Կառավարությունը ներում է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց՝ գրավի դիմաց վերցրած վարկերը և վերադարձնում գրավադրված զարդերը
Կառավարությունը ներում է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց՝ գրավի դիմաց
վերցրած վարկերը և վերադարձնում գրավադրված զարդերը
ԵՐԵՎԱՆ,4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը որոշում ընդունեց ներել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց՝ գրավի դիմաց վերցրած վարկերը և վերադարձնել գրավի առարկա հանդիսացող ոսկյա զարդերը։ Խոսքը գնում է այն վարկերի մասին, որոնք չեն գերազանցում 5 միլիոն դրամը։ 5 միլիոն դրամը գերազանցող վարկերը, որոնք վերցվել են գրավի դիմաց, 5-ն են։ Դրանց վերաբերյալ Կառավարությունը նախատեսում է աձանձին քննարկում կազմակերպել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության նիստին որոշման նախագիծը ներկայացրեց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նախարարը հիշեցրեց, որ  ՀՀ կառավարության 2023 թվականի դեկտեմբերի 28-ի համապատասխան որոշման հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղի կառավարության և նրա ստեղծած հիմնադրամների, ինչպես նաև ֆիզիկական անձանց նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության առևտրային բանկերի, վարկային և ապահովագրական կազմակերպությունների դրամական պահանջները զիջվել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը, որոնց դիմաց վերջիններիս օգտին թողարկվել են գանձապետական պարտատոմսեր։ Դրա կազմում ներառված են նաև ֆինանսական կազմակերպությունների ֆիզիկական անձանց ոսկյա իրերի գրավադրման վարկային պարտավորությունները։
«Խոսքը, մասնավորապես, շուրջ 6 հազար քաղաքացիների մոտ 2,8 միլիարդ դրամի չափով վարկային պարտավորությունների մասին է։ Նախագծով առաջարկվում է ներել ոսկյա իրերի գրավադրման տրամադրված սպառողական վարկերով առանձին ֆիզիկական անձանց մինչև 5 միլիոն դրամ գումարի չափով վարկային պարտավորությունները և հնարավորություն ստեղծել վերադարձնել գրավադրված ոսկյա իրերը։ Փաստացի, ֆինանսական կազմակերպություններում ներկայումս շարունակվում է պահվել շուրջ 1800 քաղաքացու պարտավորությունների դիմաց գրավադրված մոտ 30 կգ քաշով շուրջ 7 հազար 800 հատ ոսկյա իր։ Ընդ որում, մոտ 2,3 միլիարդ դրամ ընդհանուր մնացորդով պարտավորությունների կազմը հետևյալն է՝ մինչև 500 հազար դրամ վարկերը 5241 հատ են, 500 հազարից 1 միլիոն դրամի չափով վարկերը 718 հատ են, 1 միլիոնից 2 միլիոն դրամի չափով վարկերը 221 հատ են, 2 միլիոնից 2,5 միլիոն դրամի չափով վարկերը 25 հատ են, 2,5 միլիոնից 5 միլիոն դրամից չափով վարկերը 15 հատ են և 5 միլիոն դրամը գերազանցող վարկերը 5-ն են»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ կառավարության որոշման ընդունումից հետո շահառու հանդիսացող անձինք կարող են դիմում ներկայացնել ֆինանսների նախարարություն՝ վերջինիս հետ պարտքի ներման համաձայնագիր կնքելու համար։
«Պարտքի ներման համաձայնագրի կնքումից հետո գրավադրված ոսկյա իրերը կվերադարձվեն քաղաքացիներին»,- եզրափակեց նախարարը։

Правительство приняло решение простить кредиты вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха
Правительство приняло решение простить кредиты вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и возвратить заложенные золотые украшения. Речь идет о тех кредитах, которые не превышают 5 миллионов драмов. По вопросам кредитов, превышающих эту сумму, правительство планирует провести обсуждения.
Как передает «Арменпресс», проект решения на заседании правительства представил министр финансов Ваге Ованнисян.
Министр напомнил, что на основании соответствующего решения правительства Армении от 28 декабря 2023 года денежные претензии правительства Нагорного Карабаха и созданных им фондов, а также коммерческих банков, кредитных и страховых организаций Республики Армения в отношении физических лиц были переданы правительству Республики Армения. Среди них и кредитные обязательства физических лиц финансовых организаций по залогу золотых изделий. Взамен, были выпущены льготные казначейские облигации.
«Речь о кредитных обязательствах около 6 000 граждан на сумму около 2,8 млрд драмов. Проектом предлагается простить кредитные обязательства отдельных физических лиц на сумму до 5 млн драмов по потребительским кредитам, предоставленным под залог золотых изделий, и создать возможность вернуть заложенные золотые изделия. Фактически, в настоящее время в финансовых организациях продолжают храниться около 7 800 золотых изделий весом около 30 кг, заложенных по обязательствам около 1800 граждан. При этом, состав обязательств с общим балансом около 2,3 млрд драмов выглядит следующим образом: кредиты на сумму до 500 000 драмов составляют 5241 единицу, кредиты на сумму от 500 000 до 1 млн драмов-718 единиц, кредиты на сумму от 1 млн до 2 млн драмов - 221 единицу, кредиты на сумму от 2 млн до 2,5 млн драмов - 25 единиц, кредиты на сумму от 2,5 млн до 5 млн драмов - 15 единиц и 5 кредитов на сумму более 5 млн драмов», - сказал Ованнисян.
По его словам, после принятия решения правительства лица, являющиеся бенефициарами, могут подать заявление в Министерство финансов для заключения соглашения о списании долга.
«После подписания соглашения прощения долгов заложенные золотые изделия будут возвращены гражданам», - заключил министр.