აზერბაიჯანის თავდაცვის სამინისტროს მიერ გავრცელებული ინფორმაცია დეზინფორმაციაა: სომხეთის თავდაცვის სამინისტრო
აზერბაიჯანის თავდაცვის სამინისტროს განცხადება, თითქოსდა 4 მარტს 22:05 საათზე სომხეთის შეიარაღებული ძალების ქვედანაყოფებმა ცეცხლი გახსნეს საზღვრის სამხრეთ-აღმოსავლეთ სექტორში განლაგებული აზერბაიჯანული პოზიციების მიმართულებით, არ შეესაბამება სინამდვილეს.
როგორც „არმენპრესი“ იუწყება, ამის შესახებ განცხადებას ავრცელებს სომხეთის რესპუბლიკის თავდაცვის სამინისტრო, რომელიც ასევე აღნიშნავს, რომ სომხეთის პრემიერ-მინისტრის ადმინისტრაციამ შესთავაზა სომხეთ-აზერბაიჯანის ერთობლივი მექანიზმის შექმნა ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის დარღვევის შემთხვევებისა და/ან შესაბამისი ინფორმაციის გამოძიებისთვის, თუმცა აზერბაიჯანს ამ ინიციატივაზე ჯერ კიდევ არ გაუცია პასუხი.

The Azerbaijani Ministry of Defense has falsely accused the Armenian Armed Forces of opening fire across the border in what the Armenian Defense Ministry described as disinformation.
“The statement issued by the Ministry of Defence of Azerbaijan, alleging that on March 4 at approximately 10:05 p.m., units of the Armenian Armed Forces opened fire at Azerbaijani combat positions in the southeastern part of the border, does not correspond to reality. It is important to note that the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed the establishment of a joint Armenian-Azerbaijani mechanism to investigate ceasefire violations and related incidents. However, Azerbaijan has yet to respond to this proposal,” the Defense Ministry said in a statement.