ԵՄ-ում հայտնել են Ուկրաինային մարդասիրական օգնության համար 75 մլն եվրո հատկացնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրահանձնաժողովը հայտարարել է Ուկրաինային և Մոլդովային 2024 թվականի համար մարդասիրական օգնություն հատկացնելու մասին՝ 83 մլն եվրոյի չափով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով Եվրահանձնաժողովի հակաճգնաժամային կառավարման անդամ Յանեզ Լենարչիչի հայտարարությունը:
«2024 թվականին ԵՄ-ն կտրամադրի 75 միլիոն եվրո մարդասիրական օգնություն Ուկրաինային և 8 միլիոն եվրո՝ Մոլդովային։  Եվ մենք կշարունակենք ուշադիր հետևել տեղերում փոփոխվող կարիքներին, որպեսզի արձագանքենք ամենահրատապ հումանիտար խնդիրներին», - հայտարարել է Յանեզ Լենարչիչը։
Եվրահանձնաժողովի կոմյունիկեում պարզաբանվում է, որ Ուկրաինայի համար 75 մլն եվրո է հատկացվել անհետաձգելի օգնության տրամադրման, այդ թվում՝ հիմնական կարիքների հասանելիության համար, ինչպիսիք են կացարանը, պաշտպանության ծառայությունները, խմելու ջուրը, կրթությունը և առողջապահությունը:
Մոլդովայի համար 8 մլն եվրոյի հումանիտար նախագծերը նախատեսում են հասցեական օգնություն բնակչության առավել խոցելի խավերին, ներառյալ մարդասիրական դրամական օգնությունը հիմնական կարիքները բավարարելու, պաշտպանության և առողջապահության համար:

В ЕС сообщили о выделении 75 млн евро на гумпомощь Украине
Еврокомиссия (ЕК) объявила во вторник о выделении "первоначальной гуманитарной помощи" Украине и Молдове на 2024 год в размере 83 млн евро.
"Чтобы помочь наиболее уязвимым людям (...) в 2024 году ЕС предоставит первоначальные 75 млн евро гуманитарной помощи Украине и 8 млн евро - Молдове. И мы продолжим внимательно следить за меняющимися потребностями на местах, чтобы реагировать на самые насущные гуманитарные проблемы", - как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, заявил член ЕК по антикризисному управлению Янез Ленарчич.
В коммюнике Еврокомиссии поясняется, что 75 млн евро для Украины выделено на гуманитарные проекты "по оказанию экстренной помощи, включая доступ к основным потребностям, таким как жилье, услуги по защите, питьевая вода, образование и здравоохранение".
Гуманитарные проекты для Молдове на 8 млн евро предусматривают "адресную помощь наиболее уязвимым слоям населения, включая гуманитарную денежную помощь для удовлетворения основных потребностей, защиты и здравоохранения".
Еврокомиссия сообщила, что с учетом этого нового финансирования, она выделила в общей сложности 926 млн евро на программы гуманитарной помощи гражданскому населению Украины после февраля 2022 года. Из этих средств 860 млн евро предназначены для гуманитарных программ внутри Украины и 66 млн евро - для поддержки украинских беженцев в соседней Молдове.