არა მკრტჩიანი სომხეთში იორდანიის საპატიო კონსულად დაინიშნა
ერევანი, 26 დეკემბერი, არმენპრესი. არა მკრტჩიანი სომხეთის რესპუბლიკაში იორდანიის ჰაშიმიტურ სამეფოს საპატიო კონსულად დაინიშნა. საპატიო საკონსულო მდებარეობს ერევანში, ჩრდილოეთის პროსპექტი 1-ის მისამართზე.
„ჩემთვის დიდი პატივია სომხეთის რესპუბლიკაში იორდანიის ჰაშიმიტური სამეფოს საპატიო კონსულის ფუნქციის შესრულება. ჩვენი მიზანია, სომხეთსა და იორდანიას შორის არსებული მეგობრული ურთიერთობების საფუძველზე, შევქმნათ უფრო მტკიცე კავშირები ორ ქვეყანას შორის, ხელი შევუწყოთ ბიზნეს კომუნიკაციებს, ვაჭრობასა და ინვესტიციებს, ასევე გავაძლიეროთ საგანმანათლებლო და ტურისტული პოტენციალი. განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ვანიჭებ ურთიერთობების განვითარებას, სხვადასხვა სფეროში თანამშრომლობის გაღრმავებას და ერთობლივი პროექტების განხორციელებას. საპატიო საკონსულო იქნება პლატფორმა ორი ქვეყნის ეკონომიკური და კულტურული ურთიერთობების გასაძლიერებლად, ასევე ბიზნესმენების, ინვესტორების, ტურისტებისა და სტუდენტებისთვის მხარდაჭერის გასაწევად“, - „არმენპრესის“ ცნობით, აღნიშნულია არა მკრტჩიანის სიტყვები საკონსულოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში․
არა მკრტჩიანი 1981 წელს ერევანში დაიბადა. დაამთავრა ერევნის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების ფაკულტეტი და მსახურობდა სომხეთის შეიარაღებულ ძალებში. მას 20 წელზე მეტი გამოცდილება აქვს სამეწარმეო საქმიანობაში და სპეციალიზებულია მშენებლობის, ენერგეტიკისა და მრავალფუნქციური ბიზნესის მართვის სფეროებში.
სომხეთის რესპუბლიკასა და იორდანიის ჰაშიმიტურ სამეფოს შორის დიპლომატიური ურთიერთობები 1996 წელს დამყარდა. ამ წლების განმავლობაში გაფორმდა სხვადასხვა სფეროსთან დაკავშირებული შეთანხმებები და განხორციელდა ორი ქვეყნის ლიდერების ოფიციალური ვიზიტები.

Ara Mkrtchyan appointed Honorary Consul of Jordan in Armenia
YEREVAN, DECEMBER 26, ARMENPRESS. Ara Mkrtchyan has been appointed the Honorary Consul of the Hashemite Kingdom of Jordan in the Republic of Armenia. The Honorary Consulate is located in Yerevan, at 1 Northern Avenue.
“It's a great honor to serve as the Honorary Consul of the Hashemite Kingdom of Jordan in the Republic of Armenia. Our goal is to create stronger connections, enhance economic relations, promote trade and investment, scientific and educational ties and unlock the tourism potential of our two countries building on the solid foundation of friendly relations between Armenia and Jordan. I am committed to advancing collaboration across various sectors, deepening partnerships, and supporting the implementation of joint initiatives. The Honorary Consulate will serve as a platform for strengthening economic and cultural connections, offering support to businesses, investors, tourists, and students,” Jordan’s Honorary Consul in Armenia Ara Mkrtchyan said.
Ara Mkrtchyan, born in Yerevan in 1981, graduated from the Faculty of International Relations at Yerevan State University and served in the Armed Forces of the Republic of Armenia. With over 20 years of experience, he has a proven track record in managing multifunctional enterprises across construction, energy, and other industries.
Diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Hashemite Kingdom of Jordan were established on June 18, 1996. Over the years, numerous bilateral agreements have been signed, and high-level official visits have been conducted.