Ա. Մովսիսյան. «Թուրքական մամուլում ՀԱԷԿ-ի մասին շահարկումները քաղաքական հեռահար նպատակ ունեն»
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո թուրքական մամուլում Հայաստանի ատոմակայանի մասին հրապարակումները քաղաքական հեռահար նպատակ ունեն: Այսօր Ազգային ժողովում նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը` հավելելով, որ այդ նպատակներից է  թույլ չտալ Հայաստանում նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցումը` դրանով իսկ մեր երկրին դնելով էներգետիկ խիստ լարված վիճակում:
Նախարարի խոսքով` հայկական ատոմային էլեկտրակայանը կառուցված է 9 բալանոց երկրաշարժի գոտու համար եւ այդ հատկությամբ նախկին ԽՍՀՄ-ում միակն է եղել:
Հիշեցնենք, որ թուրքական մամուլում Վանում տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո սկսեցին հրապակարումներ տարածվել այն մասին, թե երկրաշարժն ազդել է նաեւ ՀԱԷԿ-ի վրա, ինչի հետեւանքով իբր այնտեղից տեղի է ունեցել արտահոսք:
Ա. Մովսիսյանի կարծիքով` թուրքական եւ ադրբեջանական մամուլը սովորություն է դարձրել ՀԱԷԿ-ի վերաբերյալ շահարկումների տարածումը:

Armen Movsisyan: Publications of Turkish press about Armenia’s nuclear power plant have
The publications of the Turkish press about Armenia's nuclear power plant have far-going goals, Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisyan stated at the National Assembly today. He noted that one of the goals is not to allow construction of new nuclear power unit in Armenia, putting our country in strictly tensed energy situation.
The minister said Armenia's nuclear power plant is built for 9 magnitude earthquake zone and was the only one with this feature in the former USSR.
After the earthquake in Van Turkish press started reporting that the earthquake damaged Armenia's nuclear power plant and caused a leak.
Movsisyan said Turkish and Azerbaijani press has acquired the habit of disseminating speculations about Armenia's nuclear power plant.