«իԳործ» ծրագրի երկրորդ փուլի մասնակիցների 70 տոկոսը հայրենադարձվել է. 50 մասնագետ ստացավ վկայական
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» 2021 ծրագրի հանդիսավոր փակման արարարողության շրջանակում 50 մասնագետ ստացավ վկայականներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, փոխնախարարներ, ծրագրի մասնակիցները, ովքեր 1 տարի առաջ տարբեր երկրներից Հայաստան են ժամանել և աշխատել պետական կառույցներում:
Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն հայտնեց մասնակիցներին իրենց ոլորտներում նվիրված աշխատանքի համար:
«իԳործ» 2021-ի շրջանակներում ծրագրեր իրականացվեցին առողջապահության, կրթության, մշակույթի, սոցիալական աշխատանքի, տարածքային կառավարման, էկոնոմիկայի և ներդրումների բնագավառներում: Մեր բոլոր մասնակիցներն իրենց ոլորտներում հիանալի մասնագետներ են: Մասնակիցների մեծ մասը՝ մոտ 70 տոկոսը, հայրենադարձվելու որոշում են  կայացրել, մի մասը  կմնա պետական համակարգում, իսկ մյուսը՝ աշխատանքի կանցնի մասնավոր ոլորտներում»,- ասաց նա:
Սինանյանը նշեց, որ ծրագրի մասնակիցները, գործունեություն են ծավալել պետական համակարգում  ըստ պետական օղակների կողմից ներկայացված մասնագիտական կարիքների և հնարավորություն են  ունեցել ներդնել սեփական փորձն ու գիտելիքները համապատասխան ոլորտների բարելավման և զարգացման, քաղաքականության ու ծրագրերի մշակման գործում:
«Մենք մասնակիցներին ընտրել ենք հատուկ չափորոշիչներով՝ անձը պետք է ունենար մագիստրոսի կամ ավելի բարձր աստիճան, պատրաստ լիներ մեկ տարի բնակվել և աշխատել Հայաստանում»,- ասաց Սինանյանը։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանն ընդգծեց, որ այն մասնագիտական և մարդկային ռեսուրսը, որը ծրագիրը տալիս է՝ Հայաստանը դրա կարիքը շատ ունի: «իԳործ» ծրագիրը նաև փորձի փոխանակման և նոր մշակույթի ներդրման լավ հնարավորություն է:
Ռուսաստանում ծնված և երկար տարիներ ապրած Վահան Մկրտչյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ այս ծրագիրը ամենալավ միջոցն էր վերադառնալ հայրենիք: «Ես ծրագրի միջոցով աշխատում էի Երևանի քաղաքապետարանում: Այն ինձ տվեց մեծ շրջապատ, կապեր, ընկերներ և թույլ տվեց հասկանալ, թե Հայաստանի կառավարությունն այսօր ինչպես է աշխատում»,-ասաց Վահան Մկրտչյանը:

iGorts: 70% of second stage of program participants repatriated
YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. 50 Diaspora-Armenian specialists received certificates during the closing ceremony of the iGorts 2021 program in the government of Armenia.
The ceremony was attended by High Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia Zareh Sinanyan, deputy ministers, program participants who arrived in Armenia from abroad a year ago for working in a public sector.
Zareh Sinanyan thanked the participants for the dedicated work in their fields.
“Within the framework of iGorts program, projects were implemented in healthcare, education, culture, social, labor, territorial administration, economy and investment sectors. All our participants are amazing specialists in their spheres. Most of the participants, nearly 70%, have made a decision to repatriate, some part will stay in the public administration and others will start working in the private sector”, he said.
“We have selected the participants with special criteria, as the applicant must have had a Master’s or a higher degree and been ready to live and work in Armenia for a year”, Sinanyan said.
Deputy Minister of Labor and Social Affairs Ruben Sargsyan stated that Armenia highly needs the professional and human resource that this program provides. iGorts program is also a good opportunity for exchange of experience and introduction of a new culture.
Vahan Mkrtchyan, who was born and lived in Russia for many years, told ARMENPRESS that this program was the best mean of returning back to the homeland. “I was working at the Yerevan City Hall through the program. It gave me a great circle, ties, friends and enabled to understand how the Armenian government is working today”, he said.