Բավարար չեմ համարում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի առկա ձևաչափը․ գլխավոր դատախազ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը բավարար չի համարում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի առկա ձևաչափը, միևնույն ժամանակ հավաստիացնում է, որ այս ուղղությամբ ջանքեր գործադրվում են, փորձ է արվում փոխել քննության մարտավորությունն ու որակը, սակայն արդյունքների մասին վաղ է խոսել:
Դատախազության հիմնադրման 105-ամյակի կապակցությամբ «Արմենպրես»-ը զրուցել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հետ։ Հարցազրույցի ընթացքում Վարդապետյանը խոսել է գլխավոր դատախազի պաշտոնում իր՝ շուրջ մեկ տարվա գործունեության ընթացքում արձանագրված ձեռքբերումների, առաջիկա ծրագրերի, «ուշացած» արդարադատության, հանցագործությունների աճի մասին, նաև անդրադարձել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի հետ հանդիպումների արդյունքներին և Դատախազության հիմնադրմանը նվիրված խորհրդաժողովին։
2023.07.19_10.51.41.48 copy.jpg (793 KB)
- Տիկին Վարդապետյան, շուրջ մեկ տարի է՝ գլխավոր դատախազի պաշտոնն եք զբաղեցնում։ Կխնդրեի առանձնացնել այն կարևոր ձեռքբերումները, որոնք արձանագրել եք այս մեկ տարվա ընթացքում:
- Շնորհակալ եմ հարցազրույցի հետևողական հրավերի համար: Թեև տասն ամիս այնքան էլ մեծ ժամանակահատված չէ շոշափելի արդյունքների մասին խոսելու համար, բացի այդ, արդյունքները պետք է ոչ թե բարձրաձայնվեն, այլ զգալի լինեն հասարակության յուրաքանչյուր անդամի  համար, ուստի այս համատեքստում ես կառանձնացնեմ մի քանի՝ մեզ համար կարևոր արդյունքահեն փոփոխություն:
Առաջինը 2023 թվականի մարտ ամսին Ազգային ժողովի կողմից ընդունված օրենսդրական բարեփոխումն է, որով Դատախազությանը վերապահվեց դատարանում համայնքային շահի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորություն: Սա նշանակում է, որ Դատախազությունն իրավունք ունի դատարանում վիճարկել տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարների այն հրամաններն ու որոշումները, որոնց հիման վրա անօրինական կերպով օտարվել են հանրային բարիք հանդիսացող զբոսայգիները, մանկապարտեզներն ու նմանատիպ այլ անշարժ գույքերը: Դատախազության այս լիազորությունը մեկ նպատակ ունի՝ համայնքին, ուստի նաև հանրությանը վերադարձնել ապօրինաբար օտարված անշարժ գույքը: Լիազորությունը Դատախազությանը վերապահվելուց երկու ամիս անց համայնքային շահի պաշտպանության նպատակով հարուցված հայցերի թիվը հասավ 235-ի: Հայցերից մեկով դատարանում վիճարկում ենք «Ռիբոկ» սպորտային համալիրի զբաղեցրած տարածքից հողամասը ֆիզիկական անձին օտարելու գործընթացը, մյուսով՝ «Վարդավառ» զբոսայգում կառուցված ինքնակամ շինությունների օրինականացման և դրանք ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց օտարելու գործընթացը: Հայցեր ունենք, որոնք վերաբերում են օտարման ոչ ենթակա զբոսայգիների՝ «Ուսանողական» այգու և «Կոմիտաս» զբոսայգու տարածքների օտարումներին, Նոր Նորք վարչական շրջանի «Նանսեն»-ի անվան զբոսայգու տարածքից 533,4 քմ մակերեսով հողամասի օտարմանը: 2023 թվականի ապրիլի 26-ին Վարչական դատարանի կողմից շատ կարևոր վճիռ կայացվեց, որով բավարարվեց Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոց և «Գոլդեն Փելիս» ՍՊ ընկերությունների: Հայցը վերաբերում էր «Հաղթանակ» զբոսայգում «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցին ապօրինի օտարված 17077,6 քմ մակերեսով հողամասը պետությանը վերադարձնելուն:  Վարչական դատարանի ակտը բողոքարկվել է վերաքննության կարգով. Դատախազությունը սպասում է Վերաքննիչ վարչական դատարանի ակտին: Դատախազության կողմից համայնքային շահի պաշտպանության գործընթացն ակտիվ փուլում է ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլ նաև մարզերում: Օրինակ՝ Շիրակի մարզի դատախազությունը, համայնքային շահի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, դատարան է ներկայացրել վիճարկման 22 հայց: Հայցերից մեկով Շիրակի մարզի դատախազությունը պահանջում է պետությանը վերադարձնել Գյումրի քաղաքի կենտրոնական զբոսայգու տարածքում գտնվող Շչորս փողոցի թիվ 2, 2/5, 2/4 հողամասերը և նույն փողոցի թիվ 2/3, 2/2 հասցեներում գտնվող ջրավազանի զբաղեցրած հողամասերը, որոնք «Կումայրի» արգելոց հուշարձանի տարածք են, ունեն հանրապետական նշանակության հուշարձանի կարգավիճակ և չէին կարող օտարվել: Ես արդեն նշեցի երկու ամսվա ընթացքում համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերի ընդհանուր թիվը: Դրանցից 60-ից ավելին՝ մարզերի դատախազությունների կողմից է:
Դատախազությունն իր այս գործառույթը շարունակելու է հետևողականորեն իրականացնել և վստահ եմ, որ մոտ ապագայում, գուցե կրկին Ձեր հարցերին պատասխանելիս, առարկայական կխոսեմ ոչ թե հայցերի, այլ դատարանների ակտերի և համայնքներին վերադարձված գույքերի մասին:
Բարեփոխումների հաջորդ ոլորտը կադրայինն է. այս մասին տարբեր առիթներով խոսել եմ: Կադրային առումով մոտեցումս անփոփոխ է. որպես գլխավոր դատախազ իմ պատասխանատվությունն ու հաջողությունը ես ցանկանում եմ կիսել այն դատախազների հետ, որոնք բարեվարք են, ունեն մասնագիտական գիտելիքների բարձր նշաձող, աշխատասեր են, ազնիվ, կատարելագործում են իրենց որակները և ամենակարևորը՝ նվիրված են իրենց մասնագիտությանն ու հայրենիքին:
Կադրային առումով շատ կարևորում եմ երիտասարդների՝ ուսանողների և աշակերտների հետ տարվող աշխատանքը: Մասնագիտական կողմնորոշման առումով մենք հնարավորություն ենք տալիս ուսանողներին մեզ մոտ անցնել պրակտիկա, պարբերաբար հանդիպումներ ունենալ դատախազների հետ, նախքան դատախազների ցուցակում ընդգրկվելը՝ աշխատանքի անցնել Դատախազության աշխատակազմում:
Ինձ հաճախ են հարցնում կանանց ներգրավվածության մասին: Կանխատեսելով այս հարցը՝ նշեմ, որ խելացի և իրենց մասնագիտությանը նվիրված կանայք, վստահաբար, իրենց տեղն ունեն Դատախազությունում, այդ թվում՝ բարձր պաշտոններում:  Կանայք գիտեն Դատախազությունում գործող կանոնի մասին՝ մենք շատ ենք աշխատում և գերպատասխանատվությամբ ենք վերաբերվում մեր աշխատանքին:
Ես նշեցի բարեվարքության մասին և կցանկանայի ընդգծել, որ այս տասն ամիսների ընթացքում դատախազների ընդհանուր թվի մոտ մեկ երրորդն անցել է բարեվարքության ստուգում: Դատախազությունում տեղի ունեցող կադրային բոլոր փոփոխությունները՝ նշանակումներն ու աշխատանքից ազատումները, հրապարակվում են պաշտոնական կայքում: Կայքում հրապարակվում են նաև թափուր հաստիքների վերաբերյալ հայտարարությունները:
Բարեփոխումների տրամաբանությունը մեկն է՝ համակարգում թողնել ինստիտուցիոնալ հետք, դրական առումով՝ անդառնալիության կետեր:
Կցանկանայի խոսեինք նաև մարտահրավերների և խնդիրների մասին. դրանք շատ են՝ սկսած քրեական վարույթների, դատական քննության ժամկետների ձգձգումից մինչև կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացում, կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության որակ: Վստահ եմ՝ այս առումով հարցեր ունեք:
1115861.jpg (34 KB)
- Տիկի՛ն Վարդապետյան, նշեցիք քրեական գործերի քննության ժամկետների ձգձգման՝ «ուշացած» արդարադատության մասին։ Ինչպե՞ս եք տեսնում այս խնդրի լուծումը, որովհետև շատ քաղաքացիներ հենց այս խնդրի առկայության պատճառով կորցնում են վստահությունը իրավապահ համակարգի նկատմամբ։
- «Ուշացած» արդարադատությունը շարունակում է գոյություն ունենալ: Այս խնդրի մասին առաջին անգամ խոսել եմ նախորդ տարի, երբ առաջադրվել էի գլխավոր դատախազի պաշտոնում:
