მოსკოვი ელოდება ერევნისა და ბაქოს ნაბიჯებს „3+3“-ის შეხვედრის ორგანიზებისთვის: ზახაროვა
რუსეთი ვარაუდობს, რომ სომხეთი და აზერბაიჯანი გადადგამენ პრაქტიკულ ნაბიჯებს „3+3“-ის ფორმატში მომდევნო შეხვედრის ადგილისა და თარიღის შეთანხმების სწრაფად უზრუნველსაყოფად.
„არმენპრესის“ კორესპონდენტის ინფორმაციით, ამის შესახებ ყოველკვირეულ ბრიფინგზე რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ განაცხადა.
„ეს არის ეფექტური პლატფორმა სომხეთ-აზერბაიჯანის ურთიერთობების დარეგულირებისა და სამხრეთ კავკასიისთვის მნიშვნელოვანი საკითხების განხილვის თვალსაზრისით. მოსკოვი მზად არის ყველა მიმართულებით მხარი დაუჭიროს პარტნიორებს“, - აღნიშნა ზახაროვამ და დაამატა, რომ რუსეთის ფედერაცია პრიორიტეტად მიიჩნევს მშვიდობის განმტკიცებას სამხრეთ კავკასიაში და სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მდგრადი შერიგების დამყარებას.
„3+3“-ის ფორმატში საკონსულტაციო პლატფორმის შექმნის ინიციატივით თურქეთი და აზერბაიჯანი გამოვიდნენ. პლატფორმის პირველი სხდომა 2021 წლის დეკემბერში გაიმართა. მაშინ შეხვედრაში მონაწილეობდნენ სომხეთის, აზერბაიჯანის, რუსეთის, ირანისა და თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრების მოადგილეები. საქართველო უარი თქვა მონაწილეობაზე. პლატფორმის მეორე სხდომა 2023 წლის ოქტომბერში შედგა ირანის დედაქალაქ თეირანში, საგარეო საქმეთა მინისტრების დონეზე. საქართველომ არც ამ სხდომაში მიიღო მონაწილეობა. „3+3“-ის ფორმატში კიდევ ერთი შეხვედრა საგარეო საქმეთა მინისტრების დონეზე გაიმართა 2024 წლის ოქტომბერში სტამბოლში, სადაც საქართველომ ასევე არ მიიღო მონაწილეობა.
ბოლო დღეებში რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა განაცხადა, რომ „3+3“-ის ფორმატის ხელახლა ამოქმედების დრო სწორად დადგა.

Москва ожидает от Еревана и Баку шагов по организации встречи «3+3» - Захарова
Россия рассчитывает, что Армения и Азербайджан предпримут практические шаги для скорейшего согласования места и сроков следующей встречи в формате «3+3».
Как сообщает корреспондент Арменпресс, об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова на еженедельном брифинге.
«Это эффективная площадка для нормализации армяно-азербайджанских отношений и обсуждения важных для Южного Кавказа вопросов. Москва готова оказывать поддержку партнёрам по всем направлениям», — подчеркнула Захарова, добавив, что Россия считает укрепление мира на Южном Кавказе и установление устойчивого примирения между Арменией и Азербайджаном приоритетом.
Турция и Азербайджан инициировали создание консультативной площадки в формате «3+3». Первое заседание площадки состоялось в декабре 2021 года. Тогда в нём приняли участие заместители министров иностранных дел Армении, Азербайджана, России, Ирана и Турции. Грузия отказалась от участия во встрече. Второе заседание состоялось в октябре 2023 года в столице Ирана - Тегеране на уровне министров иностранных дел. Грузия также не участвовала во втором заседании платформы. Ещё одна встреча в формате «3+3» на уровне министров иностранных дел состоялась в октябре 2024 года в Стамбуле. Грузия также не участвовала в стамбульской встрече.
Недавно министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что настало время возобновить работу формата «3+3».