მთავრობამ დაამტკიცა სომხეთისა და აზერბაიჯანის საზღვრის სადელიმიტაციო კომისიების ერთობლივი საქმიანობის რეგლამენტი: ის გადაიგზავნება საკონსტიტუციო სასამართლოში
ერევანი, 5 სექტემბერი, არმენპრესი. სომხეთის მთავრობამ დაამტკიცა „სომხეთის რესპუბლიკასა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკას შორის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციისა და საზღვრის უსაფრთხოების საკითხების კომისიის და აზერბაიჯანის რესპუბლიკასა და სომხეთის რესპუბლიკას შორის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის სახელმწიფო კომისიის ერთობლივი საქმიანობის შესახებ“ რეგლამენტის რატიფიცირების შესახებ კანონპროექტი.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, საკითხი დამტკიცდა მთავრობის 5 სექტემბრის სხდომაზე, არარეპორტირებული საკითხების ნაწილში.
გადაწყვეტილების თანახმად, სომხეთის რესპუბლიკის საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ რეგლამენტში გაწერილი ვალდებულებების სომხეთის რესპუბლიკის კონსტიტუციასთან შესაბამისობის დადგენის შემთხვევაში, სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობის საკანონმდებლო ინიციატივა დადგენილი წესის მიხედვით წარედგინება სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნულ ასამბლეას.
საკონსტიტუციო სასამართლოში მთავრობის წარმომადგენელი იქნება ვიცე-პრემიერი მჰერ გრიგორიანი.
სომხეთის მთავრობამ 2 სექტემბერს გამოაქვეყნა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის საზღვრის სადელიმიტაციო კომისიების ერთობლივი საქმიანობის რეგლამენტი, რომელიც ცოტა ხნის წინ შეთანხმდა და ხელმოწერილი იყო სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის. რეგლამენტში აღნიშნულია, რომ კომისიები დაეყრდნობიან 1991 წლის ალმა-ათის დეკლარაციას, როგორც სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის პროცესის ძირითად პრინციპს (თუ შემდგომში სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობისა და სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების დამყარების შეთანხმებით სხვა დარეგულირებები იქნება გათვალისწინებული, ეს ძირითადი პრინციპი შესაბამისობაში იქნება ზემოხსენებული შეთანხმებით განსაზღვრულ პრინციპებთან). რეგლამენტის პროექტთან შეგიძლიათ გაეცნოთ შემდეგ ბმულზე.

Правительство одобрило регламент совместной деятельности комиссий по демаркации границы Армения-Азербайджан: он будет направлен в Конституционный суд
Правительство Армении одобрило решение по проекту Закона Республики Армения “О ратификации регламента совместной деятельности Комиссии по демаркации и пограничной безопасности государственной границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной Комиссии по демаркации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения”.
Как передает Арменпресс, проект был одобрен на заседании правительства 5 сентября в числе вопросов, не подлежащих докладу.
Согласно решению, в случае принятия Конституционным судом Республики Армения решения о признании обязательств, закрепленных в регламенте, соответствующими Конституции Республики Армения, законодательная инициатива правительства Республики Армения в установленном порядке будет представлена в Национальное собрание Республики Армения.
Представителем правительства в Конституционном суде будет вице-премьер Мгер Григорян.
2 сентября правительство Армении опубликовало регламент совместной деятельности комиссий по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, который Армения и Азербайджан согласовали и подписали на днях. В регламенте отмечается, что комиссии будут основываться на Алма-Атинской декларации 1991 года в качестве основополагающего принципа процесса делимитации государственной границы между Арменией и Азербайджаном. Если в будущем соглашением о мире и установлении межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном будут предусмотрены другие положения, тогда данный основополагающий принцип будет приведен в соответствие с принципами, изложенными в вышеупомянутом соглашении. Ознакомиться с проектом положения можно по следующей ссылке.