Արտասահմանյան ընկերությունների վնասները ՌԴ-ի շուկայից հեռանալու պատճառով գերազանցել են 107 մլրդ դոլարը. Reuters
Արտասահմանյան ընկերությունների վնասները ՌԴ-ի շուկայից հեռանալու
պատճառով գերազանցել են 107 մլրդ դոլարը. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022 թ․ փետրվարին Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների պատճառով Ռուսաստանի շուկայից հեռացած օտարերկրյա ընկերությունների վնասները գերազանցել են 107 միլիարդ դոլարը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս տվյալները ներկայացրել է Reuters գործակալությունը, որի լրագրողները վերլուծել են ընկերությունների հաշվետվությունները։
Ըստ գործակալության՝ այս տվյալները վկայում են  համաշխարհային կորպորատիվ հատվածի ֆինանսական կորուստների մասշտաբների մասին 2022 թվականի փետրվարին Ուկրաինայում Ռուսաստանի ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո։
«Այն ընկերությունները, որոնք դեռ ձգտում են հեռանալ Ռուսաստանից, ամենայն հավանականությամբ, կհանդիպեն լրացուցիչ դժվարությունների և հարկադրված կլինեն դիմել ակտիվների մեծ դուրսգրումների և կկրեն մեծ վնասներ», - մեջբերում  է Reuters-ը S-RM խորհրդատվական ընկերության ներկայացուցիչ Յան Մասսի կարծիքը:
Եյլի կառավարման դպրոցի զեկույցի համաձայն, որը վկայակոչում է գործակալությունը, վերջին երկու տարվա ընթացքում մոտ 1000 արտասահմանյան ընկերություններ են լքել Ռուսաստանի շուկան։ Միևնույն ժամանակ, հարյուրավորները  պահպանել են իրենց ներկայությունը, այդ թվում՝ ֆրանսիական Auchan ցանցը և իտալական հագուստ արտադրող Benetton Group-ը: Սպառողական ապրանքների արտասահմանյան շատ արտադրողներ, հավելում է գործակալությունը, չեն պատրաստվում դադարեցնել իրենց բիզնեսը Ռուսաստանում ՝ ասելով, որ իրենց արտադրանքն անհրաժեշտ է սովորական ռուս սպառողին։
ՌԴ-ի շուկայից հեռանալու պատճառով օտարերկրյա ընկերությունների կորուստների ծավալը մեկ երրորդով աճել է վերջին հաշվարկներից ի վեր, որոնք գործակալությունը հրապարակել է 2023 թվականի օգոստոսին։ Այն ժամանակ կորուստների ծավալը կազմում էր 80 մլրդ դոլար:

Убытки иностранных компаний, ушедших с российского рынка, превысили $107 миллиардов: Reuters
Убытки иностранных компаний, покинувших российский рынок из-за военных действий в Украине, превысили $107 миллиардов. Как передает «Арменпресс», эти данные представило агентство Reuters, журналисты которого проанализировали отчеты компаний.
Эти данные свидетельствуют о масштабах финансовых потерь глобального корпоративного сектора после начала военных действий России на Украине в феврале 2022 года.
«Компании, которые все еще стремятся уйти из России, скорее всего, столкнутся с дополнительными трудностями, будут вынуждены пойти на большие списания активов, и (понесут) большие убытки», - Reuters цитирует Яна Мэсси, представителя консалтинговой фирмы S-RM.
Согласно докладу Йельской школы менеджмента, на который ссылается агентство, за последние два года российский рынок покинули около 1000 иностранных компаний, хотя, сотни компаний сохранили свое присутствие, в том числе и французская сеть Auchan и итальянский производитель одежды Benetton Group. Reuters добавил, что многие зарубежные производители товаров народного потребления не собираются сворачивать свой бизнес в России, заявляя, что их продукция необходима среднему российскому потребителю.
Объем убытков иностранных компаний из-за ухода с российского рынка увеличился на треть с момента последних расчетов, опубликованных агентством в августе 2023 года. В то время объем убытков составлял $80 миллиардов.