Խաղատների տեղակայումը Երեւանից դուրս կզարգացնի ներգնա տուրիզմը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խաղատները կգործեն մայրաքաղաքի սահմաններից դուրս 2013 թվականի հունվարի 1-ից: Դրանք կտեղակայվեն Ծաղկաձոր, Ջերմուկ եւ Սեւան համայնքների վարչական սահմաններում` 5 հարյուր մետր հեռու կրթական եւ պատմամշակութային օջախներից, պետական աշխատավայրերից, հիվանդանոցների տարածքներից:
«Արմենպրես»-ին ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տեղեկացրին, որ խաղատները կգործեն նաեւ «Զվարթնոց» օդանավակայանի եւ «Երեւան» ազատ տնտեսական գոտու տարածքներում: Դրանց տեղափոխումն առանձին գոտիներ նպատակ ունի նպաստել ներգնա տուրիզմի զարգացմանը, ինչը կխթանի ենթակառուցվածքների զարգացումն այդ տարածքներում:
Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ առանձին վայրերում նման գործունեության կազմակերպումը ժամանակի ընթացքում խթանում է բազմաթիվ այլ զվարճանքների կենտրոնների զարգացումը եւ դառնում յուրօրինակ ժամանցի, հանգստի կենտրոն: Տասը տարի է, ինչ «Շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» ՀՀ օրենքն արգելում է Երեւանում խաղատուն կամ շահումով խաղ կազմակերպել, ուստի Երեւանում խաղատան կամ շահումով խաղի կազմակերպման գործունեությունը դիտվում է ապօրինի գործունեություն:
Խաղատների, շահումով խաղերի կենտրոնացումը մի քանի վայրերում պայմանավորված է ոչ թե վերահսկողության դյուրինացման, այլ` տվյալ վայրերի զարգացման հետ:

Transfer of casinos outside of capital Yerevan to develop incoming tourism
YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS: Casinos will operate outside of Armenia's capital Yerevan from January 1, 2013. They will be located in Tsakhkadzor, Jermuk, Sevan, 500 meters away from educational and historic-cultural centers, state institutions, hospitals. Press service of Finance Ministry told Armenpress that casinos will operate in the territory of "Zvartnots" airport and "Yerevan" free economic zone.
Their transfer to separate zones aims at promoting the development of incoming tourism, which will contribute to the development of infrastructures in these territories. The international experience shows that the organization of such activity in separate places promotes the development of other entertainment centers and becoming a place of rest and entertainment.
For already ten years the Armenia law "About Winning Games and Casinos" bans organization of casinos and winning games in Yerevan.