Դատախազության 2022 թվականի գործունեության հաղորդման մեջ առանձին գլուխ հատկացրինք քրեական գործերով քննության ժամկետների ձգձգման խնդրին, որտեղ օրինակներով ներկայացված են «ուշացած» արդարադատության վերաբերյալ իմ կողմից բարձրաձայնված մտահոգությունները: Քրեական գործերի ժամկետների ձգձգման պատճառները բազմաշերտ են՝ ունեն օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ կողմեր: Օբյեկտիվ կողմերից է քրեական վարույթների քանակի աճը, սուբյեկտիվ կողմերից է վարույթն իրականացնող մարմինների ոչ բարեխիղճ վերաբերմունքն իրենց պարտականությունների նկատմամբ, նույն գործով դատավորների հաճախակի փոփոխությունը, տևական ժամանակ վարութային գործողություններ չձեռնարկելը, դատախազական հսկողական և վերահսկողական մեխանիզմների ոչ լիարժեք կիրառումը և այլն:
Գլխավոր դատախազի պաշտոնը ստանձնելու օրվանից հանձնարարական եմ տվել բոլոր ստորաբաժանումներին՝ բացառել դատախազների կողմից դատական նիստերին անհարգելի բացակայությունները:
Այս տարեսկզբին սահմանվել են 6 և 8 ամիսներից երկար քննվող քրեական վարույթների ձգձգման պատճառները քննարկելու կարգը և ժամկետները: Հանձնարարականից երկու ամիս անց ինձ զեկուցվեց, որ գլխավոր դատախազի տեղակալների և վարչությունների կողմից քննարկվել է շուրջ 1200 գործ, դրանց գերակշռող մասի վերաբերյալ տրվել են գործերն ավարտելու հանձնարարականներ: Հանձնարարականի արդյունքների ամփոփման գործընթացը պարբերական բնույթ է կրում: Գործերի քննության ժամկետների հարցն իմ ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում է:
HAY_8527.JPG (777 KB)
- Տիկի՛ն Վարդապետյան, Դուք Ռուսաստանի գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի միջնորդությամբ արդեն երկու անգամ հանդիպել եք Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի հետ: Ինչպե՞ս եք գնահատում այդ հանդիպումները, ի՞նչ էական արդյունքներ կարող եք առանձնացնել, արդյոք առաջիկայում ևս կլինե՞ն նմանատիպ հանդիպումներ:
- 2022 թվականի տարեվերջին Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազից ստացա Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի հետ եռակողմ ձևաչափով հանդիպելու առաջարկ, որն ընդունեցի, քանի որ նման ձևաչափով յուրաքանչյուր քննարկում հնարավորություն է առարկայական  խոսելու Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված պարտավորությունների կատարման մասին: Դատախազության համար առաջնահերթություն է եռակողմ հայտարարության՝ մարդասիրական պարտավորություններին վերաբերող 8-րդ կետը: 2022 թվականի տարեվերջին տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման առանցքում Ադրբեջանի կողմից մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների հարցն էր:
Եռակողմ ձևաչափով ևս մեկ հանդիպում կայացավ այս տարվա հունիսին՝ կրկին ՌԴ գլխավոր դատախազի նախաձեռնությամբ: Այս համատեքստում չեմ կարող չընդգծել ռուս գործընկերոջս ջանքերը՝ այս զգայուն հարցի օր առաջ հանգուցալուծման ուղղությամբ, սակայն փաստ է, որ այդ հանդիպումներից շոշափելի արդյունքներ դեռևս չկան:
Ես չեմ դադարելու այս հարցը բարձրաձայնել դատախազական հանրության շրջանում: Դուք հարցնում եք՝ արդյո՞ք առաջիկայում կլինեն նման հանդիպումներ, այո՛, կլինեն, որովհետև, եթե նման ձևաչափով հանդիպումներին իմ մասնակցությունը հնարավորություն կստեղծի հայրենիք վերադարձնել մեր տղաներին, ապա, այո՛, ես մասնակցելու եմ, խոսելու եմ, բարձրաձայնելու եմ Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական միջազգային պահանջները կատարելու անհրաժեշտությունը և թույլ չեմ տալու ադրբեջանական կողմին անտարբերության մատնել հարցը:
HAY_8467.JPG (1016 KB)
