სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის დელიმიტაცია მნიშვნელოვანია რეგიონში სტაბილურობის დამყარებისთვის: ზახაროვა
ერევანი, 30 მაისი, არმენპრესი. რუსეთის ფედერაცია ადევნებს თვალს სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის პროცესს, რაც მნიშვნელოვანია რეგიონული სტაბილურობისთვის․ „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ ბრიფინგზე განაცხადა.
„ჩვენ მხარს ვუჭერთ ყველა დელიმიტაციური საკითხის მოგვარებას მხოლოდ პოლიტიკური-დიპლომატიური მეთოდებით და ვიმედოვნებთ, რომ შეთანხმებები უნდა იყოს მდგრადი, დაბალანსებული, ორმხრივად მისაღები და ემსახურებოდეს რეგიონში მტკიცე მშვიდობის მიღწევის საფუძველს. ჩვენ ასევე ვადასტურებთ მზადყოფნას, როგორც ამას რეგულარულად ვაკეთებთ, დელიმიტაციის საკითხებში კონსულტაციური დახმარების გაწევას, რუსეთის, სომხეთისა და აზერბაიჯანის ლიდერების სამმხრივი შეთანხმებების საფუძველზე“, - აღნიშნა ზახაროვამ.
„ტავუში სამშობლოსთვის“ მოძრაობის მონაწილეების მიერ ჩატარებული პროტესტების შესახებ, რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა აღნიშნა, რომ მოსკოვი ამ პროცესებს განიხილავს, როგორც სომხეთის რესპუბლიკის შიდა საქმეებს.
ზახაროვამ აღნიშნა, რომ რუსეთი მიზნად ისახავს სომხეთის ხალხთან იმავე მეგობრული, სრული ურთიერთობების გაგრძელებას, რაც გამოიხატება სწორედ იმ მომენტში, როდესაც ძმური ხალხი გრძნობს ამის საჭიროებას.

Делимитациия между Арменией и Азербайджаном имеет важное значение для установления стабильности в регионе: Захарова
РФ следит за процессом работы по делимитации государственной границы между Арменией и Азербайджаном, которая имеет важное значение для региональной стабильности. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы поддерживаем урегулирование всех делимитационных вопросов исключительно политико-дипломатическими методами и исходим из того, что договоренности должны носить устойчивый, сбалансированный, взаимоприемлемый характер и служить основой для достижения прочного мира в регионе. Также мы подтверждаем готовность, как это делаем регулярно, оказывать сторонам консультативное содействие по делимитации на основе трехсторонних договоренностей лидеров России, Армении и Азербайджана», - отметила Захарова.
Коснувшись акций протеста, проводимых участниками движения «Тавуш во имя Родины», официальный представитель МИД РФ отметила, что Москва рассматривает эти процессы как внутренние дела Республики Армения.
Захарова подчеркнула, что Россия «нацелена на развитие с народом Армении дружественных, полнокровных связей, которые в том числе проявляются в виде помощи – настоящей, братской, которую мы оказываем моментально, как только соседнее государство оказалось в беде».