Բլինքենը կայցելի Սաուդյան Արաբիա և Եգիպտոս՝ քննարկելու հրադադարը Գազայում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը մարտի 20-ին կայցելի Սաուդյան Արաբիա, իսկ մարտի 21-ին կմեկնի Եգիպտոս՝ այս երկրների իշխանությունների հետ քննարկելու Գազայի հատվածում հրադադարի և մարդասիրական օգնության ավելացման հարցը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Barron’s լրատվական հարթակը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերին։
«Պետքարտուղարը կքննարկի անհապաղ հրադադարի շուրջ համաձայնության հասնելու ջանքերը, որը նախատեսում է մնացած բոլոր պատանդների ազատ արձակում, Գազայում մարդասիրական օգնության ծավալի ավելացմանն ուղղված միջազգային ջանքերի ակտիվացում և հետկոնֆլիկտային շրջանում Գազայում պլանավորման մեխանիզմների համակարգում», - հայտարարել է Միլլերը։
Մասնավորապես, Միլլերի խոսքով, անհրաժեշտ է հասնել այն բանին, որ ​​պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումն այլևս չկարողանա կատարել հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելի վրա հարձակման նման հարձակումներ։
Բլինքենը կքննարկի տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության և անվտանգության ապահովման պայմանները։ Բացի այդ, ԱՄՆ պետքարտուղարը կբարձրացնի եմենցի հութիների կողմից առևտրային նավերի վրա հարձակումների դադարեցման թեման՝ Կարմիր ծովում և Ադենի ծոցում անվտանգությունն ապահովելու համար։
Հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների ներխուժման հետևանքով Իսրայելում զոհվել է 1200 մարդ, գերեվարվել՝ 253-ը։ Իսրայելն այդ հարձակումից հետո ռազմական գործողություններ է սկսել անկլավում, որի հետևանքով զոհերի թիվն, ըստ տեղի իշխանությունների, գերազանցել է 31 600-ը:
Առաջիկա այցը կլինի Բլինքենի վեցերորդ այցը տարածաշրջան հոկտեմբերի 7-ից ի վեր։
Մարտի 18-ին Reuters գործակալությունը, վկայակոչելով իսրայելցի պաշտոնյայի, հայտնել էր, որ Իսրայելը Կատարում ​​պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման հետ բանակցություններում մտադիր է հասնել Գազայի հատվածում վեցշաբաթյա հրադադարի, որի շրջանակներում պաղեստինցի զինյալները պետք է ազատ արձակեն 40 պատանդի՝ Իսրայելում բանտարկված պաղեստինցիների դիմաց, իսկ Գազա պետք է մտնի ավելի մեծ ծավալով հումանիտար օգնություն։

Blinken to visit Saudi Arabia, Egypt to discuss Gaza ceasefire
YEREVAN, MARCH 19, ARMENPRESS. US Secretary of State Antony Blinken will travel to Saudi Arabia and Egypt this week to discuss efforts to secure a ceasefire in Gaza and increase humanitarian aid to the Palestinian territory, Barron’s reports citing a State Department spokesperson.
Blinken will hold talks with Saudi leaders in Jeddah on Wednesday before travelling to Cairo on Thursday for talks with Egyptian authorities, spokesman Matthew Miller said from the Philippines, where Blinken is touring.
This will be Blinken's sixth trip to the Middle East since the start of the war between Israel and Hamas on October 7.
"The Secretary will discuss efforts to reach an immediate ceasefire agreement that secures the release of all remaining hostages, intensified international efforts to increase humanitarian assistance to Gaza, and coordination on post-conflict planning for Gaza, including ensuring Hamas can no longer govern or repeat the attacks of October 7," Miller said in a statement.
And he will raise the imperative issue of ending attacks by Yemen's Houthi rebels on commercial ships, to restore stability and security in the Red Sea and Gulf of Aden, Miller added.
The announcement comes a day after Israel's Mossad spy chief, David Barnea, was to meet with Qatari Prime Minister Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani and Egyptian officials in Doha, a source close to the talks said. The meeting follows the latest proposal from Hamas for a six-week truce, vastly more aid into Gaza and the initial release of about 42 hostages in exchange for Palestinian prisoners held by Israel. During the proposed truce, Israeli forces would withdraw from "all cities and populated areas" in Gaza, according to a Hamas official.
The war was triggered by a Hamas-led attack on southern Israeli towns on Oct. 7 that left 1,200 people killed and 253 taken hostage, according to Israeli tallies. Since then, Israel's air, sea and ground assault on Gaza has killed more than 31,600 people, according to Gaza health authorities.