«Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիան ընդլայնում է աշխարհագրությունը. այն կգործի Հնդկաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի Գուջարաթի շրջանում երեք «Արմաթ» լաբորատորիա կտեղակայվի, որոնց շահառու երեխաների թիվը կարող է հասնել չորս հարյուրի: Հնդկաստանի լաբորատորիայի պոտենցիալ խմբավարներին վերապատրաստելու նպատակով մարտի 15-ին հայ խմբավարները մեկ ամսով կմեկնեն այնտեղ, կիրականացնեն տեխնիկայի, սարքավորումների, ծրագրերի տեղադրում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` փետրվարի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նախաձեռնության մասին մանրամասներ հայտնեցին Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը և «BattleLab India Pvt LTD» ընկերությունը ներկայացնող բժիշկ, գործարար և սոցիալական ակտիվիստ Վիջայ Շահը:
«Արմաթ»-ը արտահանելու նպատակով բանակցություններ ենք իրականացրել մի շարք երկրների հետ: Աշխարհագրությունը հետաքրքիր էր` Դոմինիկյան Հանրապետությունից մինչև Նիգերիա, Եթովպիա, Մոնղոլիա, Բանգլադեշ և այլն: Մի շարք երկրներում հաջողեցինք: Եթովպիայի և Աֆղանստանի հետ համագործակցության հուշագիր ենք ստորագրել: Պայմանագրեր կան Հնդկաստանի, Բանգլադեշի և Մոնղոլիայի հետ: Նախնական բանակցություններ կան Բանգլադեշի բանակի, երկու խոշոր դպրոցների և համալսարանների ցանցի հետ: Արդեն երկու տարի է քննարկվում է նաև հայկական բանակում «Արմաթ»-ը տեղադրելու հարցը, բայց դեռ հստակ պայմանավորվածություններ չկան, այնինչ «Արմաթ»-ը բանակում տեղադրելն օրհասական խնդիր է»,-ընդգծեց Վարդանյանը:
Վիջայ Շահն էլ, անդրադառնալով Հնդկաստանում «Արմաթ» լաբորատորիաների տեղադրմանը, շեշտեց, որ այն կարող է օգնել հնդիկ երեխաներին ճիշտ մասնագիտական կողմնորոշման հարցում, որովհետև Հնդկաստանում հատկապես 10-16 տարեկան դեռահասներն ունեն ստեղծարար հմտություններ, բայց դրանք լիարժեք բացահայտված ու համակարգված չեն, իսկ «Արմաթ»-ի մեթոդաբանությունը և կրթական մոդելը լավագույնս կարող են բացահայտել դա:
«Հնդկաստանը մեծ բնակչություն ունի, և մենք պարտավոր ենք ուժեղացնել մեր ապագա մասնագետներին, վերապատրաստել նրանց, զինել նոր գիտելիքներով ու հմտություններով, որ նրանք կարողանան առավելագույնս մրցունակ լինել զարգացող աշխարհում»,-ասաց Վիջայ Շահը:
Նա շեշտեց, որ Հնդկաստանի «Արմաթ» լաբորատորիայում հինգ ուղղությամբ են զինելու երեխաներին` ծրագրավորում, եռաչափ մոդելավորում, ռոբոտաշինություն, արհեստական բանականություն և անօդաչու թռչող սարքեր: «Այդ ամենը երեխաներին համալիր գիտելիքներ կտա, որոնք հնարավոր կլինի կիրառել ժամանակակից աշխարհում»,-եզրափակեց Վիջայ Շահը:
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) նախաձեռնել և իրականացնում է «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների հիմնման կրթական ծրագիրը: ԱՏՁՄ-ն սկսել է տեխնոլոգիական կրթության Հայկական մոդելի արտահանման գործընթացը աշխարհով մեկ: Այժմ Հայաստանի, Արցախի և Վրաստանի տարածքում գործում են 575 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ, որտեղ շուրջ 15000 երեխա ստանում է անվճար ինժեներական կրթություն։
«Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներում 10-18 տարեկան երեխաները ինտերակտիվ արտադասարանական դասընթացների, հետաքրքիր մրցույթների, ինովացիոն ճամբարների միջոցով ծանոթանում են գիտությանը, տեխնոլոգիային, ինժեներությանը և մաթեմատիկային։
Երիտասարդ ինժեներներին հնարավորություն է տրվում մշակելու, կառուցելու, փորձարկելու և բարելավելու իրենց իսկ ստեղծած լուծումներն անվտանգ և ուրախ միջավայրում՝ ընթացքում ձեռք բերելով նոր ընկերներ և միասին հիմնելով ստարտափներ։

Инженерная лаборатория “Армат” расширяет географию: она будет действовать и в Индии
В индийском районе Гуджарат будут основаны три лаборатории “Армат”, число детей-бенефициаров которых может достичь четырехсот. Для  подготовки потенциальных руководителей лаборатории Индии 15 марта армянские специалисты выыедут туда на месяц, осуществят установку техники, оборудования и программ.
Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами 13 февраля сообщили исполнительный директор Союза предприятий передовых технологий Карен Варданян и врач, предприниматель и социальный активист, представляющий компанию “BattleLab India Pvt LTD”
Виджай Шах.
С целью экспорта “Армата” мы провели переговоры с рядом стран. География впечатляла: от Доминиканской Республики до Нигерии, Эфиопии, Монголии, Бангладеш и т. д. В ряде стран они были удачны. Подписаны Меморандумы о сотрудничестве с Эфиопией и Афганистаном. Есть договоры с Индией, Бангладеш и Монголией. Есть предварительные договоренности с армией Бангладеш, с двумя крупными школами и сетью университетов. Уже два года обсуждается вопрос лабораторий “Армат” и в армянской армии, но пока нет четких договоренностей, в то время как “Армат” в армии - это насущный вопрос”, - подчеркнул Варданян.
Виджай Шах, коснувшись основания в Индии лабораторий “Армат”, подчеркнул, что это может помочь индийским детям в правильной профессиональной ориентации, поскольку в Индии подростки 10 - 16 лет обладают креативными навыками, но они не полностью раскрыты и не систематизированы, а методология и образовательная модель “Армата” наилучшим образом помогут выявить это.
“Индия имеет большое население, и мы обязаны иметь будущих хороших специалистов, обучать их, вооружать новыми знаниями и навыками, чтобы они могли быть максимально конкурентоспособными в развивающемся мире”, - сказал Виджай Шах.
Он подчеркнул, что в индийской лаборатории “Армат” будут обучать детей по пяти направлениям: программирование, трехмерное моделирование, роботостроение, искусственный интеллект и беспилотные летательные аппараты. Все это даст детям комплексные знания, которые можно будет применить в современном мире”, - заключил Виджай Шах.
Образовательную программу по созданию инженерных лабораторий “Армат” инициировал и осуществляет Союз предприятий передовых технологий. СППТ начал экспорт армянской модели технологического образования по всему миру. Сейчас на территории Армении, Арцаха и Грузии действует 575 инженерных лабораторий “Армат”, в которых около 15000 детей получают бесплатное инженерное образование. В инженерных лабораториях "Армат" дети от 10 до 18 лет посредством интерактивных внеклассных курсов, интересных конкурсов, инновационных лагерей знакомятся с наукой, технологией, инженерией и математикой. Молодым инженерам предоставляется возможность разрабатывать, строить, испытывать и совершенствовать свои собственные решения в безопасной и веселой среде, приобретая новых друзей и вместе основывая стартапы.