სამხრეთ კავკასიაში იხსნება მშვიდობის, სტაბილურობის და რეგიონული თანამშრომლობის ახალი გვერდი: პარუირ ჰოვჰანისიანი
გაეროში სომხეთის რესპუბლიკის მუდმივმა წარმომადგენელმა პარუირ ჰოვჰანისიანმა მონაწილეობა მიიღო გაეროს გენერალური ასამბლეის 80-ე სესიის პირველი კომიტეტის საერთო დისკუსიაში.
„არმენპრესის“ ცნობით, როგორც გაეროში სომხეთის მუდმივ წარმომადგენლობაში აღნიშნავენ, პარურ ჰოვჰანისიანმა ხაზი გაუსვა, რომ გლობალური განიარაღება და არაგავრცელება სომხეთის საგარეო პოლიტიკის დღის წესრიგის ერთ-ერთ პრიორიტეტს წარმოადგენს.
მისი თქმით, ჩვეულებრივი შეიარაღების კონტროლის მტკიცე და ეფექტიანი რეჟიმი, ნდობისა და უსაფრთხოების განმტკიცების ზომებთან ერთად, მნიშვნელოვანია როგორც საერთაშორისო, ისე რეგიონულ დონეზე მშვიდობის შესანარჩუნებლად.
ელჩმა ჰოვჰანსიანმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ 8 აგვისტოს ვაშინგტონში სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის დეკლარაციის ხელმოწერით მიღწეულმა პროგრესმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა ნდობა იმისა, რომ სამხრეთ კავკასიაში იხსნება მშვიდობის, სტაბილურობის და რეგიონული თანამშრომლობის ახალი გვერდი.

На Южном Кавказе открывается новая страница мира, стабильности и регионального сотрудничества: постпред Республики Армения в ООН
Постоянный представитель Республики Армения в ООН Паруйр Ованнисян принял участие в общей дискуссии Первого комитета 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в постпредстве Республики Армения при ООН. Паруйр Ованнисян подчеркнул, что глобальное разоружение и нераспространение являются одними из приоритетов внешнеполитической повестки Армении.
Он добавил, что прочный и эффективный режим контроля над обычными вооружениями, наряду с мерами укрепления доверия и безопасности, важен для поддержания мира на международном и региональном уровнях.
Посол Ованнисян подчеркнул, что прогресс, достигнутый с подписанием декларации между Арменией и Азербайджаном в Вашингтоне 8 августа, подтвердил уверенность в том, что на Южном Кавказе открывается новая страница мира, стабильности и регионального сотрудничества.