-Դատախազության 2022 թվականի գործունեության մասին հաղորդման մեջ նշված է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է հանցագործության դեպքերի աճ 24,4 տոկոսով։ Կա՞ արդյոք վերլուծություն, թե ինչով է պայմանավորված հանցագործությունների թվի աճը. բացահայտումնե՞րն են շատացել, նոր օրենսգի՞րքն է պատճառը, թե՞ այլ հանգամանքներ կան։
-2022 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է հանցագործության մոտ 37 հազար դեպք: Այս ցուցանիշը 2021 թվականի համադրությամբ մոտ 24 տոկոսով աճել է: Վերլուծությունները վկայում են, որ պատճառներից մեկը քրեադատավարական օրենսդրության փոփոխությունն է. հավանաբար տեղեկացված եք, որ նոր օրենսգրքով վերացել է նյութերի նախապատրաստման փուլը, և յուրաքանչյուր հաղորդման դեպքով, որին ողջամտորեն կարող է տրվել Քրեական օրենսգրքով նախատեսված որևէ արարքին համապատասխանելու նախնական իրավական գնահատական, նախաձեռնվում է քրեական վարույթ:
Քրեադատավարական օրենսդրության փոփոխությունից բացի, չպետք է մոռանալ, որ հանցավորությունը համակարգային և ինքնավերարտադրվող երևույթ է: Երբեմն այդ համակարգայնության մեջ կան անսպասելի կապեր: Օրինակ՝ ընտանեկան բռնության առանձին դեպքեր պայմանավորված են անձի մոտ կուտակված անհասցե ատելությամբ և ագրեսիայով, ագրեսիայի կամ բռնության մթնոլորտում գտնվող չափահաս կամ անչափահաս անձը ձգտում է «փախուստի», իսկ «փախուստի» ամենահեշտ ճանապարհը կախվածությունների օբյեկտներն են՝ մոլեխաղերը, ալկոհոլը, համակարգչային խաղերը, թմրամիջոցները: Այլ խոսքով՝ ատելությունը հանգեցնում է ագրեսիայի, ագրեսիան՝ կախվածության:
Հանցավորության մասին խոսելիս՝ չպետք է մոռանալ, որ մենք գործ ունենք անձի հետ, որը կատարում է հանցանք: Հանցանք կատարած անձի հոգեհուզական նկարագրի մեջ կարևոր տեղ ունի տագնապայնության զգացումը, որը անգիտակցական վախն է՝ սոցիալական և կենսաբանական ստատուսի համար: Կենսաբանական ստատուսի համար վախը հանգեցնում է բռնության դրսևորումների, սոցիալական ստատուսի համար վախը՝ կոռուպցիոն և շահադիտական հանցագործությունների:
Եթե ընդհանրացնենք, Ձեր կողմից նշված ցուցանիշը պետք է դիտել ամբողջության մեջ, որը ներառում է իմ կողմից նշված հանգամանքները և հանցագործությունների բացահայտման տոկոսի նվազումը:
HAY_8542.JPG (675 KB)
-Հանցավորության անսպասելի կապերին անդրադառնալիս՝ Դուք հպանցիկ նշեցիք թմրամիջոցների մասին, մինչդեռ թմրամիջոցների գործածումը և դրանց ապօրինի շրջանառությունը վերջին տարիներին Հայաստանում աճել է և, համաձայնվեք, որ դրա պատճառը միայն ագրեսիան չէ: Արդյո՞ք բավարար եք գնահատում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարը և ինչպե՞ս կարող են ծնողներն իրենց երեխաներին պաշտպանել այդ չարիքից:
-Շատ կարևոր հարց եք բարձրացնում: Ցավով պետք է արձանագրեմ, որ ո՛չ, բավարար չեմ համարում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի առկա ձևաչափը: Ջանքեր գործադրվում են, փորձ է արվում փոխել քննության մարտավորությունն ու որակը, սակայն արդյունքների մասին վաղ է խոսել:
Նախաքննության գաղտնիության ապահովման անհրաժեշտությունն ինձ թույլ չի տալիս մանրամասներ հայտնել կոնկրետ գործերով քննության ընթացքի վերաբերյալ, սակայն, նշեմ, որ թմրամիջոցների խոշոր խմբաքանակների ներկրումների մասով միջազգային իրավական օգնության շրջանակներում ակտիվ աշխատանք է տարվում, այդ թվում՝ ենթադրյալ հանցանք կատարած անձանց Հայաստան արտահանձնելու ուղղությամբ:
