ფაშინიანის თქმით, ლტოლვილთა დაბრუნების დღის წესრიგი საფრთხეს უქმნის სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობას
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი მიიჩნევს, რომ სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობისთვის საფრთხეს წარმოადგენს ლტოლვილთა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა დაბრუნების საკითხი.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ფაშინიანმა ამაზე ისაუბრა საერთაშორისო ფორუმზე „ორბელი ფორუმი: მშვიდობისა და მრავალმხრივი თანამშრომლობის მშენებლობა“.
პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნა, რომ ეს თემა სხვადასხვა წრეებში აქტიურად განიხილება როგორც სომხეთში, ასევე აზერბაიჯანში, თუმცა იმავდროულად აღინიშნება, რომ ორივე ქვეყნის მოქალაქეებს შეიძლება ჰქონდეთ ფსიქოლოგიური სირთულეები ერთმანეთის სასაზღვრო და საბაჟო სამსახურებთან ურთიერთობისას.
„ხანდახან 20-წამიან კონტაქტსაც კი პრობლემად მივიჩნევთ, მაგრამ შემდეგ, მაგალითად, სომხეთში ამბობენ, რომ უნდა დაბრუნდნენ ადამიანები, რომლებიც გადაადგილდნენ ნახიჩევანიდან, ბაქოდან და სუმგაითიდან“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა 3 ნოემბერს განაცხადა, რომ „აზერბაიჯანელთა დაბრუნებამ სომხეთის ამჟამინდელ ტერიტორიაზე მათ ისტორიულ მიწებზე არ უნდა დააფრთხოს სომხური ხალხი“. ალიევმა ასევე შეახსენა ადრე გაკეთებული განცხადება, რომ „ისინი ამ ტერიტორიებზე უნდა დაბრუნდნენ არა ტანკებით, არამედ ავტომობილებით“.

Повестку возвращения беженцев Пашинян считает опасной для мира между Арменией и Азербайджаном
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян считает повестку возвращения беженцев и внутренне перемещенных лиц опасной для мира между Арменией и Азербайджаном.
Как сообщает “Арменпресс”, Пашинян высказался об этом в ходе международного форума “Орбели 2025. Строя мир и многостороннее сотрудничество”.
Премьер-министр подчеркнул, что эта тема поднимается в разных кругах, как в Армении, так и в Азербайджане, но при этом отмечается, что у граждан двух стран могут возникнуть определенные психологические сложности при общении с пограничными и таможенными службами.
“Мы считаем даже 20-секундный контакт проблематичным, но в Армении, например, говорят о том, что вынужденные переселенцы из Нахиджевана, Баку, Сумгаита должны вернуться”, — сказал премьер-министр.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил 3 ноября, что “возвращение азербайджанцев на свои исторические земли на нынешней территории Армении не должно пугать армянский народ”. Алиев напомнил о своем предыдущем заявлении о том, что “они должны вернуться на эти территории не на танках, а на автомобилях”.