Իսրայելի ավիահարվածից զոհվել են Գազայում օգնություն բաժանող հասարակական կազմակերպության աշխատակիցները
Իսրայելի ավիահարվածից զոհվել են Գազայում օգնություն բաժանող
հասարակական կազմակերպության աշխատակիցները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գազայի հատվածի կենտրոնում Իսրայելի ավիահարվածի հետևանքով զոհվել են «Համաշխարհային կենտրոնական խոհանոց» (WCK – World Central Kitchen) հասարակական կազմակերպության 7 աշխատակիցներ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Զոհերի շարքում են Ավստրալիայի, Բրիտանիայի, Լեհաստանի քաղաքացիներ, ԱՄՆ-ի և Կանադայի երկքաղաքացիություն ունեցող աշխատակից և պաղեստինցիներ։ Նրանք եղել են զրահապատ մեքենաներում, որոնց վրա պատկերված է եղել WCK-ի տարբերանշանը։
Ըստ հրապարակման՝ չնայած Իսրայելի պաշտպանության բանակի հետ համակարգմանը, ավտոշարասյանը հարվածել են պահեստից դուրս գալուց հետո, որտեղ նրանք բեռնաթափել են ծովային ճանապարհով Գազայի հատված մատակարարված ավելի քան 100 տոննա մարդասիրական օգնություն։
Իսրայելը հայտարարել է, որ հանգամանալից ուսումնասիրություն է կատարում ամենաբարձր մակարդակով՝ պարզելու, իրենց բնութագրմամբ, այս «ողբերգական միջադեպի» հանգամանքները։
ՄԱԿ-ը և այլ միջազգային կազմակերպություններ Իսրայելին մեղադրել են բյուրոկրատական ընթացակարգերի միջոցով Գազայի հատված հումանիտար օգնության մատակարարումները խոչընդոտելու, ինչպես նաև սնունդ մատակարարող ավտոշարասյուների անվտանգությունը պատշաճ կերպով չապահովելու մեջ։

YEREVAN, APRIL 2, ARMENPRESS. Citizens from Australia, Britain and Poland were among seven people working for celebrity chef Jose Andres' World Central Kitchen who were killed in an Israeli airstrike in central Gaza on Monday, the NGO said.
Citing the WCK statement, Reuters reports that the workers, who also included Palestinians and a dual citizen of the United States and Canada, were travelling in two armoured cars emblazoned with the WCK logo and another vehicle.
Despite coordinating movements with the Israeli Defence Forces, the convoy was hit as it was leaving its Deir al-Balah warehouse, after unloading more than 100 tons of humanitarian food aid brought to Gaza by sea, the report adds.
The Israeli military said it was doing a thorough review at the highest levels to understand the circumstances of what it called a tragic incident and pledged an investigation by "an independent, professional and expert body".
The United Nations and other international groups have accused Israel of hindering aid distribution with bureaucratic obstacles and failing to ensure the security of food convoys.