Անչափահասների շրջանում թմրամիջոցների գործածման կանխարգելման առումով առաջնային նշանակություն ունի թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ համակարգված քրեաիրավական պայքարը, դրա հետ մեկտեղ, սակայն, կանխարգելիչ առումով ընտանիքը ևս լուրջ դերակատարություն կարող է ունենալ: Անչափահասի համար թմրամիջոցը «երջանկության», «հետաքրքիր փորձառության» խաբկանք է: Որպես կանոն, առաջին անգամ փորձելը հենց այդ խաբկանքի մասին լսած խոստումն է: Կարծում եմ՝ երեխաների հետ պետք է խոսել թմրամիջոցների բացասական հետևանքների մասին, նրանց պետք չի վախեցնել, պետք է փաստարկված պատմել, որ թմրամիջոցը քեզ վայրկյանական թվացյալ ուրախություն պատճառելու դիմաց խլելու է կենսական էներգիադ: Երեխաների հետ անհրաժեշտ է ոչ վիրտուալ, այլ իրական կյանքում ժամանակ անցկացնել, խոսքս ոչ թե ծնողի ֆիզիկական ներկայության, այլ երեխայի հետ անցկացրած որակյալ և բովանդակություն ունեցող ժամանակի մասին է, օրինակ՝ միասին ֆուտբոլ, շախմատ խաղալը, նկարելը, բնության մեջ ակտիվ ժամանցը և այլն, որի արդյունքում ծնողի և երեխայի միջև ձևավորվում է կայուն հուզական կապ: Վերլուծությունները փաստում են, որ ծնողի հետ իրական հուզական կապ ունեցող երեխան խնդրահարույց իրավիճակներում քիչ է հակված «փախուստի» դեպի համակարգչային խաղեր, թմրեցնող նյութեր, ալկոհոլ և այլն: Ժամանակակից սպառողական հասարակություններում, որտեղ հուզական կապի բացակայությունը լրացվում է նյութական առարկաներով, երեխաները հակված են մտածել, որ ամեն ինչ հնարավոր է գնել, ուստի հեշտ են գայթակղվում «ուրախության, երաջանկության» խաբկանք ստեղծող, արտաքինից գեղեցիկ տեսք ունեցող թմրամիջոցների առաջարկով: Անհատական մակարդակում, կարծում եմ՝ երեխային պաշտպանելու եղանակը ծնողի հետ վստահելի, հուզական կապն է:
HAY_8516.JPG (748 KB)
-Տիկի՛ն Վարդապետյան, Գլխավոր դատախազությունն այս տարի տոնեց հիմնադրման 105-ամյակը: Ինչպե՞ս եք գնահատում այդ առիթով անցկացված խորհրդաժողովի արդյունքները:
-Օրեր առաջ՝ հուլիսի 1-2-ին, Դատախազությունը տոնեց կազմավորման 105-ամյակը: Մեր միջազգային գործընկերների՝ Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական միության աջակցությամբ, կազմակերպվեց խորհրդաժողով՝ «Դատախազության անկախությունը՝ որպես իրավունքի գերակայության երաշխավոր» թեմայով: Խորհրդաժողովին մասնակցեցին Հայաստանի գործադիր և դատական իշխանության ղեկավարները, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանները, իրավապահ կառույցների ղեկավարները, Եվրոպայի խորհրդի հինգ անդամ երկրների գլխավոր դատախազները, բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ Եվրոպայի խորհրդից, Դատախազների միջազգային ասոցիացիայից և Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալությունից: Խորհրդաժողովի ավարտին պանելային քննարկումների և զեկույցների արդյունքներն ամփոփող փաստաթուղթ ընդունվեց:
Ինձ համար մեծ պատիվ էր նման բարձրաստիճան խորհրդաժողովը Հայաստանում կազմակերպելն ու եվրոպացի գործընկերներիս Հայաստանում հյուրընկալելը: Ես վստահ եմ, որ Խորհրդաժողովի մասնակիցները մեր երկրից մեկնեցին Հայաստանը բացահայտած և վերադառնալու ցանկությամբ: Ես ուրախ եմ, որ պրոֆեսիոնալ քննարկումներից բացի, մեզ հաջողվեց եվրոպացի գործընկերներին պատմել Հայաստանի մշակութային և ազգային հարստության մասին:
Այս խորհրդաժողովի արդյունավետության վերաբերյալ դրական արձագանքների շնորհիվ՝ Եվրոպայի խորհրդի գործընկերներիս հետ արդեն ունենք նախնական պայմանավորվածություն՝ առաջիկայում ևս մեկ խորհրդաժողով անցկացնել, որն ավելի ընդգրկուն աշխարհագրություն կունենա և նվիրված կլինի ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտին:

Существующий формат борьбы с незаконным оборотом наркотиков не считаю достаточным: генеральный прокурор Армении
Существующий формат борьбы с незаконным оборотом наркотиков не считаю
достаточным: генеральный прокурор Армении
Генеральный прокурор Анна Вардапетян существующий формат борьбы с незаконным оборотом наркотиков не считает достаточным, но, в то же время уверяет, что усилия в этом направлении предпринимаются, предпринимается попытка изменить характер и качество расследования, но о результатах говорить пока рано.
