Իրանի ՆԳՆ-ն հայտնել է, որ Քերմանում պայթյունների զոհերի թիվը 84 է
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի ներքին գործերի նախարար Ահմադ Վահիդին հայտարարել է, որ հունվարի 3-ին Քերմանում տեղի ունեցած հարձակման զոհերի թիվը 84 է։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է IRNA գործակալությունից։
«Դատաբժշկական եզրակացության համաձայն՝ այս միջադեպի հետևանքով զոհերի թիվն այսօրվա դրությամբ կազմում է 84», - ասել է Իրանի ՆԳՆ ղեկավարը պայթյուններից տուժածներին այցելելուց հետո։
Վահիդին հայտնել է, որ միջադեպից հետո կատարվել է 119 վիրահատություն։ Հոսպիտալացվածներից մի քանիսի վիճակը ծանր է։ Նախարարը նաև հայտնել է, որ միջադեպի հետևանքով 284 մարդ է վիրավորվել։
Ահմադ Վահիդիի խոսքով՝ «ահաբեկիչները և նրանց կողմնակիցները ծանր ապտակ կստանան» և պետք է վախենան Իրանի ժողովրդի ցասումից։
Իրանի Քերման քաղաքում 2 պայթյունները տեղի են ունեցել հունվարի 3-ին՝ 2020 թվականին Բաղդադում ԱՄՆ ավիահարվածի հետևանքով իրանցի գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի մահվան 4-րդ տարելիցի օրը, նրա հիշատակին նվիրված արարողության ժամանակ։

В МВД Ирана сообщили, что число жертв взрывов в Кермане составляет 84 человека
ЕРЕВАН, 4 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. Министр внутренних дел Ирана Ахмад Вахиди заявил, что число жертв теракта 3 января в Кермане составило 84 человека. Об этом «Арменпресс» сообщает агентство IRNA.
"Согласно заключению судебно-медицинской экспертизы, число пострадавших в результате этого инцидента на сегодняшний день составляет 84 человека", - заявил глава МВД Ирана после посещения пострадавших от взрывов.
Вахиди сообщил, что после инцидента было проведено 119 операций. Состояние некоторых из госпитализированных тяжелое. Министр также сообщил, что в результате инцидента пострадали 284 человека.
По словам Ахмада Вахиди, «террористы и их сторонники получат тяжелую пощечину» и должны опасаться гнева иранского народа.
Два взрыва в иранском городе Керман произошли 3 января 2020 года, в 4-ю годовщину гибели иранского генерала Касема Сулеймани в результате авиаудара США в Багдаде, во время церемонии, посвященной его памяти.