Դադարե՛ք անտեսել, ճանաչե՛ք Արցախի անկախությունը.ԱՄՆ դեսապանատան դիմաց բողոքի ակցիա է ընթանում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բազմաթիվ քաղաքացիներ Երևանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանատան դիմաց բողոքի ակցիա են կազմակերպել՝ ԱՄՆ-ի ուշադրությունը հրավիրելով Արցախում թուրք-ադրբեջանական ուժերի, սիրիացի վարձկանների վայրագրությունների վրա, պահանջելով, որ ԱՄՆ դեսպանը կամ դեսպանատան որևէ ներկայացուցիչ այցելի Ստեփանակերտ, Շուշի և այլ քաղաքներ՝ տեսնելու և արձանագրելու այդ վայրագրությունների արդյունքները: Ցուցարարները պահանջում են նաև ճանաչել Արցախի անկախությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կրթության փորձագետ Անահիտ Բախշյանը, մասնավորապես, ասաց. «Հայաստանն այսօր Արցախի հետ միասին կռիվ է տալիս ահաբեկչական Թուրքիայի, Ադրբեջանի և սիրիական ահաբեկիչների դեմ: Դուք չեք կարող անտարբեր նայել այս ամենին, դուք իրավունք չունեք ուղղակի»:
Նա շեշտեց՝ եթե այս ամենը չկանխվի, այդ ահաբեկիչները կհասնեն նաև ԱՄՆ:  Հավաքվածները նշեցին, որ այդ ահաբեկիչների դեմ այսօր պարիսպ է կանգնեցնում հայ ժողովուրդը: Նրանք հարց բարձրացրին՝ ինչո՞ւ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը չի այցելում Ստեփանակերտ, Շուշի, Հադրութ և այլ քաղաքներ՝ տեսնելու ադրբեջանական կողմի վայրագրությունները: «Ո՞վ խոսեց Ստեփանակերտի, Շուշիի, Հադրութի մասին, ո՞վ խոսեց ավերված եկեղեցու մասին»,- նշեցին հավաքվածները:
Նրանք կոչ են անում անմասն չմնալ հայ ժողովրդի ցավին, դադարեցնել Ադրբեջանի և Թուրքիայի ագրեսիան: Ցույցի մասնակիցները վանկարում են. «Դեսպան, դուրս արի», «Ճանաչեք Արցախը», «Կանգնեցրեք ցեղասպանությունը»: Բարձրացված պաստառների վրա գրված է. «Ճանաչել Արցախը», « Ձեր լռությունը՝ նոր ցեղասպանություն», «Կագնեցնել Թուրքիայի ահաբեկչությունը», «Ալիև՝ ահաբեկիչ, Էդրողան՝ ահաբեկիչ» : Հավաքվածները շեշտադրում են, որ եթե այս ահաբեկչությունն այստեղ չկանխվի, տարածվելու է աշխարհով մեկ: Ցույցի մասնակիցները հայերեն և անգլերեն ելույթներ են ունենում, կոչեր անում, երգում հայրենասիրական երգեր, պահանջում, որ դեսպանատան ներկայացուցիչը դուրս գա՝ հանդիպելու իրենց և լսելու իրենց պահանջը:
Դեսպանատնից համաձայնեցին, որ հավաքվածներից երեք հոգի հանդիպեն իրենց ներկայացուցչի հետ՝ փոխանցելու բոլորի պահանջը: Դեսպանատնից, սակայն, թույլ չտվեցին, որ լրատվամիջոցները ներկա գտնվեն հանդիպմանը:

Прекратите игнорировать, признайте независимость Арцаха: у посольства США проходит акция протеста
Перед посольством США в Ереване организована акция протеста, направленная на то, чтобы обратить внимание США на зверства, совершаемые турецко-азербайджанскими силами и наемниками из Сирии в Арцахе.  Участники акции выступили с требованиями, обращенными к послу США или к любому представителю посольства посетить Степанакерт, Шуши и другие города Арцаха, чтобы на месте увидеть все это зверства. Протестующие также требовали признания независимости Арцаха.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявила Анаит Бахшян, специалист в области образования. “Сегодня Армения вместе с Арцахом ведет борьбу с террористами из Турции, Азербайджана и Сирии. Как Вы можете смотреть на все это с безразличием, Вы не имеете права”.
Она подчеркнула, что, если все это не остановить, эти террористы дойдут до Соединенных Штатов. Собравшиеся участники отметили, что сегодня именно армянский народ противостоит этим террористам. Они задали вопрос: почему посол США в Армении не посетит Степанакерт, Шуши, Гадрут и другие города, чтобы увидеть зверства азербайджанцев. “Никто не говорит о Степанакерте, Шуши, Гадруте, никто не говорит о разрушенной церкви”, - отмечали участники акции.
Они призвали не оставаться равнодушными к боли армянского народа, остановить агрессию Азербайджана и Турции. Участники демонстрации скандировали “Признайте Арцах”, “Остановите геноцид”. Призывы были и на их плакатах: “Признать Арцах”, “Ваше молчание  равносильно новому геноциду”, “Остановить терроризм Турции”, “Алиев - террорист, Эрдоган - террорист”. Собравшиеся подчеркивали, что если не остановить терроризм в зоне конфликта, он распространится по всему миру. Участники митинга скандировали на армянском и на английском языках, пели патриотические песни. Они требовали выхода посла или представителя посольства, для того, чтобы выслушать их требования.
В посольстве согласилось, чтобы трое из собравшихся для передачи требований встретились с их представителем. Однако представители СМИ не были допущены на встречу.