По случаю 105-летия образования прокуратуры «Арменпресс» беседовал с главным прокурором РА Анной Вардапетян. В ходе интервью Вардапетян рассказала о своих достижениях на посту генпрокурора, ближайших планах, «опаздывающем» правосудии, росте преступлений, также коснулась результатов встреч с генпрокурором Азербайджана Кямраном Алиевым и конференции, посвященной созданию прокуратуры.
- Госпожа Вардапетян, Вы уже почти год занимаете должность главного прокурора. Хотел бы спросить об основных достижениях, которых Вы добились в течение этого года
- Благодарю за последовательное приглашение на интервью. Хотя десять месяцев - не большой срок, чтобы говорить об ощутимых результатах, тем более, что результаты должны быть не громкими, а ощутимыми для каждого члена общества, поэтому в этом контексте выделю несколько важных для нас продуктивных перемен.
Во-первых, это законодательная реформа, принятая Национальным собранием в марте 2023 года, в соответствии с которой прокуратуре были предоставлены полномочия возбуждать иск о защите интересов общества в суде. Это означает, что прокуратура имеет право обжаловать в суде приказы и решения руководителей органов местного самоуправления, на основании которых были незаконно изъяты парки общественного пользования, детские сады и другие подобные объекты недвижимого имущества. Эта прокурорская власть преследует одну цель: вернуть обществу незаконно экспроприированную недвижимость. Через два месяца после передачи мандата прокуратуре количество исков, возбужденных в целях защиты общественных интересов, достигло 235. Одним из исков мы оспариваем в суде процесс отчуждения земельного участка на территории, занимаемой спортивным комплексом «Reebok», в пользу физического лица, другим - процесс узаконения добровольно построенных зданий в парке «Вардавар» и отчуждения их физическим и юридическим лицам. У нас есть иски, связанные с отчуждением территорий парков, не подлежащих отчуждению. Это и «Студенческий» парк и парк «Комитас», земельный участок площадью 533,4 квадратных метра с территории парка «Нансен» административного района Нор Норк. 26 апреля 2023 года Административным судом было вынесено очень важное решение, удовлетворившее иск Генеральной прокуратуры к гостинице «Голден Палас» и компаниям СП «Голден Палас». В иске речь шла о возвращении государству незаконно отчужденного отелем «Голден Палас» в парке Победы участка площадью 17 077,6 кв. Акт Административного суда обжалован в порядке повторной экспертизы. Прокуратура ждет акта Апелляционного административного суда. Процесс защиты общественных интересов прокуратурой находится в активной стадии не только в столице, но и в областях. Например, прокуратура Ширакской области в рамках полномочий по возбуждению дела о защите общественных интересов направила в суд 22 иска. В одном из исков прокуратура Ширакской области требует от государства вернуть государству земельные участки №2, 2/5, 2/4 по улице Щорса в районе Центрального парка города Гюмри и земли, занятые бассейном по №№ 2/3, 2/2 по той же улице, которые являются территорией памятника-заповедника «Кумайри», имеют статус памятника республиканского значения и не могут быть отчуждены. Я уже упоминала общее количество обращений за защиту интересов сообщества за два месяца. Из них более 60 - из областных прокуратур.
Прокуратура будет и дальше последовательно выполнять эту функцию, и я уверена, что в ближайшее время, возможно, и еще раз отвечая на ваши вопросы, я буду объективно говорить не о судебных исках, а о судебных актах и ​​возвращенном имуществе.
Следующее направление реформ - кадровое. Я говорила об этом по разным поводам. В плане персонала мой подход неизменен. Как генеральный прокурор, я хочу разделить свою ответственность и успех с теми прокурорами, которые порядочны, имеют высокий уровень профессиональных знаний, трудолюбивы, честны, совершенствуют свои качества и, самое главное, преданы своей профессии и своей стране.
В кадровом плане большое значение придаю работе с молодежью, студентами и учащимися. В плане профессиональной ориентации мы даем студентам возможность пройти у нас практику, иметь регулярные встречи с прокурорами, до включения в список прокуроров, работать в органах прокуратуры.
1115861.jpg (34 KB)
Меня часто спрашивают об участии женщин. Предвосхищая этот вопрос, отмечу, что умные и целеустремленные женщины, безусловно, имеют место в органах прокуратуры, в том числе и на высоких должностях. Женщины знают правило прокуратуры: мы много работаем и относимся к своей работе с особой ответственностью.
Я упомянула о порядочности и хочу подчеркнуть, что за эти десять месяцев около трети от общего числа прокуроров прошли проверку на порядочность. Все кадровые изменения в прокуратуре - назначения и увольнения публикуются на официальном сайте. Объявления о вакансиях также публикуются на сайте.
