ԵՄ-ն աջակցում է Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին
ԵՐԵՎԱՆ, 21  ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը փետրվարի 21-ին ընդունել է տարածաշրջանային այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպական Խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի պատվիրակությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, քղջունելով հյուրերին՝ նախարար Նալբանդյանը գոհունակություն է հայտնել ԵՄ հետ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության եւ բարձրաստիճան փոխայցելությունների, ինտենսիվ զարգացող փոխհարաբերությունների կապակցությամբ՝ այդ ենթատեքստում ընդգծելով միջխորհրդարանական ձևաչափի կարեւորությունը: Կողմերը գոհունակությամբ նշել են, որ զգալի առաջընթաց է արձանագրվել 2010թ. հուլիսից մեկնարկած Հայաստան- Եվրամիություն Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցություններում: Ընդգծվել է, որ մինչ օրս բանակցվել եւ ժամանակավորապես փակվել են ապագա համաձայնագրի ոլորտային համագործակցությանն առնչվող 22 գլուխներ, լավ առաջընթաց է արձանագրվել քաղաքական երկխոսության եւ բարեփոխումների, արտաքին եւ անվտանգության քաղաքականության, արդարադատության ոլորտներում:
Երկուստեք կարեւորվել է ԵՄ որոշումը Հայաստանի հետ խորը եւ համապարփակ առեւտրի գոտու ստեղծման մասին բանակցությունների մեկնարկի վերաբերյալ: Այդ առումով նշվել է, որ Հայաստանում նախապատրաստական լուրջ բարեփոխումներ են իրականացվել, էական արդյունքներ են արձանագրվել մի շարք ասպարեզներում:
Եվրոպական Խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի պատվիրակության խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը հանգամանալից ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի ներկա փուլը: Այդ ենթատեքստում շեշտվել է, որ ԵՄ-ն ամբողջովին աջակցում է համապատասխան մանդատ ու հարուստ միջնորդական փորձ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերին:

The EU supports efforts of the OSCE Minsk Group
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS: Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian received the delegation of the Foreign Relations Committee of the European Parliament which is in Armenia on a regional visit.
MFA press office said Minister Nalbandian hailed the high-level political dialogue with the EU, the high-level reciprocal visits, the dynamically developing relations, emphasizing the importance of inter-parliamentary ties.
The parties said that noticeable progress has been registered in the negotiations over the Association Agreement which started in July 2010. It was stressed that so far 22 Chapters of future Agreement have been negotiated and temporarily closed by the economic, sectoral and financial cooperation group, and a good progress has been achieved in the spheres of political dialogue and reforms, foreign and security policy, and justice.
The interlocutors stressed the importance of the EU's decision to start the negotiations over the creation of the Deep and Comprehensive Free Trade Area with Armenia. In this regard, it was noted that serious reforms were implemented in Armenia and essential results were achieved in some areas.
With the request of the delegation of the European Parliament Committee on Foreign Affairs Minister Nalbandian presented the current stage of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. In this context it was stressed that the EU fully supports the efforts made by the OSCE Minsk Group co-chairs.