Բայդենը Նեթանյահուին սպառնացել է վերանայել իր քաղաքականությունը, եթե Իսրայելը Գազայի բնակչությանը պաշտպանելու քայլեր չձեռնարկի
Բայդենը Նեթանյահուին սպառնացել է վերանայել իր քաղաքականությունը, եթե
Իսրայելը Գազայի բնակչությանը պաշտպանելու քայլեր չձեռնարկի
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ անընդունելի է անվանել ապրիլի 1-ին հումանիտար աշխատողների վրա հարձակումը և, ընդհանուր առմամբ, Գազայի հատվածում տիրող հումանիտար իրավիճակը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Սպիտակ տունը։
Բայդենը վերջնագիր է ներկայացրել Նեթանյահուին՝ պաշտպանել քաղաքացիական անձանց և հումանիտար աշխատողներին, այլապես Վաշինգտոնը կարող է վերանայել իր աջակցությունն Իսրայելին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման դեմ պայքարում։
«Նա (Ջո Բայդենը) հստակ է դարձրել, որ Իսրայելը պետք է հայտարարի և իրագործի որոշակի, կոնկրետ և չափելի քայլեր՝ հասցեագրելու քաղաքացիական անձանց պատճառված վնասը, հումանիտար տառապանքը և հումանիտար աշխատողների անվտանգությունը։ Նա հստակ է դարձրել, որ Գազայի հետ կապված ԱՄՆ քաղաքականությունը կորոշվի այդ քայլերի ուղղությամբ Իսրայելի անմիջական գործողությունների մեր գնահատումից», - նշված է Սպիտակ տան հայտարարությունում։
ԱՄՆ նախագահը չի ասել, թե կոնկրետ ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկի Իսրայելը կամ ինչպիսին կլինեն դրանք չձեռնարկելու հետևանքները։ Սակայն, ըստ Reuters-ի, վերլուծաբանները կարծում են, որ դա սպառնալիք է եղել՝ դանդաղեցնելու ամերիկյան զենքերի մատակարարումն Իսրայելին և պակասեցնելու ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի կողմից Իսրայելին աջակցությունը։
Բայդենի այս ուղերձը Նեթանյահուին տեղի է ունենում Իսրայելի կողմից «Համաշխարհային կենտրոնական խոհանոց» բարեգործական կազմակերպության ավտոշարասյանը հասցրած հարվածներից հետո, որի հետևանքով 7 հումանիտար աշխատող է զոհվել։ Սա հանգեցրել է այն բանին, որ հումանիտար որոշ կազմակերպություններ դադարեցրել են գործողությունները Գազայի հատվածում։ Իսրայելը հայտարարել է, որ հարվածը եղել է սխալմունք։
Հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների հարձակումից հետո Իսրայելում 1200 մարդ է զոհվել, շուրջ 250 մարդ՝ գերեվարվել։ Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների պատճառով ավելի քան 33 000 պաղեստինցի է զոհվել Գազայի հատվածում, որոնց մեծ մասն, ըստ տեղի իշխանությունների, կանայք և երեխաներ են։

Biden threatens Netanyahu to review his policy unless Israel takes 'measurable' steps to address civilian harm in Gaza
Biden threatens Netanyahu to review his policy unless Israel takes 'measurable' steps to
address civilian harm in Gaza
YEREVAN, APRIL 5, ARMENPRESS. U.S. president Joe Biden spoke by telephone with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu on Thursday and gave him an ultimatum: protect Palestinian civilians and foreign aid workers in Gaza or Washington could rein in support for Israel in its war against Hamas militants, Reuters reports.
“He [President Biden] made clear the need for Israel to announce and implement a series of specific, concrete, and measurable steps to address civilian harm, humanitarian suffering, and the safety of aid workers. He made clear that U.S. policy with respect to Gaza will be determined by our assessment of Israel’s immediate action on these steps,” the White House statement reads.
The White House did not say exactly what steps it wanted Netanyahu to take, nor what it would do if he failed to take them. But analysts, according to Reuters, said the implicit threat was to slow U.S. arms transfers to Israel or to temper U.S. support at the U.N.
The message follows an Israeli attack that killed seven World Central Kitchen (WCK) aid workers and triggered global outrage. Several charity organizations, including WCK, have paused their operations in Gaza. Israel says the strikes which killed the workers were a "grave mistake".
The war began after Hamas' October 7 attack on Israel killed 1,200 people, according to Israeli tallies, prompting an Israeli invasion that has laid waste to much of the densely populated territory and displaced most of its 2.3 million people. More than 33,000 Palestinians have died, according to the health ministry in Hamas-ruled Gaza, of which most were women and children.