Логика реформ одна: оставить в системе институциональный след в положительном смысле точки необратимости.
Я также хотела бы поговорить о вызовах и проблемах. Их много, начиная от затягивания уголовных производств, судебных заседаний, заканчивая банкротством, повышением эффективности борьбы со взяточничеством, качества расследования коррупционных преступлений. Я уверена, что у вас есть вопросы и по этому поводу.
- Госпожа Вардапетян, Вы упомянули о затягивании рассмотрения уголовных дел, «задержке» правосудия. Как Вы видите решение этой проблемы, ведь многие граждане теряют доверие к правоохранительной системе именно из-за этой проблемы?
- «Запаздывающее» правосудие продолжает существовать. Об этой проблеме я впервые говорила в прошлом году, когда меня выдвигали на должность Генерального прокурора.
В отчете о деятельности прокуратуры за 2022 год мы посвятили вопросу затягивания рассмотрения уголовных дел отдельную главу, где на примерах представлены высказанные мною опасения по поводу «задержки» правосудия. Причины задержки рассмотрения уголовных дел многогранны: они имеют объективный и субъективный аспекты. С объективной стороны это - увеличение количества уголовных производств, с субъективной - недобросовестное отношение органов, ведущих производство, к своим обязанностям, частая смена судей по одному и тому же делу, непринятие административных мер в течение длительного времени, неполное применение механизмов прокурорского надзора и контроля и т.д.
Со дня вступления на должность генерального прокурора я дала указание всем ведомствам исключить неуважительное отсутствие прокуроров на судебных заседаниях.
В начале текущего года определены порядок и сроки рассмотрения причин задержки уголовных дел более чем на 6 и 8 месяцев. Через два месяца после назначения мне доложили, что около 1200 дел рассмотрены заместителями прокуроров и отделов, по большинству из них даны указания о доведении дел до конца. Процесс подведения итогов поручения носит периодический характер. Вопрос о сроках рассмотрения дел находится в центре моего ежедневного внимания.
- Госпожа Вардапетян, Вы уже дважды встречались с генеральным прокурором Азербайджана Кямраном Алиевым при посредничестве генерального прокурора России Игоря Краснова. Как Вы оцениваете эти встречи, какие значимые результаты можете выделить, будут ли подобные встречи в ближайшее время?
- В конце 2022 года мне поступило предложение генерального прокурора Российской Федерации встретиться с генеральным прокурором Азербайджана в трехстороннем формате, которое я приняла, поскольку каждое обсуждение в таком формате - это возможность объективно поговорить о выполнении обязательств, предусмотренных Трехсторонним заявлением лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года. Пункт 8 заявления о гуманитарных обязательствах является приоритетом для обвинения. В центре трехсторонней встречи, состоявшейся в конце 2022 года, был вопрос армянских военнопленных, все еще удерживаемых Азербайджаном.
Очередная трехсторонняя встреча состоялась в июне этого года опять же по инициативе генерального прокурора Российской Федерации. В этом контексте не могу не отметить усилия моего российского коллеги по решению этого болезненного вопроса, но фактом остается то, что ощутимых результатов от этих встреч до сих пор нет.
Я не перестану поднимать этот вопрос в прокурорском сообществе. Вы спрашиваете, будут ли такие встречи в ближайшее время, да, будут, потому что если мое участие во встречах в таком формате создаст возможность вернуть наших ребят на родину, то да, я буду участвовать, буду выступать, подниму необходимость выполнения Азербайджаном международных гуманитарных требований и не позволю азербайджанской стороне игнорировать этот вопрос.
- В отчете о деятельности прокуратуры за 2022 год отмечается, что в Республике Армения зафиксирован рост уголовных дел на 24,4 процента. Есть ли анализ причин роста количества преступлений? Есть ли и другие открытия, причина в новом законе или есть и другие обстоятельства?
- В течение 2022 года в Республике Армения зарегистрировано около 37 000 преступлений. Этот показатель увеличился примерно на 24 процента по сравнению с 2021 годом. Анализ показывает, что одной из причин является изменение уголовно-процессуального законодательства. Вы, наверное, в курсе, что новый кодекс исключает стадию подготовки материалов, а уголовное дело возбуждается по каждому сообщению, которому можно обоснованно дать предварительную юридическую оценку соответствия тому или иному деянию, предусмотренному УК.
