конечно, с удовольствием работали бы и в Армении, проблема в недостатке инициатив. У меня нет каких-либо контактов с Арменией, хотя Георгий мечтал привезти меня в Армению и самому показать мне все.
Мы были бы рады сотрудничать с культурными, общественными, государственными деятелями Армении, выступать здесь с концертами. В конце концов, семья с фамилией Гаранян не может быть против сотрудничества с Арменией.
Руководимый Гараняном Big Band – один из лучших джазовых оркестров России. Как он продолжает свою творческую деятельность сегодня, какие достижения есть на его счету?
Да,  два его Big Band продолжают концертировать в Краснодаре и Москве. Конечно, не так, как во времена Гараняна, и это естественно, тем не менее, они сохраняют свой уровень. Георгий был не просто легендой джаз-бендов, он ведь занимался и аранжировкой исполняемых произведений. В нем сочетались несколько профессий, множество талантов, он оставил огромное наследие, и сегодня два его Big Band достойно выступают с концертами. Это брендовые коллективы и продолжают оставаться таковыми и сегодня.
В августе 2012 года на Ваганьковском кладбище в Москве открылся памятник Георгию Гараняну. Как родилась идея его создания, почему легендарный джазмен, отличавшийся своей элегантностью, предстает перед нами не в привычном для него смокинге, а в джинсах и рубашке?
Мне нравится этот памятник. Мы добивались сходства: скульптор Лев Матюшин просматривал множество фотографий и видеоматериалов о Гараняне и, наконец, нашел фотографию, которая был сделана на джазовом фестивале в Москве и на которой Гаранян запечатлен с воздетыми ввысь руками.  Матющин сказал, что он хотел бы создать неформальный проект и так был создан этот памятник.
Конечно, были люди, которые говорили, что не представляют себе Гараняна без смокинга и бабочки, однако, готовый памятник понравился всем и, даже, бытует мнение, что это памятник не только Гараняну, а что это символ советского джаза.
«Посмотрите на мой нос и вам станет ясна армянская составляющая моей биографии», - в одном из интервью сказал Георгий Гаранян, добавив, что он мастерски готовит традиционную армянскую толму. Какие армянские традиции сохраняются в Вашей семье сегодня?
В приготовлении толмы я, конечно, не могу конкурировать с Георгием, но неоднократно видела, как он готовит это блюдо, и пытаюсь готовить, копируя его движения…
Я всегда внимательно слушаю все новости, касающиеся Армении. Мы все очень любим Сергея Манукяна, это любимый нами музыкант, о котором Георгий часто говорил, что он один из тех редких музыкантов, которые играют на мировом уровне.
Может быть, тех традиций, которые и сегодня сохраняются в отдаленных армянских селах, в нашей семье нет, так как мы - современная семья. Но что касается армянской атрибутики, то, она, несомненно, присутствует в нашем доме.
У нас есть две картины с изображением Арарата. Гаранян очень трепетно относился к своим корням и очень-очень любил Армению и все то, что было связано с Арменией. Он мечтал привезти свой оркестр в Армению и представить его армянским слушателям. Поэтому мы должны бережно хранить то, что имеем и, если в ближайшем будущем, появятся новые идеи  сотрудничества, то мы будем этому только рады.
Несколько лет назад Георгий принял участие в акции по рекламе армянского коньяка с маркой «Арарат», которая объединила таких известных армян как Джигарханян, Шахназаров и других: им было предложено надписать бокалы: эти именные бокалы бережно хранятся у нас дома. Георгий никому не позволял пить из них…