Հայաստան-ԵՄ համագործակցության բոլոր ոլորտներում էական առաջընթաց է գրանցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում հոկտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական Միություն համագործակցության կոմիտեի տասներեքերորդ նիստը: Հայկական կողմից նիստը համանախագահում էին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, եվրոպական կողմից` Եվրոպական արտաքին հարաբերությունների ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Գունար Վիգանդը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, նիստի ժամանակ կողմերը քննարկեցին Եվրոպական հարևանության քաղաքականության (ԵՀՔ) շրջանակներում ՀՀ-ԵՄ գործողությունների ծրագրի իրականացման ընթացքը, ՀՀ-ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի և ՀՀ-ԵՄ խորը և համապարփակ ազատ առևտրի (ԽՀԱԱԳ) գոտու ստեղծման շուրջ բանակցային գործընթացի զարգացումները, օրենքի գերակայությանը, մարդու իրավունքներին և հիմնարար ազատություններին, տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտներում համագործակցությանը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին, ԵՄ աջակցության ծրագրերին առնչվող հարցեր:
Կողմերն արձանագրել են, որ անցյալ տարի սեպտեմբերին Երևանում կայացած 12-րդ նիստից հետո զգալի և էական առաջընթաց է գրանցվել երկկողմ համագործակցության բոլոր ոլորտներում: Հատկապես ամրագրվել է ՀՀ-ԵՄ ԽՀԱԱԳ գոտու ստեղծման շուրջ բանակցային արդյունավետ գործընթացը և գրանցված առաջընթացը: Նիստի ավարտին կողմերը գոհունակություն են հայտնել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման դինամիկայի վերաբերյալ:
1996թ. ապրիլի 22-ին Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրոպական Համայնքների և նրա անդամ պետությունների միջև կնքվել է Գործընկերության և համագործակցության մասին համաձայնագիրը (ԳՀՀ), որն ուժի մեջ է մտել 1999թ. հուլիսի 1-ից։
Համաձայնագրի 83-րդ հոդվածի համաձայն ստեղծվել է Համագործակցության կոմիտե, որի նիստերը գումարվում են տարին մեկ անգամ, ռոտացիոն կարգով` Երևանում և Բրյուսելում:

Зарегистрирован существенный прогресс по всем направлениям сотрудничества Армения-Евросоюз
8 октября в Брюсселе состоялось 13-ое заседание Комитета сотрудничества Армения-Евросоюз, которое вели министр экономики Армении Тигран Давтян как сопредседатель с армянской стороны и директор Европейской службы  внешних отношений по вопросам России, Восточного партнерства, Центральной Азии, регионального сотрудничества и ОБСЕ  Гунар Виганд в качестве сопредседателя с европейской стороны.
Как сообщили Арменпресс в министерстве экономики Армении, в ходе заседания стороны обсудили ход реализации программы действий Армения-ЕС в рамках политики европейского соседства и переговорного процесса по созданию глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли Армения-ЕС, вопросы, касающиеся верховенства закона, прав и основных свобод человека, сотрудничества в сфере транспорта и энергетики, а также процесса карабахского урегулирования, отношений Армения-Турция, программ содействия ЕС.
Стороны констатировали, что, после состоявшегося в сентябре прошлого года 12-го заседания Комитета в Ереване, зарегистрирован существенный прогресс двустороннего сотрудничества во всех сферах. В частности, зафиксирован эффективный переговорный процесс по вопросу создания зоны свободной торговли и достигнутый в этом направлении прогресс.  В заключение. стороны выразили удовлетворение динамикой развития двусторонних отношений.
22 апреля 1996 года между Арменией и Европейскими общинами и странами-членами было заключено соглашение о партнерстве и сотрудничестве, вступившее в силу 1 июля 1999 года.
Согласно 83-тьей статье соглашения создан Комитет сотрудничества, заседания которого проводятся раз в год в ротационном порядке – в Ереване и Брюсселе.