Հայաստանը շարունակում է գտնվել տնտեսական բարձր ակտիվության իրավիճակում. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ Հայաստանում տնտեսական աճի միտումների և զարգացման ծրագրերի վերաբերյալ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարությունից, թեմայի առնչությամբ վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Նախորդ օրը Վիճակագրության կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ Հայաստանը շարունակում է գտնվել տնտեսական բարձր ակտիվության իրավիճակում: Մենք խնդիր ենք առաջադրել նաև 2023թ. ապահովել առնվազն 7 տոկոս տնտեսական  աճ: Առաջարկում եմ քննարկել տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի հետ կապված որոշ նրբություններ և ի մի բերել մեր առաջիկա անելիքները՝ տնտեսական ակտիվության վերաբերյալ մեր նպատակադրումները երաշխավորելու իմաստով»:
Պատասխանատուներն անդրադարձել են 2023թ. հունվար-փետրվարի մակրոտնտեսական հիմնական ցուցանիշների վերաբերյալ Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալներին: Ըստ այդմ՝ արձանագրվել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 10.9 տոկոս աճ: Շինարարության ծավալն աճել է 13.2, ծառայություններինը՝ 23.5, ներքին առևտրաշրջանառությանը՝ 18, արտաքինը՝ 77.7 տոկոսով: Նվազել է սպառողական գնաճի ցուցանիշը՝ կազմելով 8.1 տոկոս: Նշվել է, որ շարունակվում է կապիտալի և աշխատուժի ներհոսքը դեպի Հայաստան:
Քննարկվել են տնտեսության ոլորտում արձանագրվող առաջանցիկ աճի դինամիկայի պահպանման ուղղությամբ անելիքները: Անդրադարձ է եղել արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, քաղաքաշինության, ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, տեխնոլոգիաների և մյուս բնագավառներում ներդրումային նախագծերի ու զարգացման ծրագրերին, բարեփոխումների օրակարգին, հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականությանը, միջազգային տնտեսական միտումներին և այլն:
Ամփոփելով՝ երկրի վարչապետը կարևորել է տնտեսական շարունակական աճի ապահովման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը և հանձնարարել ուշադրության կենտրոնում պահել Կառավարության նպատակադրումների կյանքի կոչումը:

Armenia continues to be in a state of high economic activeness. Nikol Pashinyan
YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. Today, chaired by Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, a consultation was held in the Government on economic growth trends and development plans in Armenia, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
In relation to the topic, the Prime Minister particularly said, "According to the data published by the Statistical Committee yesterday, Armenia continues to be in a state of high economic activeness. We have set a task to ensure economic growth of at least 7 percent also in 2923. I propose to discuss some nuances related to the indicator of economic activity and to summarize our upcoming actions in the sense of guaranteeing our objectives regarding economic activity."
The officials in charge referred to the data published by the Statistical Committee on the main macroeconomic indicators for January-February 2023. Accordingly, a 10.9 percent increase in economic activity was recorded. The volume of construction increased by 13.2 percent, services by 23.5 percent, domestic trade by 18 percent, and foreign trade by 77.7 percent. The index of consumer inflation decreased, making 8.1 percent. It was noted that the inflow of capital and labor to Armenia continues.
The measures to be taken in the direction of maintaining the dynamic of progressive growth recorded in the economic sector were discussed. Investment projects and development programs in industry, agriculture, urban development, infrastructure, energy, technology and other fields, reform agenda, fiscal and monetary policy, international economic trends, etc. were addressed.
Summarizing, the Prime Minister emphasized the consistent work towards ensuring continuous economic growth and instructed to keep the implementation of the Government's goals in the center of attention.