Բլինկենը կհանդիպի Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի համաժողովի շրջանակում կհանդիպի Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբայի հետ։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Lenta.ru»-ն։
Բացի այդ, դիվանագետը նախատեսում է հանդիպում անցկացնել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ։ Հանդիպումը Բլինկենի շրջագայության մի մասն է։ Նա ապրիլի 1-ից 5-ը կայցելի Ֆրանսիա և Բելգիա:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ԱՄՆ-ն կպաշտպանի Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտեի թեկնածությունը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում։ Ըստ Վաշինգտոնի՝ հոլանդացի քաղաքական գործիչը ռազմական բլոկի հիանալի գլխավոր քարտուղար կլինի՝ հանդիսանալով Միացյալ Նահանագների նախընտրելի թեկնածուն այդ պաշտոնում։

Государственный секретарь США Энтони Блинкен встретится с главой МИД Украины Дмитрием Кулебой
Государственный секретарь США Энтони Блинкен встретится с главой МИД Украины Дмитрием Кулебой на встрече НАТО, которая пройдет в Брюсселе. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на lenta.ru, об этом сообщает агентство Reuters.
Кроме того, дипломат планирует провести встречу с генеральным секретарем Североатлантического альянса Йенсом Столтенбергом. Встреча входит в турне Блинкена, который с 1 по 5 апреля посетит Францию и Бельгию. Кроме того, госсекретарь обсудит с премьер-министром Армении Николом Пашиняном ситуацию в Армении.
Ранее стало известно, что США поддержат кандидатуру премьер-министра Нидерландов Марка Рютте на пост генсека НАТО. По мнению Вашингтона, нидерландский политик «будет прекрасным генеральным секретарем» военного блока, являясь фаворитом США на должность.