სამხრეთ კავკასიაში იხსნება მშვიდობის, სტაბილურობის და რეგიონული თანამშრომლობის ახალი გვერდი: პარუირ ჰოვჰანისიანი
გაეროში სომხეთის რესპუბლიკის მუდმივმა წარმომადგენელმა პარუირ ჰოვჰანისიანმა მონაწილეობა მიიღო გაეროს გენერალური ასამბლეის 80-ე სესიის პირველი კომიტეტის საერთო დისკუსიაში.
„არმენპრესის“ ცნობით, როგორც გაეროში სომხეთის მუდმივ წარმომადგენლობაში აღნიშნავენ, პარურ ჰოვჰანისიანმა ხაზი გაუსვა, რომ გლობალური განიარაღება და არაგავრცელება სომხეთის საგარეო პოლიტიკის დღის წესრიგის ერთ-ერთ პრიორიტეტს წარმოადგენს.
მისი თქმით, ჩვეულებრივი შეიარაღების კონტროლის მტკიცე და ეფექტიანი რეჟიმი, ნდობისა და უსაფრთხოების განმტკიცების ზომებთან ერთად, მნიშვნელოვანია როგორც საერთაშორისო, ისე რეგიონულ დონეზე მშვიდობის შესანარჩუნებლად.
ელჩმა ჰოვჰანსიანმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ 8 აგვისტოს ვაშინგტონში სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის დეკლარაციის ხელმოწერით მიღწეულმა პროგრესმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა ნდობა იმისა, რომ სამხრეთ კავკასიაში იხსნება მშვიდობის, სტაბილურობის და რეგიონული თანამშრომლობის ახალი გვერდი.

Washington breakthrough renews confidence in new chapter of peace and stability – Armenian envoy to UN
Permanent Representative of Armenia to the UN, Ambassador Paruyr Hovhannisyan, delivered remarks at the UNGA80 1st Committee General Debate.
He underlined that global disarmament and non-proliferation are among the top priorities of Armenia’s foreign policy agenda and stressed that a robust and effective conventional arms control regime, alongside confidence and security building measures, is essential for maintaining peace at the international and regional levels, the Armenian Permanent Representation to the UN said in a press release.
Ambassador Hovhannisyan emphasized that breakthrough achieved on August 8 in Washington, D.C., through signing of the declaration between Armenia and Azerbaijan, renewed the confidence that a new chapter of peace, stability, and regional cooperation is opening in the South Caucasus.