ნიკოლ ფაშინიანმა დონალდ ტრამპს აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნებში შთამბეჭდავი გამარჯვება მიულოცა
ერევანი, 6 ნოემბერი, არმენპრესი․ სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა დონალდ ტრამპს შეერთებული შტატების პრეზიდენტად არჩევა მიულოცა.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა X-ის საკუთარ მიკრობლოგში გააკეთა ჩანაწერი.
Warmest congratulations to @realDonaldTrump on your impressive victory as the 47th President of the United States. Mr. President-elect, I look forward to working with you to build up 🇦🇲-🇺🇲 strategic bilateral relations based on our shared values, priorities and interests.
— Nikol Pashinyan (@NikolPashinyan) November 6, 2024
„თბილად გილოცავთ თქვენს შთამბეჭდავ გამარჯვებას და აშშ-ის 47-ე პრეზიდენტად არჩევას. ბატონო არჩეულო პრეზიდენტო, მოუთმენლად ველი თქვენთან მუშაობას, რათა ავაშენოთ სომხეთ-ამერიკის ორმხრივი სტრატეგიული ურთიერთობები, რომლებიც დაფუძნებულია ჩვენს საერთო ღირებულებებზე, პრიორიტეტებსა და ინტერესებზე“, - აღნიშნულია სომხეთის პრემიერ-მინისტრის მილოცვაში.

YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has congratulated Donald Trump on his victory in the 2024 U.S. presidential election.
Warmest congratulations to @realDonaldTrump on your impressive victory as the 47th President of the United States. Mr. President-elect, I look forward to working with you to build up 🇦🇲-🇺🇲 strategic bilateral relations based on our shared values, priorities and interests.
— Nikol Pashinyan (@NikolPashinyan) November 6, 2024
“Warmest congratulations to Donald Trump on your impressive victory as the 47th President of the United States,” Pashinyan said in a post on X. “Mr. President-elect, I look forward to working with you to build up Armenia-U.S. strategic bilateral relations based on our shared values, priorities and interests.”