Գերմանիայի փոխկանցլեր Հաբեկը չհայտարարված այցով ժամանել է Կիև
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի փոխկանցլեր և էկոնոմիկայի նախարար Ռոբերտ Հաբեկն ապրիլի 18-ին սկսել է չհայտարարված այցը Կիև: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
Ժամանելուց հետո նա հայտարարել է, որ այս այցը մասնավոր կամ արտակարգ բնույթ չի կրում, և որ Գերմանիան կաջակցի Ուկրաինային այնքան, որքան անհրաժեշտ լինի:
Սա Հաբեկի երկրորդ այցն է Ուկրաինա՝ 2022 թվականի փետրվարին Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր։ Ապրիլի 18-ին փոխկանցլերի հետ միասին ժամանել է բիզնեսի ներկայացուցիչների պատվիրակությունը։
Կիևում բանակցությունների թեմաներն են Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքի վիճակը, անհետաձգելի օգնությունը, տնտեսության ամրապնդումը, Գերմանիայի և Ուկրաինայի տնտեսական հարաբերությունները։
Նշվում է, որ ըստ Bild հրատարակության՝ Հաբեկի հետ ժամանել է Diehl Defense ընկերության գործադիր տնօրեն Հելմուտ Ռաուխը։ Այս ընկերությունն արտադրում է IRIS-T SLM զենիթահրթիռային համակարգեր: Ռաուխը Bild-ին հայտնել է, որ այս զենիթահրթիռային համակարգերից երեքն արդեն գտնվում են Ուկրաինայում, իսկ «հետագա մատակարարումները կլինեն այս տարի». հաջորդ կայանքը կհասնի մի քանի շաբաթից։
Քննարկման թեմաների թվում են նաև Ուկրաինայի ապագան ճգնաժամից հետո. Ուկրաինայի վերակառուցմանը նվիրված հաջորդ համաժողովը պետք է անցկացվի հունիսի կեսերին Բեռլինում:

Вице-канцлер Германии Хабек прибыл в Киев с необъявленным визитом
Вице-канцлер и министр экономики Германии Роберт Хабек 18 апреля начал свой необъявленный визит в Киев.
По прибытии он заявил, что этот визит не единственный и не экстремальный, и что Германия будет поддерживать Украину столько, сколько потребуется.
Это второй визит Хабека в Украину с начала военных действий, развязанных Россией в феврале 2022 года. 18 апреля в Киев вместе с вице-канцлером прибыла и делегация предпринимателей.
Обсуждались состояние энергетической инфраструктуры Украины, оказание неотложной помощи, укрепление экономики, экономические отношения между Германией и Украиной.
Отмечается, что, по данным издания Bild, вместе с Хабеком в Киев прибыл и Хельмут Раух, генеральный директор компании Diehl Defense, производящей зенитные ракетные системы (ЗРК) IRIS-T SLM. Раух сообщил Bild, что три из этих зенитно-ракетных комплексов уже находятся в Украине, и «дальнейшие поставки будут в этом году, следующая установка прибудет через несколько недель».
Обсуждался и вопрос будущего Украины после военных действих. Следующая конференция, посвященная восстановлению Украины, должна состояться в середине июня в Берлине.