ჰამბარძუმ მათევოსიანი შეხვდა დიდი ბრიტანეთის გარემოს, სურსათისა და სოფლის მეურნეობის საკითხებში სახელმწიფო მდივანს
სომხეთის გარემოს დაცვის მინისტრი ჰამბარძუმ მათევოსიანი შეხვდა დიდი ბრიტანეთის გარემოს, სურსათისა და სოფლის მეურნეობის საკითხებში სახელმწიფო მდივანს, ემა რეინოლდსს.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ჰამბარძუმ მათევოსიანმა ფეისბუკის საკუთარ გვერდზე დაწერა.
მისი განცხადებით, შეხვედრის მთავარი თემა იყო COP17-ის მოსამზადებელი სამუშაოები და პარტნიორობის გაღრმავების შესაძლებლობები, იმის გათვალისწინებით, რომ სომხეთმა 2026 წელს COP17-ის მასპინძელი ქვეყნის პასუხისმგებლობა აიღო საკუთარ თავზე.
განხილვის დროს მხარეებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურეს საერთო მზადყოფნა COP17-ის წარმატებით ორგანიზებისა და შინაარსობრივი შედეგების უზრუნველყოფის ხელშეწყობის მიმართულებით. ემა რეინოლდსმა დაადასტურა დიდი ბრიტანეთის მზადყოფნა COP17-ის მხარდაჭერისთვის, განსაკუთრებით გამოცდილების გაზიარებისა და ტექნიკური დახმარების ჩართვის გზით.
„განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი მივიჩნიეთ Cali Fund-ის ინიციატივის გარშემო დაგეგმილი მომავალი სამუშაოები. განვიხილეთ დიდი ბრიტანეთის გამოცდილებაზე დაყრდნობით სომხეთის შესაძლებლობების გაძლიერების პერსპექტივა თემატური სემინარებისა და კონსულტაციების საშუალებით, COP16-ის შედეგების, შემდგომი ნაბიჯებისა და კერძო სექტორის ჩართულობის მიმართულებით.
აღსანიშნავია, რომ სომხეთი 2025 წლის დეკემბერში შეუერთდა Friends of the Cali Fund ჯგუფს.
შეხვედრის დროს ასევე განვიხილეთ ბიომრავალფეროვნების დაცვისა და ეკოსისტემური სერვისების შეფასებასთან დაკავშირებული პრიორიტეტული საკითხები, ხაზგასმით აღვნიშნეთ, რამდენად მნიშვნელოვანია სამეცნიერო შეფასებების შედეგების ჩართვა პოლიტიკურ და პროგრამულ გადაწყვეტილებებში.
მადლობას ვუხდი ქალბატონ რეინოლდსს კონსტრუქციული და პრაქტიკული განხილვისთვის.
დარწმუნებული ვარ, რომ ეს დიალოგი და პარტნიორობის გაღრმავება ხელს შეუწყობს COP17-ის წარმატებას, გააძლიერებს ბიომრავალფეროვნების დღის წესრიგს და საერთაშორისო თანამშრომლობის ეფექტიანობას“, – დაწერა მინისტრმა.
ჰამბარძუმ მატევოსიანი სამუშაო ვიზიტით მანჩესტერში იმყოფება, რათა მონაწილეობა მიიღოს ბიომრავალფეროვნებისა და ეკოსისტემის სერვისების სამთავრობათაშორისო სამეცნიერო-პოლიტიკური პლატფორმის (IPBES) მე-12 პლენარულ სესიაში.

Armenian Minister of Environment Hambardzum Matevosyan met with the UK Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs, Emma Reynolds, in Manchester, where he is attending the IPBES 12 meeting.
In a social media post, Matevosyan said the meeting focused on preparations for COP17, which Armenia will host this year, as well as opportunities to deepen the partnership.
During the discussion, the parties reaffirmed their shared commitment to contributing to the successful organization of COP17 and ensuring substantive outcomes. Emma Reynolds confirmed the United Kingdom’s readiness to support COP17, particularly through experience sharing and the provision of technical assistance.
"We placed special emphasis on the upcoming work related to the Cali Fund initiative. We discussed the possibility of strengthening Armenia’s capacities based on the UK’s experience through thematic workshops and advisory support, focusing on the outcomes of COP16, next steps, and private sector engagement. I would also like to note that Armenia joined the Friends of the Cali Fund group in December 2025. During the meeting, we addressed priority topics related to biodiversity conservation and the assessment of ecosystem services, highlighting the importance of integrating scientific assessment results into policy and programmatic decisions. I thank Ms. Reynolds for a constructive and practical discussion. I am confident that this dialogue and the deepening of our partnership will contribute to the success of COP17, strengthening the biodiversity agenda and the effectiveness of international cooperation," the minister said.