თანმიმდევრულად წავალთ დელიმიტაციის გზით სომხეთის რესპუბლიკის ტერიტორიიდან აზერბაიჯანული ჯარების გაყვანისკენ: პრემიერ-მინისტრი
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა თავისი პოზიცია, რომ აზერბაიჯანის მიერ სომხეთის რესპუბლიკის სუვერენული ტერიტორიების ოკუპაციას ბოლო მოეღება საზღვრის დელიმიტაციის პროცესით, და ერევანი ამ გზით თანმიმდევრულად იმოქმედებს.
როგორც იუწყება „არმენპრესი“, ამის შესახებ ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა საზოგადოებრივ მაუწყებელთან ინტერვიუში, სადაც შეეხო სომხეთ-აზერბაიჯანის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის, ასევე სომხეთის რესპუბლიკის სუვერენული ტერიტორიიდან აზერბაიჯანული ჯარების გაყვანის საკითხს.
პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნა, რომ სომხეთის რესპუბლიკის ტერიტორიიდან აზერბაიჯანის ჯარების გაყვანასთან დაკავშირებული საკითხები მოგვარდება, ვინაიდან მხარეებმა ხელი მოაწერეს უმაღლესი იურიდიული ძალის მქონე დოკუმენტს.
„მსურს ერთხელ და სამუდამოდ დავაფიქსიროთ ოკუპირებულ ტერიტორიებთან დაკავშირებული საკითხი. ამასთან დაკავშირებით უკვე არსებობს ორივე ქვეყანაში უმაღლესი იურიდიული ძალის მქონე დოკუმენტი და დელიმიტაციის პროცესში ეს საკითხები გადაწყდება. ეს ძალიან მკაფიო ჩანაწერია და ჩვენ ეს დიდი ხნის წინ გავაკეთეთ. ამ საკითხის ირგვლივ მშვიდობა არ დაირღვევა. თანმიმდევრულად ვივლით დელიმიტაციის გზით და 1991 წლის ალმა-ათის დეკლარაციის საფუძველზე ზუსტად დავაფიქსირებთ სომხეთისა და აზერბაიჯანის სუვერენულ ტერიტორიებს“, – განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა და სხვა ოფიციალურმა პირებმა არაერთხელ განაცხადეს, რომ სომხეთი არ აყენებს საკითხს სამხედრო გზით აღადგინოს სუვერენიტეტი აზერბაიჯანის მიერ 2021-2022 წლებში ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და აპირებს ამას მიაღწიოს დელიმიტაციის პროცესის გზით.

Pashinyan says border delimitation to ensure Azerbaijani troop withdrawal from Armenia's sovereign territories
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said the border delimitation and demarcation process will put an end to the occupation of Armenia’s sovereign territories by Azerbaijan, stressing that Yerevan will consistently follow this path.
The Prime Minister reaffirmed that issues related to the withdrawal of Azerbaijani troops from the territory of the Republic of Armenia will be resolved, noting that the two sides have already signed a document of the highest legal force.
“Let us once and for all settle the issue related to the occupied territories. We already have a document of the highest legal force in both countries. Therefore, within the delimitation process, these issues will be resolved,” Pashinyan said.
“This is a very clear position, and we have held it for a long time. There will be no disruption of peace over this issue. We will consistently follow the path of delimitation and accurately record the sovereign territories of Armenia and Azerbaijan based on the 1991 Almaty Declaration,” the Prime Minister emphasized.