ԱՄՆ կոնգրեսականին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանից կաշառք ստանալու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ԱՄՆ Ներկայացուցիչների տան դեմոկրատ կոնգրեսական Հենրի Կուելարին և նրա կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանից մոտ 600 հազար դոլար կաշառք ստանալու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով  Տեխասի դաշնային դատարանի մեղադրական եզրակացությունը։
Կուելարին մեղադրում են ադրբեջանական նավթային ընկերությունից և մեքսիկական բանկից վճարումներ ստանալու մեջ: Այնուհետև, ըստ ԱՄՆ արդարադատության նախարարության, կոնգրեսականն այդ միջոցները լվացել է իր կնոջը՝ Իմելդե Կուելարին պատկանող կեղծ ընկերություններում խորհրդատվական ծառայությունների պայմանագրերի միջոցով:
Արդարադատության նախարարության վարկածով՝ կաշառքի համար կոնգրեսականն իր ազդեցությունն օգտագործել է ԱՄՆ Կոնգրեսում բարձրաստիճան անձանց վրա ՝ ի շահ օտարերկրյա ընկերության և բանկի:
Կոնգրեսականին և նրա կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել մասնավորապես կաշառք ստանալու դիմաց դավադրության, օտարերկրյա գործակալի դերում պետական պաշտոնյաների արգելքը խախտելու, փողերի լվացման հոդվածներով։ Մեղավոր ճանաչվելու դեպքում քաղաքական գործչին ու կնոջը սպառնում է տասնյակ տարիների ազատազրկում:
Ամերիկյան լրատվամիջոցների համաձայն՝ զույգը երեկ առաջին անգամ ներկայացել է դատարան, որոշում է կայացվել 100 հազար դոլար գրավի դիմաց ազատ արձակել նրանց։ Կոնգրեսականը երեկ հրապարակած հայտարարությամբ պնդել է՝ անմեղ է թե՛ ինքը, թե՛ իր կինը։

Конгрессмену США предъявлено обвинение в получении взятки от Азербайджана
Конгрессмену-демократу Палаты представителей США Генри Куэльяру и его жене предъявлено обвинение в получении взятки в размере около 600 тысяч долларов от Азербайджана.
Как передает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этом  пишет  The Hill со ссылкой на заявление Минюста.
Куэльяра обвиняют в получении платежей от азербайджанской нефтяной компании и от мексиканского банка. Далее, считает министерство, конгрессмен отмывал эти средства через фиктивные контракты на консалтинговые услуги в подставных компаниях, принадлежащих его супруге - Имельде Куэльяр.
По версии Минюста, за взятки конгрессмен использовал свое влияние на высокопоставленных лиц в Конгрессе США в интересах иностранных компании и банка.
Конгрессмену и его жене предъявлены обвинения в сговоре с целью получения взятки, нарушении запрета государственным чиновникам выступать в качестве иностранных агентов и отмывании денег. Если политика и его жена будут признаны виновными, им грозят десятки лет тюремного заключения.
По данным американских СМИ, вчера пара впервые предстала перед судом, было принято решение отпустить их под залог в 100 тысяч долларов. В опубликованном вчера заявлении конгрессмен заявил, что и он, и его жена невиновны.