Թուրքերն ավերել են Մարաթուկի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արեւմտահայաստանի Սասունի շրջանի Մարաթուկ սարի Բարձր Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին շարունակում է ավերվել թուրքերի կողմից:  Տեղաբնակների հաղորդած տեղեկությունների համաձայն` ութ հանցագործներ բահերով բարձրացել են եկեղեցու տարածք և ավելի են քանդել կիսավեր եկեղեցին: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Ստամբուլում լույս տեսնող հայկական «Ակոս» պարբերականը: Կառույցին լուրջ վնասներ պատճառելուց հետո հանցագործները դիմել են փախուստի:
Ավելի վաղ` հուլիսի 28-29-ը, երբ հին տոմարով Վարդավառ տոնող մի խումբ հայ ուխտավորներ բարձրացել էին Մարաթուկի եկեղեցի` մոմ վառելու և աղոթելու համար, հայկական հոգեւոր տաճարն արդեն իսկ գտել էին կիսավեր վիճակում: Այս տարի Մարաթուկ լեռը բարձրացած ուխտագնացների մեջ էին նաեւ հայաստանցի ուխտավորներ, այդ թվում` «Մարաթուկ» ազգագրական երգի ու պարի պետական անսամբլը:

В Турции разрушают армянскую церковь Сурб Аствацацин
Армянская церковь Сурб Аствацацин на горе Маратук в Сасунском районе Турции (Западной Армении) продолжает разрушаться турками. По словам местных жителей, 8 преступников с камнями на их глазах проникли на территорию церкви с тем, чтобы продолжить процесс разрушения. Согласно Арменпресс, об этом сообщает армянская газета «Акос», издаваемая в Стамбуле. Закончив свое «черное дело», преступники сбежали.
Ранее, 28-29 июля, группа армянских паломников, отмечая по старому стилю праздник Вардавар, поднялась к церкви Маратука, чтобы зажечь свечи и помолиться, и увидела полуразрушенную церковь. В этом году в числе паломников были и представители Армении, в том числе артисты Государственного ансамбля этнографической песни и танца «Маратук».