ფაშინიანის თქმით, ლტოლვილთა დაბრუნების დღის წესრიგი საფრთხეს უქმნის სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობას
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი მიიჩნევს, რომ სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობისთვის საფრთხეს წარმოადგენს ლტოლვილთა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა დაბრუნების საკითხი.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ფაშინიანმა ამაზე ისაუბრა საერთაშორისო ფორუმზე „ორბელი ფორუმი: მშვიდობისა და მრავალმხრივი თანამშრომლობის მშენებლობა“.
პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნა, რომ ეს თემა სხვადასხვა წრეებში აქტიურად განიხილება როგორც სომხეთში, ასევე აზერბაიჯანში, თუმცა იმავდროულად აღინიშნება, რომ ორივე ქვეყნის მოქალაქეებს შეიძლება ჰქონდეთ ფსიქოლოგიური სირთულეები ერთმანეთის სასაზღვრო და საბაჟო სამსახურებთან ურთიერთობისას.
„ხანდახან 20-წამიან კონტაქტსაც კი პრობლემად მივიჩნევთ, მაგრამ შემდეგ, მაგალითად, სომხეთში ამბობენ, რომ უნდა დაბრუნდნენ ადამიანები, რომლებიც გადაადგილდნენ ნახიჩევანიდან, ბაქოდან და სუმგაითიდან“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა 3 ნოემბერს განაცხადა, რომ „აზერბაიჯანელთა დაბრუნებამ სომხეთის ამჟამინდელ ტერიტორიაზე მათ ისტორიულ მიწებზე არ უნდა დააფრთხოს სომხური ხალხი“. ალიევმა ასევე შეახსენა ადრე გაკეთებული განცხადება, რომ „ისინი ამ ტერიტორიებზე უნდა დაბრუნდნენ არა ტანკებით, არამედ ავტომობილებით“.

Agenda of refugees’ return can jeopardize peace, warns PM
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that he considers the agenda of refugees’ return and internally displaced persons to be a potential risk to peace between Armenia and Azerbaijan.
Speaking at the Orbeli Forum 2025: Building Peace and Multilateral Cooperation, the Prime Minister emphasized that this issue is being raised in various circles in both Armenia and Azerbaijan. At the same time, these circles say that citizens of the two countries may experience certain psychological difficulties when interacting with each other’s border and customs services.
“Even 20 seconds of contact is considered problematic. Yet in Armenia, for example, people say that those displaced from Nakhchivan, Baku, and Sumgait should return,” the Prime Minister said.
On November 3, Azerbaijani President Ilham Aliyev stated that the return of Azerbaijanis to what he described as “historic lands” within Armenia should “not alarm” the Armenian population.  Aliyev also recalled a previous statement in which he said that they should return “not with tanks, but by car.”