Հայաստան-ԵՄ համագործակցության բոլոր ոլորտներում էական առաջընթաց է գրանցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում հոկտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական Միություն համագործակցության կոմիտեի տասներեքերորդ նիստը: Հայկական կողմից նիստը համանախագահում էին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, եվրոպական կողմից` Եվրոպական արտաքին հարաբերությունների ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Գունար Վիգանդը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, նիստի ժամանակ կողմերը քննարկեցին Եվրոպական հարևանության քաղաքականության (ԵՀՔ) շրջանակներում ՀՀ-ԵՄ գործողությունների ծրագրի իրականացման ընթացքը, ՀՀ-ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի և ՀՀ-ԵՄ խորը և համապարփակ ազատ առևտրի (ԽՀԱԱԳ) գոտու ստեղծման շուրջ բանակցային գործընթացի զարգացումները, օրենքի գերակայությանը, մարդու իրավունքներին և հիմնարար ազատություններին, տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտներում համագործակցությանը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին, ԵՄ աջակցության ծրագրերին առնչվող հարցեր:
Կողմերն արձանագրել են, որ անցյալ տարի սեպտեմբերին Երևանում կայացած 12-րդ նիստից հետո զգալի և էական առաջընթաց է գրանցվել երկկողմ համագործակցության բոլոր ոլորտներում: Հատկապես ամրագրվել է ՀՀ-ԵՄ ԽՀԱԱԳ գոտու ստեղծման շուրջ բանակցային արդյունավետ գործընթացը և գրանցված առաջընթացը: Նիստի ավարտին կողմերը գոհունակություն են հայտնել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման դինամիկայի վերաբերյալ:
1996թ. ապրիլի 22-ին Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրոպական Համայնքների և նրա անդամ պետությունների միջև կնքվել է Գործընկերության և համագործակցության մասին համաձայնագիրը (ԳՀՀ), որն ուժի մեջ է մտել 1999թ. հուլիսի 1-ից։
Համաձայնագրի 83-րդ հոդվածի համաձայն ստեղծվել է Համագործակցության կոմիտե, որի նիստերը գումարվում են տարին մեկ անգամ, ռոտացիոն կարգով` Երևանում և Բրյուսելում:

There is an essential progress in all spheres of Armenia-EU cooperation
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. The 13th session of the committee of Republic of Armenia-Euro Union cooperation took place on October 8 in Brussels. Chairman from the Armenian side was Minister of Economics of the Republic of Armenia Tigran Davtyan and European side was represented in the face of director of European Foreign Relations for Russia, Eastern Partnership, Central Asia, Regional Partnership and OSCE Gunnar Wiegand.
As Ministry of Economics informed “Armenpress” the sides discussed the procedure of realization of the programs of the Republic of Armenia-Euro Union cooperation in frames of European Neighborhood Politics and developments in the procedure of negotiations for creating Inclusive Free Trade Zone, supremacy of the law, human rights and basic liberties, cooperation in traffic and energetic spheres, as well as regulation of the Nagorno Karabakh conflict, Armenia-Turkey relations, matters regarding Euro Union assistance programs.
Both sides mentioned that there is an essential progress in all spheres of bilateral cooperation. Resolutely negotiation procedures of creating the Republic of Armenia-Euro Union Inclusive Free Trade Zone and the progress in all spheres of cooperation were most appreciated. At the end of the session both sides were satisfied with the dynamics of development of bilateral cooperation.
On April 22 of 1996 the Agreement of Cooperation and Partnership was signed between the Republic of Armenia and European Community, which is in force since July 1, 1999.
In accordance with 83rd article of the agreement Partnership Committee was initiated. The sessions of the committee are held once a year in Yerevan and Brussels rotationally.