ალენ სიმონიანი მატვიენკოსთან ბოლო სატელეფონო საუბარს გამოეხმაურა
სომხეთის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარემ ალენ სიმონიანმა განმარტა, რომ რუსეთის ფედერალური საბჭოს ხელმძღვანელ ვალენტინა მატვიენკოსთან მისი ბოლო სატელეფონო საუბრის მთავარი მიზანი დაბადების დღის მილოცვა იყო.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ალენ სიმონიანმა ეროვნულ ასამბლეაში გამართული ბრიფინგის დროს განაცხადა, როდესაც უპასუხა კითხვას, თუ რა საკითხები განიხილეს მასსა და რუსეთის ფედერალური საბჭოს ხელმძღვანელს შორის გამართული სატელეფონო საუბრისას.
„სატელეფონო ზარი ჩემი კოლეგის დაბადების დღეს უკავშირდებოდა. უნდა ვთქვა, რომ ფედერალური საბჭოს ხელმძღვანელთან საუკეთესო და პატივსაცემი ურთიერთობა მაქვს. ჩვენ მუდმივად ვსაუბრობთ ღიად და პირდაპირ, ორმხრივი პატივისცემის ლოგიკით. რამდენიმე დღეში სტამბოლში მივემგზავრები, ისიც იქ იქნება. ვვარაუდობ, რომ იქ გვექნება კომუნიკაცია. საუბარია არა ოფიციალურ შეხვედრაზე, არამედ უბრალოდ კომუნიკაციაზე“, - განაცხადა სიმონიანმა.
მანამდე სომხეთის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარემ აღნიშნა, რომ სტამბოლში საპარლამენტთაშორისო კავშირის (IPU) 152-ე ასამბლეაში მიიღებს მონაწილეობას, სადაც დაგეგმილია შეხვედრები საქართველოსა და აზერბაიჯანის პარლამენტების ხელმძღვანელებთან.
7 აპრილს სომხეთის ეროვნული ასამბლეის საინფორმაციო დეპარტამენტმა გაავრცელა განცხადება, რომლის თანახმად, პარლამენტის თავმჯდომარე ალენ სიმონიანი ტელეფონით ესაუბრა რუსეთის ფედერალური საბჭოს ხელმძღვანელ ვალენტინა მატვიენკოს და დაბადების დღე მიულოცა.

Speaker says birthday call with Russian counterpart was “respectful” exchange
Speaker of Parliament Alen Simonyan said on Tuesday that he maintains “very good and respectful” relations with his Russian counterpart, Valentina Matviyenko, and that the main reason for phoning her earlier this month was to convey birthday greetings.
Simonyan was asked at a press briefing to elaborate on the phone call, as the readout did not mention specifics.
“The phone call was made on the occasion of my colleague’s birthday. I must say that I have very good and respectful relations with the head of the Federation Council, and we always speak openly and directly, within a framework of mutual respect. In a few days, I will be traveling to Istanbul, and she will also be there. I assume we will interact there. This is not about an official meeting, but simply about informal interaction,” Simonyan said, referring to his upcoming visit to Türkiye for the 152nd Inter-Parliamentary Union (IPU) Assembly.
Simonyan spoke by phone on April 7 with the Chairwoman of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation, Valentina Matviyenko.
Simonyan earlier said that meetings with his Azerbaijani and Georgian counterparts are also expected during the IPU Assembly.