ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպանության խորհրդականը վաղաժամ ավարտել է իր առաքելությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում Սիրիայի դեսպանի խորհրդական, մշակութային ու հյուպատոսական հարցերով պատասխանատու Մուհամմադ Հուսամ Հաֆեզը վաղաժամ ավարտել է իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը: Հյուպատոսարանի տեղեկացմանբ` Մուհամմադ Հաֆեզը հուլիսի 30-ի առավոտյան աշխատանքի չէր ներկայացել, սակայն դրա պատճառները դեռեւս հայտնի չէին:
Մամուլում լուրեր էին շրջանառվում, թե Հայաստանում Սիրիայի դեսպանի հյուպատոսական հարցերով պատասխանատու Մուհամմադ Հուսամը հրաժարական է տվել` հայտնելով, որ լքում է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կառավարությունը եւ անցնում ընդդիմության շարքերը: Այսօր, փաստորեն, այդ լուրերը որոշակիորեն հաստատվում են:
Ավելի վաղ աշխատանքից հեռացել եւ սիրիական ընդդիմության կողմն էին անցել Կիպրոսում, Իրաքում եւ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում Սիրիայի դեսպանները:

Adviser of Syrian embassy in Armenia untimely finished his mission
YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS: Adviser of Syrian ambassador in the Republic of Armenia, responsible employee for cultural and consular issues Mohammad Husam Hafes untimely finished his diplomatic mission in Armenia. Armenpress was informed about this from Press Secretary of Armenian Foreign affairs ministry Tigran Balayan. The consulate informed that Mohammad Hafes in the morning of July 30 did not come to work but the reasons of it were not known.
There was spread information in Media that adviser of Syrian ambassador in the Republic of Armenia, responsible employee for cultural and consular issues Mohammad Hafes has retired declaring that he leaves the Government of Syrian President Bashar Assad and joins the opposition. In fact, today that information is definitely confirmed.
Earlier ambassadors of Syria in Cyprus, Iraq and United Arab Emirates had retired and joined the opposition.