ალენ სიმონიანი მატვიენკოსთან ბოლო სატელეფონო საუბარს გამოეხმაურა
სომხეთის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარემ ალენ სიმონიანმა განმარტა, რომ რუსეთის ფედერალური საბჭოს ხელმძღვანელ ვალენტინა მატვიენკოსთან მისი ბოლო სატელეფონო საუბრის მთავარი მიზანი დაბადების დღის მილოცვა იყო.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ალენ სიმონიანმა ეროვნულ ასამბლეაში გამართული ბრიფინგის დროს განაცხადა, როდესაც უპასუხა კითხვას, თუ რა საკითხები განიხილეს მასსა და რუსეთის ფედერალური საბჭოს ხელმძღვანელს შორის გამართული სატელეფონო საუბრისას.
„სატელეფონო ზარი ჩემი კოლეგის დაბადების დღეს უკავშირდებოდა. უნდა ვთქვა, რომ ფედერალური საბჭოს ხელმძღვანელთან საუკეთესო და პატივსაცემი ურთიერთობა მაქვს. ჩვენ მუდმივად ვსაუბრობთ ღიად და პირდაპირ, ორმხრივი პატივისცემის ლოგიკით. რამდენიმე დღეში სტამბოლში მივემგზავრები, ისიც იქ იქნება. ვვარაუდობ, რომ იქ გვექნება კომუნიკაცია. საუბარია არა ოფიციალურ შეხვედრაზე, არამედ უბრალოდ კომუნიკაციაზე“, - განაცხადა სიმონიანმა.
მანამდე სომხეთის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარემ აღნიშნა, რომ სტამბოლში საპარლამენტთაშორისო კავშირის (IPU) 152-ე ასამბლეაში მიიღებს მონაწილეობას, სადაც დაგეგმილია შეხვედრები საქართველოსა და აზერბაიჯანის პარლამენტების ხელმძღვანელებთან.
7 აპრილს სომხეთის ეროვნული ასამბლეის საინფორმაციო დეპარტამენტმა გაავრცელა განცხადება, რომლის თანახმად, პარლამენტის თავმჯდომარე ალენ სიმონიანი ტელეფონით ესაუბრა რუსეთის ფედერალური საბჭოს ხელმძღვანელ ვალენტინა მატვიენკოს და დაბადების დღე მიულოცა.

Ален Симонян поделился впечатлениями от своего последнего телефонного разговора с Матвиенко
Спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян подробно рассказал, что главной целью его последнего телефонного разговора со спикером Совета Федерации Российской Федерации Валентиной Матвиенко было поздравить её с днём рождения.
Как сообщает Арменпресс, Ален Симонян заявил об этом во время брифинга в Национальном Собрании, отвечая на вопрос о том, какие темы обсуждались во время его телефонного разговора со спикером Совета Федерации Российской Федерации.
«Телефонный разговор состоялся по случаю дня рождения моей коллеги. Должен сказать, что у меня самые лучшие и уважительные отношения со спикером Совета Федерации, и мы всегда говорим открыто, прямо, в логике взаимного уважения. Через несколько дней я уеду в Стамбул, она тоже будет там. Я предполагаю, что мы там пообщаемся. Речь идёт не об официальной встрече, а просто об общении», — сказал Симонян.
Ранее спикер НС РА Ален Симонян объявил о своем участии в 152-й конференции Межпарламентского союза (МПС) в Стамбуле, где запланированы встречи с главами парламентов Грузии и Азербайджана.
7 апреля пресс-служба НС РА опубликовала сообщение, в котором говорилось, что спикер НС Ален Симонян провел телефонный разговор со спикером Совета Федерации РФ Валентиной Матвиенко, поздравив ее с днем рождения.