GIF. Մեզ կհաջողվի առաջ տանել տեխնոլոգիաները, հզորացնել Հայաստանը. FAST-ի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ
GIF. Մեզ կհաջողվի առաջ տանել տեխնոլոգիաները, հզորացնել Հայաստանը. FAST-ի
հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Գլոբալ նորարարական ֆորումը (GIF) կրկին Երևանում է հավաքել հայտնի դեմքերի, ոլորտի առաջատարների, որոնք նպատակ ունեն աջակցել Հայաստանին՝ առաջ տանելու, զարգացնելու տեխնոլոգիաները, գիտությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 5-ին ֆորումի բացմանն ասաց FAST (Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամ) հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Անդրե Անտոնյանը:
Նա ընդգծեց՝ արդեն չորրորդ անգամ անցկացվող Գլոբալ նորարարական ֆորումին մասնակցում են հայտնի դեմքեր, ոլորտի առաջատարներ:
«Բոլորն այստեղ են, որ աջակցեն մեզ, աջակցեն Հայաստանին՝ առաջ տանել տեխնոլոգիաները և բարելավել նորարարությունը: Մենք փորձում ենք բաց երկխոսություն ծավալել: Եվ հուսով եմ, որ մեզ կհաջողվի հզորացնել Հայաստանը և առաջ տանել տեխնոլոգիաները և վստահություն ունենալ համաշխարհային տեխնոլոգիական համայնքի կողմից»,-ասաց Անտոնյանը:
Գլոբալ նորարարական ֆորումը սկսել է անցկացվել 2017 թվականից, ամեն տարի տեխնոլոգիաների և գիտության առաջատար դեմքեր հավաքվել են Երևանում, որպեսզի կիսվեն իրենց գաղափարներով և ներկայացնեն դա պրակտիկ կիրառելու հմտությունները: Քննարկվել են մեքենայական ուսուցումը, հետազոտական գիտությունը, ինժեներությունը՝ որպես էվոլյուցիա և բանականության վերափոխումը: Երկու տարի դադարից հետո ֆորումը կրկին վերադարձել է:
Անտոնյանը վստահեցրեց. «Վերադարձել ենք նոր գաղափարներով, նոր էներգիայով, որպեսզի ձևավորենք էկոհամակարգը, որը նպաստում է գիտությանը, տեխնոլոգիաներին, առաջընթացին, նորարարությանը: Եվ վստահ եմ, որ գիտությունն ու նորարարությունն ավելի հզոր են դարձել, արհեստական բանականությունը շատ արագ է զարգանում, բարդանում և ավելի մեծ կարևորություն ստանում հասարակության համար: Արհեստական բանականությունը ներթափանցում է կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներ: Եվ մենք փորձում ենք բացահայտել տեխնոլոգիաների և մարդու կյանքի կապը»:
Նա վիճակագրական տվյալներ ներկայացրեց արհեստական բանականության վերաբերյալ: Հետևյալ կանխատեսումը կա՝ մինչև 2025 թվականը 85 մլն աշխատատեղ է վերանալու, դրա հետ մեկտեղ 97 մլն նոր աշխատատեղեր են ստեղծվելու:
Անտոնյանը անդրադարձավ նաև FAST-ին ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանում գիտական և տեխնոլոգիական զարգացում ապահովելու համար ստեղծված հիմնադրամն ապահովել է բավականին լուրջ առաջընթաց:

‘We will manage to advance technologies, strengthen Armenia’ – Chair of FAST Board of Trustees says at GIF
‘We will manage to advance technologies, strengthen Armenia’ – Chair of FAST Board of
Trustees says at GIF
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. The Global Innovation Forum (GIF) has again gathered famous figures, leaders of the field in Yerevan who are here to support Armenia to advance technology and science, André Andonian, Chairman of the Board of Trustees of the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) said during the opening ceremony of the Forum.
“Everybody is here to support Armenia, to support us to advance technology and skill up innovation. We have participants from Armenia and around the world. We are all engaged here in an open dialogue, and hopefully, strengthen Armenia but also advance technology and build mutual respect and trust with local science and tech community”, he said.
André Andonian said that the Forum is being held since 2017, and each year outstanding science and tech professionals gather here in Yerevan to share their ideas, vision.
“We are back with new ideas, with fresh energy, to support the advancement of the ecosystem to science technology and innovation. I believe that science and innovation have become even more powerful. And artificial intelligence is growing rapidly and is important for the society and the industry”, he stated.
Mr. Andonian presented also statistics of artificial intelligence, stating that according to the forecasts until 2025, 85 million jobs will be eliminated, but at the same time 97 million jobs will be created.
He also touched upon FAST, stating that the Foundation, that was created to ensure scientific and technological development in Armenia, has registered significant achievements.