Լավագույն գիտական եւ ստեղծագործական աշխատանքների մրցույթը կամփոփվի հուլիսին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի եւ Ռուսաստանի հայերի միության կողմից 2007 թվականից անցկացվող գիտական եւ ստեղծագործական լավագույն աշխատանքների մրցանակաբաշխության արդյունքները կամփոփվեն օրերս:
Մրցանակաբաշխությանը կմասնակցեն ՀՀ, ԼՂՀ եւ սփյուռքահայ մտավորականության ներկայացուցիչներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ինչպես հուլիսի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը` Ռուսաստանի հայերի միությունը ստեղծման իսկ օրից օժանդակել է Հայաստանի գիտական եւ աշխատանքի արդյունավետության բարձրացմանը:
«Մրցանակաբաշխությունը հնարավորություն կտա մասնակիցներին որոշակի նյութական աջակցություն ստանալ իրենց կատարած աշխատանքների համար»,-ասաց նա:
Գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանի խոսքով` քանի որ մանկական գրականությունը հետընթաց է ապրում, ուստի այս տարի մրցանակաբաշխությանը շեշտադրվելու է հատկապես «Մանկապատենական գրականություն» անվանակարգը, ընտրվելու են նաեւ արձակ, պոեզիա, դրամատուրգիա ժանրերում ներկայացված լավագույն ստեղծագործությունները:
«Մրցանակաբաշխության 5 տարիների ընթացքում 15 գրական գործ է հաղթել, որոնցից 20 տոկոսը թարգմանվել է, եւ սա ապացուցում է հանձնաժողովի անդամների անաչառ ընտրությունը»,-ասաց նա:
Գրականության հանձնաժողովի նախագահ Աելիտա Դոլուխանյանը նշեց, որ հանձնաժողովը բացառում է ծանոթություն, միջնորդություն:
«Մրցանակաբաշխությանը ներկայացված բոլոր գործերը կարդացվում են եւ քննարկվում հանձնաժողովի բացառապես բոլոր անդամների կողմից»,-ասաց նա:
«Մրցանակաբաշխություն 2013»-ի նպատակն է խթանել երկրի մտավոր կյանքի աշխուժացումը:
Անցած տարիների ընթացքում լավագույն գիտական աշխատանքների մրցույթին մասնակցել են մտավորականության շուրջ 1250 ներկայացուցիչներ, որոնցից ավելի քան 150-ը դարձել են մրցանակակիրներ:

The competition of the best scientific and creative works to be held in July
Yerevan, July 27, ARMENPRESS: The award results of the best scientific and creative works held by the World Armenian Congress and the Armenian Union of Russia since 2007 will be summarized these days.
Intellectual representatives of the Republic of Armenia, Nagorno Karabakh and Diaspora participate in the award.
The president of the National Academy of Sciences Radik Martirosyan noted in the meeting with the journalists that the Armenian Union of Russia has supported the Armenian scientific productivity since the first day of its creation, “Armenpress” reports.
“The participants of the award ceremony will receive some financial support for their work”, mentioned Martirosyan.
To president of the Writers’ Union Levon Ananyan’s word, as children’s literature is regressing, “Children’s Literature” nomination is going to be stressed, the best works in the genres of prose, poetry, dramaturgy will also be presented in the award.
“During 5 years 15 literary works have been awarded, 20% of which was translated and this proves the impartial election of the commission members”, informed Ananyan.
The president of Literature Committee Alita Dolukhanyan stated that the committee excludes any annotations or solicitations.
“All the works presented in the award are read and discussed by all the committee members”, added Dolukhanyan.
The “Award-2013” aims to promote the country’s intellectual life.
During the past years over 1250 representatives of the intelligentsia participated in the competition of the best scientific works, more than 150 of which became winners.