Կրծքագեղձի քաղցկեղի դեպքերի թիվը Հայաստանում ավելացել է
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Կրծքագեղձի քաղցկեղը կանանց շրջանում մահացության հիմնական պատճառներից է ինչպես զարգացող, այնպես էլ զարգացած երկրներում:
«Կրծքագեղձի քաղցկեղից մահացության դեպքերի մեծ մասը բաժին է ընկնում ցածր եւ միջին եկամուտ ունեցող երկրներին, որտեղ կանանց մեծ մասն ախտորոշվում է հիվանդության ուշ փուլերում` ծառայությունների ցածր մատչելիության եւ կանանց վատ իրազեկվածության հետեւանքով»,- «Արմենպրես»-ին հաղորդմամբ փետրվարի 26-ին Ծաղկաձորում շարունակվող  ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների համար վերարտադրողական առողջության պահպանման հարցերին նվիրված դասընթացի ընթացքում տեղեկացրեց ԱՄՆ ՄԶԳ ՀԱՀՀ ծրագրի մոր եւ մանկան վերարտադրողական առողջության  հարցերով խորհրդատու Գոհար Փանաջյանը: Նրա խոսքով` կրծքագեղձի քաղցկեղը աշխարհում  կանանց մոտ հանդիպող հիմնական` թոքի քաղցկեղից հետո ամենահաճախ հանդիպող տեսակն է:
Փանաջյանը շեշտեց, որ վերջին 20  տարիների ընթացքում Հայաստանում դիտվում է կրծքագեղձի քաղցկեղի նոր դեպքերի ցուցանիշի աճ: Ուռուցքաբանության Ազգային կենտրոնի տվյալներով` կրծքագեղձի քաղցկեղը հայ կանանաց շրջանում ամեանահաճախ հանդիպող չարորակ նորագոյացությունն է:
«Քաղցկեղի վաղ հայտնաբերման մասին գիտությունը որեւէ ստույգ երաշխիք չունի,  սակայն հստակ է, որ կանոնավոր ստուգումները կարող են  դրական արդյունք արձանագրել, գոյացությունը հայտնաբերել վաղ փուլում եւ բուժել»,-պարզաբանեց խորհրդատուն: Նա վստահեցրեց, որ  պարբերաբար այցելությունները բժշկին հնարավորություն է տալիս վաղ փուլում հայտնաբերել կրծքագեղձի ցանկացած նորագոյացություն` բուժման մեջ հաճախ հասնելով դրական արդյունքի` վերջնական ապաքինման:
Վիճակագրության համաձայն`  2 տարվա կտրվածքով մամոգրաֆիկ հետազոտություն անցած կանանց թիվը Հայաստանում ավելացել է: Համաձայն ՀՀ առողջապահության նախարարության չափորոշչի` տարեկան մեկ անգամ իրականացվում է  կանանց գինեկոլոգիական համալիր  քննություն, այդ թվում` կրծքագեղձերի կլինիկական հետազոտության իրականացում առողջության առաջնային պահպանման օղակի` մանկաբարձ-գինեկոլոգի, ընտանեկան բժիշկի կողմից:
Նախկին ԽՍՀՄ երկրների շարքում ԿՔ նոր դեպքերի ցուցանիշի առումով Հայաստանը գտնվում է 8-րդ տեղում:  Քաղցկեղի ամերիկյան ասոցիացիայի տվյալների համաձայն` յուրաքանչյուր տարի աշխարհում մոտ 1.3 միլիոն կնոջ մոտ ախտորոշվում է կրծքագեղձի քաղցկեղ, մահացության դեպքերը շուրջ 465 հազար է:

Случаи заболевания раком молочной железы в Армении участились
Рак молочной железы у женщин – одна из основных причин смертности как в развивающихся, так и в развитых странах.
«Большинство случаев смертности от рака молочной железы выпадает на долю стран с низким и средним уровнем дохода населения, где большая часть женщин обследуются на поздних стадиях заболевания, причина – труднодоступность медицинских услуг и плохая информированность», - так, по сообщению «Арменпресс», 26 февраля заявила советник по вопросам репродуктивности здоровья матери и ребенка программы Агентства международного развития США Гоар Панаджян во время семинара в Цахкадзоре, посвященного вопросам сохранения репродуктивного здоровья. По ее словам, рак молочной железы – второе по числу смертности (после рака легких) в мире заболевание у женщин.
Панаджян подчеркнула, что в последние 20 лет в Армении наблюдается рост показателя все новых случаев заболевания раком молочной железы. Согласно данным Национального центра онкологии, рак молочной железы – самое распространенное среди армянских женщин злокачественное новообразование.
«Относительно раннего обнаружения рака наука не располагает четкой гарантией, однако совершенно точно одно: регулярное обследование у врача может дать положительный результат – в смысле обнаружения новообразования на ранней стадии и его лечение», - разъяснила советник. Она заверила, что регулярное посещение специалиста дает возможность обнаружить любое новообразование молочной железы на самой ранней стадии и очень часто – достичь положительного результата, окончательно вылечив пациента.
Согласно статистике за 2 года, число женщин, проходящих маммографическое исследование, в Армении увеличилось. По данным Министерства здравоохранения РА, раз в год проводится комплексное гинекологическое обследование женщин, в том числе клиническое исследование молочной железы, которое проводится семейным врачом, акушером-гинекологом – основным звеном в охране здоровья.
По сравнению с другими странами бывшего СССР, Армения находится на 8-ом месте по числу новых случаев заболевания раком молочной железы. По данным американской онкологической ассоциации, каждый год в мире рак молочной железы диагностируется  почти у 1,3 млн женщин, из которых 465 тысяч  заканчивается смертью.