Помимо изменения уголовного законодательства, нельзя забывать, что преступность - явление системное и самовоспроизводящееся. Иногда в этой системе возникают неожиданные соединения. Например, отдельные случаи домашнего насилия обусловлены накопившейся в человеке безответной ненавистью и агрессией, взрослый или несовершеннолетний в атмосфере агрессии или насилия стремится «убежать», а самый простой способ «убежать» - это объекты зависимостей: азартные игры, алкоголь, компьютерные игры, наркотики. Другими словами, ненависть ведет к агрессии, а агрессия ведет к зависимости.
Говоря о преступлении, нельзя забывать, что мы имеем дело с лицом, совершающим преступление. Важное место в психоэмоциональном профиле лица, совершившего преступление, занимает чувство тревоги, представляющее собой неосознанный страх за социально-биологический статус. Страх за биологический статус приводит к актам насилия, страх за социальный статус ведет к коррупции и спекулятивным преступлениям.
Если обобщить, то указанный вами показатель следует рассматривать в целом, включающем в себя названные мною обстоятельства и снижение процента раскрываемости преступлений.
- Говоря о неожиданных связях с криминалом, Вы вкратце упомянули о наркотиках, а употребление наркотиков и их незаконный оборот в Армении в последние годы увеличились, и согласитесь, что причина этого не только в агрессии. Достаточна ли борьба с незаконным оборотом наркотиков и как родители могут защитить своих детей от этого зла?
- Вы поднимаете очень важный вопрос. С сожалением должна сказать, что нет, я не считаю нынешний формат борьбы с незаконным оборотом наркотиков достаточным. Прилагаются усилия, предпринимается попытка изменить характер и качество расследования, но о результатах говорить пока рано.
Необходимость обеспечения конфиденциальности предварительного следствия не позволяет мне раскрывать детали следственного процесса по конкретным делам, однако должна отметить, что в рамках международной правовой помощи ведется активная работа с ввозом крупных партий наркотиков, в том числе по экстрадиции подозреваемых преступников в Армению.
В плане профилактики наркомании среди несовершеннолетних первостепенное значение имеет системная уголовно-правовая борьба с незаконным оборотом наркотиков, однако серьезную роль в профилактике может сыграть и семья. Для несовершеннолетнего наркотик - это обманнное «счастье», «интересный опыт». Как правило, первая попытка - это обещание, которое вы услышали об этой афере. Я считаю, что с детьми нужно говорить о негативном влиянии наркотиков, их не нужно пугать, им нужно аргументированно рассказать, что наркотик отнимет у вас жизненную энергию в обмен на сиюминутное счастье. С детьми необходимо проводить время не виртуально, а в реальной жизни. Я имею в виду не физическое присутствие родителя, а качественное и содержательное время, проведенное с ребенком, например, совместная игра в футбол, игра в шахматы, рисование, активный отдых на природе и т. д., в результате чего между родителем и ребенком формируется устойчивая эмоциональная связь. Анализы подтверждают, что ребенок с реальной эмоциональной связью с родителем менее склонен «убегать» в компьютерные игры, наркотики, алкоголь и т. д. в проблемных ситуациях. В современном обществе потребления, где отсутствие эмоциональной связи компенсируется материальными объектами, дети склонны думать, что все можно купить, поэтому их легко соблазнить предложением наркотиков, создающих иллюзию «радости, счастья». На индивидуальном уровне я думаю, что способ защитить ребенка - это установить доверительную эмоциональную связь с родителем.
- Г-жа Вардапетян, Генеральная прокуратура в этом году отметила свое 105-летие. Как Вы оцениваете итоги состоявшейся по этому поводу конференции?
- Несколько дней назад, 1-2 июля, прокуратуре исполнилось 105 лет. При поддержке наших международных партнеров, Совета Европы и Европейского Союза была организована конференция на тему «Независимость прокуратуры как гарант законности». В конференции приняли участие руководители исполнительной и судебной власти Армении, аккредитованные в Армении послы, руководители правоохранительных структур, главные прокуроры пяти государств-членов Совета Европы, высокопоставленные представители Совета Европы, Международной ассоциации прокуроров и Агентства уголовного правосудия Европейского Союза. По итогам конференции был принят документ, обобщающий результаты панельных дискуссий и докладов.
Для меня было большой честью организовать конференцию такого высокого уровня в Армении и принять в Армении моих европейских коллег. Я уверена, что участники конференции покинули нашу страну, открыв для себя Армению и желая вновь вернуться сюда. Рада, что помимо профессиональных дискуссий нам удалось рассказать нашим европейским партнерам о культурном и национальном богатстве Армении.
Благодаря положительным отзывам об эффективности этой конференции у нас уже есть предварительная договоренность с коллегами из Совета Европы о проведении в ближайшее время еще одной конференции, которая будет иметь более обширную географию и будет посвящена институту конфискации имущества незаконного происхождения.