საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ევროპულ საკითხთა სახელმწიფო მინისტრმა განიხილეს ორმხრივი ურთიერთობების განვითარების პერსპექტივები
ბერლინში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ვაჰან კოსტანიანი შეხვდა გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ევროპულ საკითხთა სახელმწიფო მინისტრ გიუნტერ ქრიხბაუმს․
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროდან აცნობეს, რომ შეხვედრაზე განიხილეს სომხეთ-გერმანიის ორმხრივი ურთიერთობების განვითარებისა და მრავალმხრივი თანამშრომლობის გაფართოების პერსპექტივები. ორივე მხარემ ხაზგასმით აღნიშნა სომხეთის პრემიერ-მინისტრისა და გერმანიის ფედერალური კანცლერის მიერ 2025 წლის 9 დეკემბერს ხელმოწერილი „სტრატეგიული პარტნიორობის ორმხრივი დღის წესრიგის შესახებ“ დეკლარაციის განხორციელების მიმართულებით ერთობლივი სამუშაოების მნიშვნელობა.
მხარეებმა ასევე განიხილეს სომხეთ-ევროკავშირის სტრატეგიული პარტნიორობის დღის წესრიგთან დაკავშირებული საკითხების ფართო სპექტრი და ამ კონტექსტში თანამშრომლობის გაღრმავების მნიშვნელობა.
შეხვედრის დროს მხარეებმა იმსჯელეს რეგიონული და საერთაშორისო დღის წესრიგის რამდენიმე საკითხზე.
ვაჰან კოსტანიანმა გერმანელ კოლეგას გააცნო რეგიონული ინფრასტრუქტურების განბლოკვისკენ მიმართულ პროექტები სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის დამკვიდრებული მშვიდობის პირობებში, მათ შორის „TRIPP-ის გზის“ განხორციელების შედეგად მოსალოდნელი შესაძლებლობები.

Armenian Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan, in Berlin, met with Gunther Krichbaum, Minister of State for Europe at the Federal Foreign Office.
They discussed the prospects for the development of Armenia–Germany bilateral relations and the expansion of multifaceted cooperation, according to the foreign ministry's readout.
Both sides emphasized the importance of joint efforts to implement the points of the Declaration on the Strategic Agenda for Bilateral Partnership signed by the Prime Minister of Armenia and the Federal Chancellor of Germany on December 9, 2025.
The officials also addressed a wide range of issues related to the Armenia–EU strategic partnership agenda, highlighting the importance of deepening cooperation in this context. During the meeting, they exchanged ideas on several regional and international matters.
Vahan Kostanyan presented to Gunther Krichbaum the opportunities expected from programs aimed at unblocking regional infrastructure amid the recently established peace between Armenia and Azerbaijan, including the implementation of the TRIPP project.